Článek
Parlamentní volby se blíží neúprosným tempem a volební kampaně jsou již v plném proudu. Rozhořčení občané ze zlé hospodářské a ekonomické situace země a jejich peněženek jsou ochotni volit kohokoli - hlavně však ne tuto vládu, jež se dle nich podílí nebo je přímo zodpovědná za jejich bídu a chudobu, v níž se nyní nacházejí. Po předcovidových slunečných časech se obloha nad Evropou i ČR zkrátka prudce zatáhla.
Tu se vmžiku nabízí dvě „standardní“ opoziční strany, z nichž jedna si dělá sebevědomý zálusk na vítězství ve volbách - hádáte správně, jedná se o hnutí ANO. Druhou z nich jsou Piráti, kteří ovšem mají pošramocenou pověst po zpackané digitalizaci stavebního řízení. Také je jejich věkový úsek voličů užší a - jakkoli paradoxně to zní - někteří se jich štítí coby nevázaných feťáků - což je vyvoláno jejich dlouhodobou snahou o legalizaci lehké drogy - marihuany. Černý trh s ní však bují hojně. Netřeba snad zmiňovat, že je takto označuje národ alkoholiků - čest výjimkám.
A pak tu máme třetí strany, zvané „antisystémové“, jednoduše proto, že jejich programem je se vyvazovat z politických ukotvení na Západě - v Evropské unii či Severoatlantické alianci - a to z důvodu, jak se domnívají - abychom byli více nezávislí a více vlastenečtí. Jedním rázem dodávají, že stávající struktury (rozuměj zejména EU) jsou prý zevnitř nereformovatelné. ČR se svými bezmála 11 milióny obyvatel, ve světě tak globalizovaném, navzájem propojeném a nestabilním, s 8 miliardami obyvatel, jako je tento - pošetilejší návrh na soběstačnost může mít snad jen zrnko písku na poušti. Častokrát i zaslechneme od nich jakoby ozvěnu ze Slovenska - totiž politiku azimutu na všechny světové strany. Jak je libo - s válečnými zločinci a diktátory (rozuměj tím Rusko a Čínu) jim bude jistě zajištěna ona „nezávislost“.
Vraťme se však k hlavnímu subjektu tohoto článku - hnutí ANO. Už byly napsány snad stohy článků o jeho hlavní tváři - Andreji Babišovi. Zejména o dvou či třech jeho „proviněních“, smím-li to tak nazvat. Tak první z nich - kolaborace se Státní bezpečností za dob minulého režimu, komunistické diktatury. Sic byl nedávno vynesen verdikt slovenského soudu o neprávem vedených záznamech o AB jako agenta StB, nic však neusvědčuje na světě člověka lépe než jeho vlastní ústa. To se psal rok 2011 a Andrej Babiš ve vystoupení v show Jana Krause bezstarostně přiznává:
„Já říkám, že jsem nikdy žádný agent nebyl, protože jsem pracoval v Podniku zahraničního obchodu. A ta StB ekonomická chránila ekonomické zájmy Československa, to nebyla ta hnusná, která potlačovala lidi, že nemohli studovat, cestovat, to byla normální StB. Tam chodili vždycky, když jsem potkal cizince, hlásit zprávy, to bylo normální.“
Dobrá, přiznal se, byť jen ke spolupráci s „ekonomickou StB“. Budiž mu odpuštěno, stejně jako prezidentu Petru Pavlovi a vůbec většině lidem, kteří komunistický režim, ať už ze strachu, nebo hůře, z přesvědčení, podporovala a využívala. Zřídka bychom našli rodinu, z jejíž kruhu by nějaký člen nějak nekolaboroval s režimem. Záhadou se ovšem pak stává, s jakou vervou se Babiš pustil později do popírání toho, co sám jednou prohlásil. Snad za tím stála jeho snaha zvýšit si preference ve volbách, snad také kus morální zbabělosti - o čemž potom více. Nejlepším příkladem tohoto popírání byla prezidentská debata v ČT vedená Martinem Řezníčkem; moderátor totiž expremiéra viditelně zaskočil, když mu připomněl jeho výše zmiňovaný výrok. Babiš popíral, že by šlo o jeho slova a nic nedbal výhrad moderátora, že jde o citaci slovo od slova: „Nejsou, není to… Je to manipulace.“
Druhý podobný hřích se týká jeho aféry kolem Čapího hnízda a neoprávněném čerpání dotace na jeho stavbu. Zde byl opět soud k němu shovívavý a před prezidentskými volbami ho zprostil obžaloby. Soudce této kauzy se držel striktně nestranného práva (což je jedině správně) a rozhodl o nenaplnění skutkové podstaty - byť mezi řádkami naznačil, in dubio pro reo, že si o pravé motivaci můžeme myslet cokoli. Jeho rozporuplná vyjádření v minulosti, totiž lži, přidali jen další pochybnosti. Třetím proviněním jsou více či méně neopodstatněné domněnky o jeho „mafiánské“ minulosti.
Je zde však čtvrtá skutečnost, víceméně již zapadlá a mimo pozornost, která však svědčí o morální integritě Andreje Babiše nejvíce - vztah k jeho vlastní rodině. Lidé jsou od přírody nadáni k tomu hájit vlastní krev, rod, tím více pak své potomky. Zde se ovšem naplno projevuje mravní zvrácenost osoby AB, o čemž pojednáme následovně:
Andrej Babiš mladší uvedl v pořadu Prostoru X 4. srpna 2021 cenné svědectví o tom, co se s ním událo v minulých letech a jak se k němu během nich jeho otec k němu choval. Na počátku ihned poznamenává: „Moc dobře neumím česky a posledních šest roků jsem byl dost izolovaný sociálně. Po tých dva a půl roků, co se mě cpali těma lékami ty Protopopovi, takže se omlouvám, jestli se nebudu vyjadřovat a mně nebude někdy rozumět.“ Klíčovým incidentem, proč byl svěřen do psychiatrické léčby Dity Protopopové (o níž později), byla událost na D1. Podle soudu, který rozhodl o přípustnosti hospitalizace Babiše ml. ve zdravotnickém zařízení, „byl nalezen na krajnici dálnici D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně.“
Andrej Babiš mladší však uvádí na pravou míru: „Já jsem řídil auto a mě vybrzdili (auto městské policie).“ Když se moderátor Strakatý zeptá, proč to udělali podle něj, odpovídá: „Nemám šajnu, ale hodně lidí si myslí, že to možná bylo na zakázku. … Tam byla potřeba ze mě udělat psychiatrického pacienta už od roku 2010, kdy se vyšetřovalo to Čapí hnízdo.“ Strakatý však kontruje: „Tehdy soud uvedl že jste byl u té D1 a že jste se choval nepřizpůsobivě.“ Andrej odpovídá: „Jo, ale to tak nebylo, já jsem řídil auto, mě šli zezadu narazit do nárazníka. Já jsem nevěděl co dělat, šel jsem maximální povolenou rychlostí, dám pravej blinkr a uhnu doprava, ten policajt udělá to stejný, pak jsem nevěděl co se děje, tak jsem se na**** a jsem si řekl, že to dám na krajnici.“ Ještě dodává: „Pak jsem si řekl, že udělali úplnou šílenost, že já se taky k nim budu chovat jak id***, udělal jsem si nějaké srandičky, tam vylétly ty slova o americké hvězdě, prostě jsem dělal úplného blbce schválně.“ Zde by mnoho lidí si řeklo, že takové chování opravdu není docela normální, ovšem nic to nesvědčí o nějaké psychiatrické diagnóze. Spíše se na první pohled jedná o jakýsi nedostatek ve vyspělosti, jak jednat s lidmi, která by v tomto věku byla už očekávatelná. Nicméně, policie mu dala pouta a zavolala sanitku, která ho odvezla do psychiatrické léčebny.
Strakatý pokračuje: „Vy jste potom byl v Ženevě v nemocnici, jestli se nepletu.“ Babiš jr. odpovídá: „Ano, to se stalo potom, co jsem utekl z Bratislavy do Švýcarska, potom jak jsem napsal e-mail české policii, že jsem v Krivoj Rogu a že jsem byl nedávno zavlečen na ten Krym. Tak v tom Švýcarsku … jsem pak nedostával ty dvojitý dávky psychofarmak, a to když jdete z dvojitý dávky na nulu, stane se pak taková věc, že máte abstinenční příznaky… a to se může pochopit, že se ukazuje nějaká nemoc, ta schizofrenie.“ Kvůli tomu byl znova hospitalizován ve Švýcarsku, jak říká. Předtím však kapitán Nevtípil, vyšetřovatel Čapího hnízda, žádal, aby ho někdo vyšetřil - a jednoho rána byl hospitalizován právě ve Švýcarsku, protože jeho matka ně něj zavolala ambulanci. „Určitě byla pod tlakem mého otce, to bylo jasné v tý televizi Nova a jak to četla z papíru. … To nejsou její slova, to jí nastrčil můj otec v Ženevě a to mu určitě napsal Marek Prchal.“
Strakatý opět kontruje, že v minulosti AB jr. řekl, že „v žádném případě nechci vypovídat, protože můj zájem si můžete vydedukovat velmi jednoduše, mám sobecký zájem, aby z toho otec vyklouzl.“ Proč tedy ta změna názoru? Babiš jr. reaguje: „Já jsem potom byl aktivní na sociálních sítích a dostal jsem dost pomoci od cizích lidí, co se zajímali o moji kauzu, co se stalo. Já jsem pak víc nakoukl do mých papíru od právníka a tak. Nakonec se stalo, že jsem vypověděl plnou moc mému českému právníkovi i švýcarskému, a pak jsem měl ještě víc dokumentů, ještě víc informací. No a pak se všechno změnilo, jsem pochopil, že to všechno bylo na mě zkonstruovaný.“
Strakatý pak na něj vytáhne pichlavou otázku: „Nebojíte se, že jste manipulován?“ „Nene, nejsem v žádném případě manipulován, mě pomáhá, já jsem potkal hodně kamarádů, právníky, doktory… Já dělám co já chci, já si dávám život do pořádku a taky varuju lidi, co vlastně je můj otec za člověka, co mi udělal…“ Strakatý: „Říkáte, že si dáváte život do pořádku. Je to snaha napravit tu pověst schizofrenika?“ „Mně nejde o jméno, mně jde o to mít prostě normální podmínky jak normální člověk a nemít nějakou diagnózu.“
Strakatý: „Jak se vlastně stalo, že jste se nějak stal součástí toho Čapího hnízda? Vysvětlil vám někdy někdo, co podepisujete?“ AB jr.: „Ne, v žádném případě, já jsem podepisoval pro mého otce od dětství, věci co vyřizuje, prostě papírování pro mou vlastní osobu. A tehdy to bylo ne výjimečný, ale něco že i pro něho. Mě prostě zavolali, zaměstnanec Agrofertu, můj otec mi říkal, že se mám zastavit a že mám něco podepsat. A já jsem to nijak nebral, prostě jsem přišel, ukázali mi ty papíry, 20 stran, jak jsem už říkal v médiích, malé písmo, finanční výrazy, kterým normální člověk nerozumí - a prostě mi jenom řekli, podepiš to, a můžeš jít, a máš to.“
„Já jsem pak o tom dozvěděl, tuším, jak to bylo v médiích, začali to vyšetřovat lidi, ale tady jde o to, že já jsem to ve skutečnosti podepisoval kolem roku 2011/2012 a oni to antedatovali, že jsem to podepisoval 2008. A pak ta psychiatrička, ta Protopopová, ona je napojená na Rusy a její ruský manžel, tak ona napsala do lékařské zprávy, že jsem měl schizofrenii, která začala v roce 2008. Protože ona psala tu lékařskou zprávu v roce 2018, a ona tam napsala, že mám schizofrenii, která se utvářela už deset let dozadu. A nemá na to žádný podklady, žádná lékařská zpráva z roku 2008 neexistuje.“
Strakatý: „Zmínil jste tu medikaci, o tom jste mluvil už několikrát, že vám byly podávány velké dávky.“ AB jr.: „Fluanxolu, to je z roku 60, a je to zakázané v hodně krajinách… a ta psychiatrička Dita Protopopová dala dvě ampule tomu manželovi a mi dali dvojitou dávku na tom Krymu. A když jsem se ptal jejího manžela, proč dostávám dvojitou dávku, co se děje, tak mi řekl, ‚aby ses nebál v letadle.‘ Mně, jako bývalému letci, že abych se nebál v letadle, když půjdem zpátky. Bylo to od začátku proti tomu, aby mně to znemožnilo vypovídat v kauze Čapí hnízdo, abych byl nedůveryhodnej svěděk… můj otec to neriskoval a udělal ze mně magora.“
Strakatý: „To, že vám dávali tyhle léky v těch dávkách, to bylo na jeho příkaz z vašeho pohledu?“ AB jr.: „Můj otec to podporoval. Obecně i konkrétně… Tak on jednou přišel do toho Národního ústavu duševního zdraví, kdy jsem tam byl držen v detenci, tvářil se, že mě nevidí, pak šel na nějakou schůzku se zdravotní sestrou, prostě řešil to tam jako nějaký firemní problém, normálně přišel, prošel kolem mě, tvářil se, že mě nevidí. Spojil se s tou doktorkou Protopopovou, zařídil jí začátek politické kariéry … a jejímu manželovi dal práci v Agrofertě. A sama ta firma pod Agrofertem, ta IMOBA, platila tu rezervaci na ten Krym, jsou fotky těch dokumentů, které jsem zveřejnil na sociálních sítích.“
Strakatý: „Mimochodem vy jste se zmínil, že … váš dům, který byl napsaný na vás, že ten kamerový systém vedl v uvozovkách do IMOBY.“ AB jr.: „To jsem zrušil přes bývalého právníka… ale tady je ještě něco horšího. Teď jsem řešil výdaje za energetiku, plyn a vodu, a došlo se na to, že ta firma IMOBA vyúčtovala energie za ten dům u nich v té firmě, takže to je de facto daňový únik.“
Strakatý: „Vy jste řekl, že chcete varovat lidi před vašim otcem. Před čím?“ AB jr.: „Tak je třeba si uvědomit, že jestli je člověk schopen udělat vlastní krvi, vlastnímu rodinnému příslušníkovi to, co udělal on, tak nemůže mít v žádném případě žádné dobré záměry k cizím lidem.“
Následně Andrej Babiš ml. získal soudní znalecké posouzení od vedoucího katedry pedagogiky a aplikovaných disciplín na Univerzitě J. E. Purkyně (UJEP) Slavomila Fischera. „Právě za ním Babiš ml. vyrazil na začátku září do Ústí nad Labem, kde se následně střetl se svým otcem při zahájení kampaně hnutí ANO v hotelu nad městem. Čím přesně se psycholog Fischer zabýval? „Posouzení struktury osobnosti, osobnostních předpokladů z hlediska společenské seberealizace a celkového společenského fungování, a to ve vztahu k schopnostem plnit společenské úkoly a požadavky požadovaným způsobem,“ řekl Seznam Zprávám Babišův advokát František Vyskočil. Andrej Babiš mladší získal kladné odpovědi. „Nebyly zjištěny žádné psychické poruchy nebo onemocnění. Jmenovaný není duševně nemocen, stav je z psychologického hlediska v normě,“ konstatoval psycholog Fischer v třístránkové zprávě.“
Následující video zachycuje setkání otce se synem, zrovna když Andrej Babiš mladší byl v Ústí nad Labem vyřizovat svou diagnózu a shodou okolností zde Andrej Babiš starší zahajoval kampaň hnutí ANO:
Je vhodné se také zmínit o novinářích Slonkové a Kubíka, kteří dle Andreje Babiše staršího a jeho zastánců „přepadli jeho syna v bytě, ve Švýcarsku, kde žije s jeho mámou, a natáčeli ho tajně s kamerou v brýlích, jak se tím sami chlubí, a kladli mu sugestivní otázky, aby dostali tu správnou odpověď, to je skutečně vrchol hyenismu. Protože natáčet psychicky nemocného člověka tajně a tímto způsobem, je odporné a hnusné.“
„Byli tam momenty, které vidíte z hlediska novinářské etiky jako sporné?“ Tuto otázku položila Emma Smetana v DVTV Václavu Štětkovi, sociologu médií. „Já si myslím, že existoval nepochybný veřejný zájem (pozn. autora: švýcarská justice tento závěr potvrdila) na tom, aby tyto informace byly zveřejněny. A v podstatě i v tom, aby byly zveřejněny formou skryté kamery, protože předpokládám, že jinou cestou by se novináři k těmto informacím a tím pádem ani česká veřejnost nemohli dostat… Tam byl problém v tom, že ti novináři šli do toho natvrdo a jaksi ukázat tu tvář, a nejenom tu tvář, ale i místo pobytu, bez vší skrupulí.“
Zde by tedy každý soudný člověk mohl souhlasit, že to bylo přes čáru - tj. nerozmazat obličej a uvádět místo pobytu. Nicméně, jak praví znalecké posouzení Slavomila Fischera, na kterého se obrátil Andrej Babiš mladší, jmenovaný není duševně nemocen a stav je z hlediska psychologického v normě. Tedy neustále ospravedlňování Andreje Babiše svého jednání tím, že jeho syn je psychicky nemocný, je konečně vyvráceno - což mimo jiné potvrdil i soudce Šott, když oznámil, že je systematicky schopen vypovídat proti svému otci.
A proč vlastně tenhle rozsáhlý článek vznikl? Jednak aby podal svědectví v uceleném systematickém podání faktů a výpovědí, jednak aby moudré voliče ANO donutil k přemýšlení a ty hloupé - zkrátka jen podráždil. Neb na takové se hodí jenom příměr z evangelia: „Jeruzaléme, Jeruzaléme, který zabíjíš proroky a kamenuješ ty, kdo byli k tobě posláni; kolikrát jsem chtěl shromáždit tvé děti, tak jako kvočna shromažďuje kuřátka pod svá křídla, a nechtěli jste!“
Občané by se měli zamyslet, zda - pokud by byli na místě Andrej Babiše mladšího a vcítili se do něj - zda by vůbec byli poté schopni takového člověka, jako je AB starší, volit. Tou stejnou měrou by se měli poslanci ANO a všichni veřejní činitelé za ANO zamyslet a položit si otázku, jestli je vůbec morálně správné s takovým člověkem spolupracovat. V mravních otázkách neexistuje výběr „menšího zla“. Zlo je zlo, ať už je takové či makové, ať už se pro něj lidé rozhodují z pouhého oportunismu nebo boje o kůrku chleba. Správná politika může být nejprve jedině politikou mravní, teprve poté až hospodářskou či ekonomickou - a to lidé kvůli naplnění své kapsy velmi rádi často zaměňují!