Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dostane se nový trend školáků až k nám? School shooting

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
17. 9. 8:09

V USA je school shooting častá věc. Většinou žák střední školy donese do areálu školy zbraň a začne masakr. I přes tlak společnosti to zatím nevypadá na vyřešený problém. Zažijeme tuto tragédii také?

Článek

Začal nám nový školní rok a s návratem žáků do lavic se opět vynořily útoky na učitele. Tyto události rezonují naší společností a dostaly se téměř ke každému z nás. Není se čemu divit. Škola by měla být bezpečným prostorem pro všechny, kteří ji navštěvují. Je proto děsivé, když se uvnitř této instituce děje násilí. Může to zajít ještě dále?

Napadení učitelky

Nejbrutálnější napadení se odehrálo na základní škole na Praze 4. Žák čtvrtého ročníku pěstmi napadl svoji vyučující. Naštěstí nedošlo k žádné tragédii a učitelka vyvázla pouze s lehkými zraněními.

Tentokrát bylo štěstí, že žák útočil „pouze“ pěstmi a nedonesl si například nůž nebo podobný předmět. V jiných státech, převážně v USA, jsou podobná napadení běžná. Jsou u nich používány hlavně střelné zbraně. To vede k tragédiím obrovských rozměrů a ztrátách na životech dětí i učitelů.

V USA je school shooting běžný

Většina z nás tomu již nevěnuje pozornost. Obvykle se alespoň jednou za měsíc dočteme o střelbě v prostorách školy. Takové zprávy bývají spíše ze středních škol, výjimku ale netvoří ani útoky na základky.

Jeden z nejvážnějších případů tohoto roku proběhl v březnu na soukromé křesťanské škole v Nashvillu. Mladá žena pronikla do areálu školy a zastřelila 3 děti a 3 dospělé. Po příjezdu zásahové jednotky byla zabita i střelkyně.

V USA se ke zbraním přistupuje jinak než u nás. Na základě historického vývoje jsou u nich zbraně mnohem běžnější a dostupnější. To mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost spáchání trestné činnosti. Ve většině případů jsou k podobným útokům využity zbraně, které někdo legálně koupil. Ty jsou následně ukradeny a zneužity.

Na druhou stranu někdy zachraňuje benevolence ke zbraním životy. Nejsou ojedinělé případy, kdy teroristu nebo jiného útočníka zlikvidoval některý z ozbrojených civilistů v okolí. Tím bezesporu můžou ušetřit mnoho životů, které by vyhasly zbytečně.

Může tomu zbránit každý z nás

V Americe je to problém, kvůli kterému se hádají politické strany a ani jedna nechce udělat kompromis. Přitom řešení může být tak prosté. Naučit děti vypořádávat se se svými emocemi a nabídnout jim dostatečnou psychickou podporu a osvětu. Mnohé děti v sobě své emoce a pocity dusí, neřešené problémy pak přechází do depresí. Mladý člověk následně nemusí vidět jiné východisko než násilný trestný čin.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz