Hlavní obsah

Zafixovali jste ceny energií? Pokud ne, už je možná pozdě

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Se svolením Tuty služby

Západ slunce za rozvodnou elektřiny.

Ceny energií hýbou našimi účty. Fixace cen už nemusí být jen dobrá rada, ale nutnost. Kdy je nejlepší čas zafixovat ceny elektřiny a plynu a jaké kroky podniknout, abyste doma ušetřili?

Článek

V poslední době ceny elektřiny a plynu rostou rychleji než kdy dříve, což nutí mnoho domácností přemýšlet o tom, jak snížit náklady na energie. Zatímco fixace cen může poskytnout určitou stabilitu, otázkou zůstává, kdy je správný čas nakoupit energie a zda se vůbec vyplatí fixovat ceny na dlouhou dobu. V tomto článku najdete aktuální trendy na trhu s energiemi, tipy na nákup a správné načasování fixace cen a také několik praktických rad, jak efektivně šetřit energií doma a snížit tak vaše vyúčtování.

Správné načasování

Fixace cen energií zamotá hlavu i profíkům, natož lajkům. Nicméně dobrý energetik vám poradí, ať nákup elektřiny a plynu řešíte mimo topnou sezónu. Proč?

Jakmile v září odstartuje topná sezóna, nečekejte prudké snížení cen na burze s elektřinou a plynem. V tomto období je nejčastější změna dodavatele energií, protože spousta osob i podniků má smlouvy od 1.1. Vy byste cenu snižovali během žní?

Osobně se snažím poptávat ceny elektřiny a plynu od března do května. Pokud není dlouhá zima, burza během tohoto období padá dolů. Někdy se šance přižene i v létě, ale hraje roli, co se aktuálně děje ve světě. Válka na Ukrajině tomu nepomáhá.

Jedna nabídka nestačí

Nespoléhejte se na nabídku jen jedné energetické společnosti, jako tomu je i v jiných odvětvích, i tady se firmy předhánějí.

Ač je to smutné, dokud vlastnímu obchodníkovi nedáte najevo, že přemýšlíte nad přechodem jinam, tak se s lepší cenou mnohdy nevytasí. Proto je dobré mít alespoň dvě různé nabídky. Buď vás to utvrdí v tom, že s vámi dodavatel jedná seriózně, nebo vám to otevře oči.

Dále se dívejte také na to, jaký má dodavatel servis. Není nic horšího než to, když se nemáte kam dovolat pro pomoc či radu.

Bojím se krachu dodavatele energií

Krach je nemilá situace, poslední nejznámější případ byl u dodavatele Bohemia Energy. Tisíce lidí během chvilky neměli obchodníka, nicméně pro tyto situace funguje tzv. dodavatel poslední instance. Ale ceny v tomto režimu jsou velice vysoké, aby lidé neotáleli a co nejdříve si našli nového dodavatele.

Pozor na stálé měsíční platby

Již zmiňovaný dodavatel, který nepřečkal krizi spoléhal na to, že poskytuje nejnižší cenu obchodní složky elektřiny a plynu. Ale stálá měsíční platba už tak lidová nebyla. Mnohdy měli i poplatek „za nejnižší cenu“, což u menších odběratelů bylo ve finále prodělečné. Proto si dávejte pozor nejen na cenu silové elektřiny, ale také na další poplatky obchodníků.

Nechte si prověřit správné nastavení distribuční sazby

Často vám k nižším nákladům může pomoci změna distribuční sazby, ta se odvíjí od toho, jaké máte spotřebiče. Jestli máte bojler na ohřev teplé vody, nebo tepelné čerpadlo - to by bylo vhodné při konzultaci cen na další rok s energetikem probrat.

Hodnota hlavního jističe

U firem se často stává, že historicky mají vysoký jistič, který ani nevyužijí. Platba za jističe u firem hraje významnou roli v celkové fakturaci za energie, zkuste se na to podívat.

Výkup elektřiny

Někteří dodavatelé vám mohou poskytnou lepší cenu výkupu, pokud máte fotovoltaickou elektrárnu nezapomeňte na to při vyjednávání.

Tipy jak doma ušetřit energie

I vy můžete doma ovlivnit, jak bude vypadat vaše finální faktura za energie. Pojďme si projít několik tipů:

  1. Máte dům a často kutíte na zahradě nebo v garáži? Pokud máte sjednané výhodnější ceny nízkého tarifu elektřiny, plánujte práci na dobu, kdy se spíná tzv. "noční proud".
  2. Výměna starých spotřebičů může výrazně snížit spotřebu elektřiny v domácnosti, zejména pokud máte starý mrazák nebo lednici. U dětí se často stává, že nechávají počítače běžet zbytečně – naučte je je vypínat, když nejsou v provozu.
  3. Efektivní větrání je důležité nejen v zimě, ale i v létě. Namísto dlouhého větrání po celý den je lepší otevřít všechna okna dokořán na 5 minut několikrát denně. Tímto způsobem se vyhnete zbytečnému topení nebo chlazení. Omezte používání ventilačky nebo mikroventilace.
  4. Všimla jsem si sama u sebe, že často nechávám puštěnou televizi, zatímco uklízím po celém bytě. A dnešní televize nemají zrovna malé obrazovky. Přemýšlejte, jestli je nutné mít každý spotřebič stále zapnutý.
  5. Vaření a pečení jsou také velkými "žrouty" energie, nemluvě o rychlovarné konvici. Vařte s pokličkou – ušetříte tak nejen čas, ale i peníze.
  6. Vyměňte staré žárovky za úspornější, doma rozdíl sice tak velký není, ale u firem to dělá neskutečný rozdíl v nákladech za elektřinu.
  7. Zateplený dům a izolace, je to sice investice, ale vrátí se vám.
  8. Fotovoltaické panely na střechu jsou teď trendy, protože každý z nás pocítil, že cena elektřiny se dokáže vystoupat velice rychle. Pozor při výběru firmy a určitě zvažte využití dotačního programu. Většinou vám to vyřídí přímo firma, která bude instalovat FVE na váš dům.

Určitě by se rad našlo více. Držte se zdravého selského rozumu a určitě si poradíte.

Jaké jsou vaše tipy na úsporu energie? Hlasujte také v anketě nebo se podělte o své rady v komentářích.

Anketa

Poptáváte cenu elektřiny a plynu?
Ano, každý rok.
0 %
Ano, jednou za pár let.
100 %
Neřeším to.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasoval 1 čtenář.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz