Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zmražení platů státních zaměstnanců je chyba, za kterou draze zaplatíme

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
28. 9. 14:03

Vláda v rozpočtu na rok 2024 počítá se zmražením platů všech státních zaměstnanců kromě učitelů. Toto rozhodnutí nepřinese žádné peníze do státní kasy, jenom sníží náklady. Bohužel za cenu hrozby ztráty pracovníků důležité infrastruktury.

Článek

Zmražení platů státních zaměstnanců je opatření, které bývá vládami přijímáno v časech ekonomických potíží nebo recese. Státních zaměstnanců je přes půl milionu v různých profesích od integrovaného záchranného systému po nejrůznější úředníky a podobně. Plošné navyšování jejich platů by byl samozřejmě vysoký výdaj. Jejich zmražení ovšem žádné peníze navíc nepřinese. Bývá to krátkodobé opatření, které s sebou ovšem nese řadu problémů.

Navíc v době vysoké inflace a zdražování i tito nepostradatelní lidé potřebují peníze na chod svých domácností. Proto by vláda měla podpořit lidi, které společnost potřebuje a vždy potřebovat bude.

Zdravotnictví v ohrožení

České zdravotnictví se potýká delší dobu s nedostatkem personálu ať už jde o sestry, ošetřovatele nebo lékaře. Není se čemu divit. Platy ve zdravotnictví jsou u nás velmi poddimenzované oproti našim sousedům (psal jsem zde). Kombinace fyzicky i psychicky náročné práce, která není adekvátně ohodnocena, může vést k vyhoření a odchodu těchto zaměstnanců do zahraničí nebo soukromého sektoru.

Současná situace na trhu práce zároveň nemotivuje lidi jít pracovat na špatně placené a náročné pozice v nemocnicích nebo sociálních službách. Proto pokud nechceme zdravotnictví úplně privatizovat, je nutné v něm udržet stávající zaměstnance a zároveň motivovat nové pracovníky. Jinak hrozí, že přijdeme o dostupnou péči, tak jak ji známe.

Bezpečnost

Existuje u nás řada bezpečnostních struktur státu. Patří mezi ně policie, armáda, rozvědka a další. Pro tyto profese je důležitá odbornost ve velkém množství oblastí, například znalost práva, sebeobrany nebo používání donucovacích prostředku včetně střelných zbraní.

Tito lidé riskují své životy, abychom my ostatní mohli žít v klidu a bezpečí. Někdy jsou na hraně toho co ví, že musí udělat a strachu z následné zodpovědnosti. Nedostatečné ohodnocení by je mohlo z těchto důležitých povolání vyhnat.

Přijdeme o kvalitní služby státu

Je mnoho dalších profesí, které nám zajišťuje stát a odliv kvalifikovaných státních pracovníků by mohl v lepším případě vést k jejich nahrazení méně odbornými lidmi. V horším případě by to vedlo k rozvratu veřejných služeb. Ty by se buď musely přesunout do privátního sektoru, nebo by už nebyly a částečně by je nahradila online správa.

Řešení neohrožující služby státu

Řešením by mohlo být ve zvednutí některých daní, například dani z hazardu a návykových látek. Každý člověk by si měl uvědomovat, že tyto peníze stát potřebuje, aby mu poskytl dostatečnou péči. Vyšší zdanění tabákových výrobku či alkoholu je na místě, protože jejich konzumenti mají větší pravděpodobnost potřeby pomoci od státu, hlavně na rovině zdravotnictví.

Dalším krokem by mohl být důsledný boj proti korupci. Ta je v české politice taková tradice. Každé volební období je minimálně jeden korupční skandál.

To by pomohlo dát veřejné finance do pořádku a neohrozilo to služby státu. Bez zdravých veřejných financí není možné, aby stát poskytoval služby na které jsme zvyklí a bereme je jako samozřejmost.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz