Hlavní obsah
Aktuální dění

Petr Fiala vidí potenciál ČR ve vzdělání, tak školství škrtnul 29 miliard

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Evropský parlament/wikimedia
12. 9. 10:47

Mnozí z nás jistě zaznamenali nejnovější projev premiéra Petra Fialy. V jedné pasáži mluvil o naší budoucnosti ve školství, monumentální státnické vystupování ovšem kazí realita škrtů.

Článek

Na konferenci Česko na křižovatce, která proběhla 1. září, vystoupil i premier Petr Fiala. Předvedl perfektně nacvičený projev, který zněl opravdu státnicky. Oproti těm z minulého volebního období je kultivované vystupování předsedy vlády příjemná změna. Kdyby ovšem výroky z projevu nebyly v přímém rozporu s úmysly vlády.

Budoucnost je v technologiích

Premiér ukazuje jasným směrem k nejmodernějším technologiím. Na tom není nic překvapivého. V moderní době je opravdu potřeba neztratit tempo v inovacích a rozvoji. Technologické novinky mají potenciál zvýšit efektivitu průmyslu a kvalitu života každého občana.

Země, která nechce zůstat pouhou montovnou vyspělých států, se bez vývoje opravdu neobejde. Ale není to pouze o technologiích. Potřeba je rovněž kvalifikovaný personál. Odborníky získáme nejjednodušeji tím, že jim poskytneme adekvátní vzdělání na našich středních a vysokých školách. Bohužel v tomto ohledu jde vláda přesně naopak.

Školství chudší o 29 miliard

Fiala samozřejmě neopomněl zdůraznit roli školství v modernizaci našeho státu. Působivě znějící výroky o vybudování centra vzdělanosti jsou sice hezké, ale kroky vlády k tomuto výsledku nejspíš nepovedou. Nejhorší na tom je, že premiér je akademik, který si musí nebezpečnost škrtů ve vzdělávání uvědomovat.

Česká republika musí být do 10 let centrem vzdělanosti a nových myšlenek.
Petr Fiala
1. 9. 2023

Rozpočet ministerstva školství by bylo potřeba navýšit o 9 miliard oproti loňsku, aby bylo vůbec možné splnit zákonnou podmínku o růstu platů učitelů. Kantoři mají od státu nárok na mzdu ve výši 130 % průměrné mzdy. Místo navýšení financí ovšem vláda počítá se škrty. Ty by měly dosáhnout 29 miliard.

Samozřejmě nic není stále jisté, protože rozpočet ještě není schválený. Řada politiků napříč celým spektrem nad tím žasne. Odborná veřejnost zase poukazuje na nereálnost snižovaní finančních prostředků škol.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz