Článek
V Česku jsou desítky středních i vysokých škol, které nabízí studium oboru Informační technologie. Ty vyprodukují ročně nižší tisícovky absolventů. Přesto se nedaří sehnat kvalitních IT pracovníky do firem ani veřejné správy. V druhém případě může být na vině také nedostatečné nabízené platové ohodnocení, na což upozorňoval třeba tehdejší vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Oblast digitalizace nyní vstupuje takřka do každé oblasti lidské činnosti a poptávka po absolventech IT oborů bude čím dál větší.
Je logické, že pokud budou platy ve státní sféře o třetinu nižší, takové lidi nepřilákáme. Kritické to je u pozic, které mají vliv na bezpečnost státu.
Pokud je nedostatečný počet absolventů oboru při současné oborové nabídce škol, pak jsou 2 možnosti řešení. Tou první je navýšení současných kapacit na středních a vysokých školách. Druhou alternativou je cesta celoživotního vzdělávání na bázi rekvalifikací. Kraj Vysočina se rozhodl jít oběma směry. Nově je obor Informační technologie vyučován na stavební průmyslové škole v Havlíčkově Brodě. Navýšily se jeho kapacity také v Třebíči a Žďáru nad Sázavou. Posledně zmiňované město se však stává i místem vznikem zcela nové vzdělávací organizace - IT NeŠkoly.
IT vzdělávání jako v Estonsku
Koncept projektu má svůj původ na severovýchodě Estonska, v městečku Jõhvi. Tam se nachází vzdělávací organizace kood/Jõhvi otevřená všem absolventům maturitního studia. A to bez ohledu na to, zda jsou čerstvými absolventy nebo padesátníky, kteří chtějí změnit povolání. Vzdělávání nepřipomíná výuku, ale spíše hackathon. Studenti nechodí na přednášky, ale samostatně či v týmu řeší různé projekty. Řešení zadaných úkolů musí nejen vytvořit, ale následně umět také obájit. Pozornost studentů je tak upřena výhradně na oblast IT vzdělávání, bez nutnosti absolvovat přednášky či skládat zkoušky z různých předmětů. A právě takto má fungovat i nová IT NeŠkola ve Žďáru nad Sázavou. Byť tento krok sám o sobě určitě neudělá z Česka budoucího lídra v oblasti digitalizace, kterým je nyní Estonsko, je to určitě prošlapaná cesta, kterou se vyplatí jít.
No Teachers. No Classes. 100 % Coding
Spolek IT NeŠkola vznikne ve spolupráci Kraje Vysočina, města Žďár nad Sázavou a Vysoké školy polytechnické Jihlava. Ta je jedinou veřejnou vysokou školou v regionu. Její zapojení do projektu do budoucna nabízí rozšíření benefitů pro absolventy třeba o možnost udělování mikrocertifikátů. Zadání pro studenty budou připravovat firemní partneři školy. Ti tak získají od jejich studentů konkrétní řešení svých IT témat. Koncept IT NeŠkoly je unikátní v tom, že je otevřena pro vzdělávání všem zájemcům, kteří se chtějí stát programátory, vývojáři, analytiky či experty na kybernetickou bezpečnost. A přitom nechtějí trávit roky studia takového oboru na vysoké škole.
První desítka studentů by měla zahájit své vzdělávání od 1. září 2025. Zpočátku bude organizace sídlit v prostorách města Žďár nad Sázavou (Dolní 1), než dojde k rekonstrukci půdních prostor a zřízení zázemí v objektu krajem zřizované Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou.