Článek
Kdo pravidelně jezdí do Itálie a navštěvuje specializované prodejny kávy, ví, že když se řekne Americano, na stole má přistát silné espresso s necelou dvoudeckou vařící vody. Silná káva se rozředí a na vychutnávání je dostatek času.
I volné zásady je dobré dodržet
Svět ho údajně objevil v průběhu II. světové války, kdy američtí vojáci chtěli ve chvílích volna vychutnávat lahodný nápoj usrkáváním. Zahřál a dodal energii stejně jako to dělá do dnešních dní!
Anketa
Fajnšmekři mohou sáhodlouze diskutovat ještě o vhodnosti druhu kávových zrn a plantáží, chápu, ale mně jde jen o rychlé občerstvení. Zrnka tedy vynechávám a na oltář přináším jen osvěžující mok.
Ten nemusí být servírován ani jako horký, v řetězcích kaváren je pro parné dny nabízen i v chladné variantě. Přisypou se prostě kostky ledu a je hotovo! Fantazii se vlastně meze nekladou, někdo má rád s kapkou mléka, jiný si dá lahůdku v přírodní podobě.
Když neví, můžete vysvětlit
Mně na moji objednávku donesl číšník espresso, tedy minimální množství kávy s dvoudeckou sodovky. Možná by si pochutnal Ital, ale já nepatřím mezi fajnšmekry. Abych byl spokojený, řídím se jednoduchou odpovědí na otázku, jakou chci kávu: „Černou a velkou.“
Tedy americano bez mléka a bez cukru, abych si ho mohl v klidu vychutnat a necítil v puse ani stopu sladkého. Pokud dostanu deci vody, tu si vypiju předem, abych chuťové pohárky připravil na onu nebeskou manu.
Učený z nebe nespadl. Co dělat, když dostane člověk místo objednávky břečku na talířku? Je dobré se ozvat. V klidu vysvětlit, jak se věci mají a dělají. Opakování je matka moudrosti a pokud si z toho vrchní něco nechá, aspoň bude mít spokojenější další hosty.
Zdroj: