Hlavní obsah
Internet a technologie

Investiční podvody, na co si dát pozor

Foto: Seznam.cz

Dnes opět o penězích a probereme další podvody a to investiční.

Článek

Jistě jste se s tím již setkali (a někteří bohužel i naletěli), jedná se o „investování“. Je to klasický podvod, a to z rodiny podvodů pishingových. Jak tyto probíhají a na čem to stojí, jsem psal v minulém článku a můžete si to přečíst zde>>, tedy pokud vás zajímá ta technická stránka věci. Jedná se o klasický podvod „vaše peníze jsou v ohrožení“, ale převlečený do módně střiženého kabátku.

Na Youtube toho lítaly mraky. Kupříkladu: Týpek stojí u jakéhosi baru, kouká jako kdyby mu uletěly včely, asi nemá na pivo. Když tu pojednou - přifrčí hošan v autě za pět mega a více, vítání a poplácávání: „Tak jak se máš Jime?“ Jim odpoví, že sakra špatně, osobní bankrot, krach živnosti, utekla mu žena, vyhodili ho z práce. Lze dosadit cokoliv, čím větší životní pech, tím lépe. Pak jdou do baru, hošan zaplatí útratu a vyžádá si od tragéda mobil. Ukáže mu, jak na to. Střih, setkání po měsíci, týpek vysmátej, před barem už má káru (pochopitelně ne tak pěknou jako hošan), ale tu za pět míčů si jistě koupí za půl roku též, i o koupi domu uvažuje. Poděkování kamarádovi za vytažení z bídy, oba nastoupí do svých povozů a odjedou malebnou ulicí do záře zapadajícího slunce. Zatmívačka a odkaz: Registrujte se ihned!

Pohádka druhá, ještě výživnější: Chlápek čumí vážně do kamery v nóbl zařízeném bytě a říká: Pracoval jsem jako programátor v korporátu a nenaplňovalo mne to. Odešel jsem a založil si vlastní SW firmu. Spolu s týmem dalších lidí od IT. Bylo to těžké, ale prosadili jsme se na trhu (proč ne, když to umějí, tak o co jde, že). Dále pokračuje: Já osobně jsem vyvíjel sám po nocích, složitý program se speciálními algoritmy, pro obchodování na burze. Držel jsem jej v tajnosti, ani mí kolegové o tom nevěděli. A hned vybalí popis, jak to pracuje a finanční výkon tohoto programu. Chlápkovi zvlhnou oči a praví: „Protože vím, jak se těžko žije v dnešní společnosti, při velkých daních a drahotě, věnuji tuto svoji práci vám!“ Kolegové z firmy (pokud by tato existovala) a tohle četli, zřejmě již uvažují, jak svého šéfa podřezat, slepici nesoucí zlatá vejce přece nedáme jako dárek prvnímu hejlovi, co potkáme na internetu (pozn. autora). Ale třeba je to jinak, kolegové o tom věděli, nebo jim to nevadí, event. pro ně to zvlášť poladil, že jim to sype o dost víc. Ale zázračný program je tu. Opět zatmívačka a obligátní: Registrujte se hned!

Dříve to dokonce bylo hned, tedy ta registrace. Byla gratis (oškubali by vás až při první investici), dnes je to trochu jinak: Dej 250 € a do měsíce máš Éček 100.000,- Postup se už však dále neliší, oberou vás, jen co do toho nasypete první větší peníz. Dneska je ten mor už všude. Investuje Mareš, Babiš, Fiala, Kraus s Prachařem, dokonce i náš pan prezident. Pravda, jsou to deepfake videa, ale ta vám to krásně vysvětlí (AI už to zařídí, pokrok jde s dobou), výsledek je však stejný, Éček se nedočkáte, ani těch, co jste do toho při registraci vložili.

Vsuvka 1.: Nic nového pod sluncem. Snaha přijít snadno k penězům je tu již od nepaměti. Doma máme po prarodičích - téměř 140 let starý snář, ilustrovaný Mikolášem Alšem. Vzácná kniha, mimo výkladu snů, obsahuje též obsáhlý popis tehdejší C&K Loterie. Kolik vsadit, výši výher „jež po odečtení 15% daně z výhry šťastnému výherci pak vyplaceny budou“. Dále systém hry, zda hráti v Terno, Ambo, či Kouli a jejich kombinace. Hra připomíná dnes již neexistující hru Sazky - Pět ze čtyřiceti (zde pět z devadesáti), ale dost drakonickými pravidly. Byl tam také popis metody podle dvorního matematika Ing. Bolda, „jak sice pomalu, ale jistě a snadno z loterie zbohatnouti“. To mi nedalo. když pan inženýr Bold, tak já se s tím taky popasuju. Ještě podotýkám, pokud budete mít k dispozici dobový tisk z konce 19. století, dočtete se tam, k jakým epickým tragédiím bezhlavé sázení vedlo.

V tehdejším DOSu 5.0 jsem spáchal na toto téma program. Odladil, zkompiloval a nahrál kamarádovi. Výsledek? Nula od nuly pojde. Kamarád následně u piva prohlásil, že jako všichni od IT branže, jsem též i já totální magor. Sázecí program skončil v šuplíku, už jsem jej nikdy nepoužil.

Investice, abych nezapomněl…

Jak bylo zmíněno na začátku, ta videa, jaksi zřejmě, nebudou v pořádku. Ostatně i ta zmínka o C& K Loterii a „dvorním matematikovi Ing. Boldovi“ a zbohatnutí z loterie, nebude asi dvakráte košer. Celý den jsem to hledal! V historii Rakouského mocnářství a potažmo Dvora samotného, nikde nic. Tady sice neběželo asi o podvod, spíše fujtajbl reklamu, cílenou na nezodpovědné sázkaře. Aby do toho vecpali co nejvíc peněz. A to jsme na přelomu století!

Tedy ty videa; první dvě zmíněná, pocházejí evidentně z USA (první verze nebyly česky, pouze titulkované) a americká angličtina se nedá přeslechnout, ostatně i ty reálie v tom prvním jsou jasně americké. Dobře tedy, jsem Američan a geniální programátor, zakládající vlastní SW firmu. Stvořím takový algoritmus, který je chrámem i tvrzí všeho software, co bylo kdy napsáno. Může se to (možná) i stát, zázraky se občas dějí. Ale stále to sleduji velice střízlivě. Program nebude malý, dnem i nocí ukládá, třídí, analyzuje stovky gigabajtů dat a výpočetní výkon musí být obrovský. Pokud tedy, jak se ve videu říká, plánuji jeho masivní nasazení. Musí to být někde na serveru, na mobilu je jen rozhraní. Legální to asi také nebude. Jak napíši takové rozhraní, které bude vstupovat na burzy celého světa, jako živý investor?

Točte se, pardálové!

A teď, protože jsem již dlouho nespáchal žádný dobrý skutek, vyhodím internet bombu. Kdyby bombu, ale finanční termonukleární pumu: Mám vás rád lidi, bratři a sestry, dělám to pro všechny! Zde je můj geniální program! Investujte, berte plnými hrstmi, boháči budeme všichni!

Zde na tomto serveru, na internetových diskusích k „investičnímu“ tématu, jsem opět odfiltroval ty hlášky o IQ tykve, hlupácích, odebraném volebním právu, svéprávnosti, voličích Fialy, Babiše, Kačenky Konečné, Okamury, atd… Hledal jsem perlu v hlušině a byla tam! Jeden z diskutérů napsal: „Počítal jsem to a dalo mi to výnos 3890 %“. Napsal jediný mezi stovkami účastníků diskuse! Pravda, bude to asi ještě o něco málo více, ale trefil se poměrně přesně. A pro nutnost psát v diskusi slušně, názor na toto „investování“ tečkoval, jinak by dámy, čtenářky omdlévaly. To mne velmi potěšilo, tedy názor toho člověka. Jasně ukázal, že pro jakoukoliv investiční platformu je tento výkon smrtící. Prostě takovýto systém pozře sebe sama. Ale pokračujme. Vycházejme z toho, že tato bizarní konstrukce, poháněna nám nějakým nepochopitelným jevem, či magickou silou, hudbou sfér, skutečně funguje. Stále jsme v Americe a budeme trochu konspirovat.

A byli bohatí, dobře se měli.

Týden, dva poté: Stovky tisíc stažení a registrací. Jen registrační poplatky už dělají slušnou sumu. Registrovaní v tomto programu investují a začínají vydělávat (naprostá blbost, ale hezká pohádka to je, to ano). Chytnou se a dějí se věci. Majitel této platformy, vybírá od svých oveček dohodnutý desátek. Inu, i dobro se nedělá zadarmo. Je třeba navýšit výpočetní výkon, najímá další lidi. Peníze sypající se geometrickou řadou pochopitelně neukládá do Kampeličky přes ulici, ale do bitcoinových účtů, nebo ještě lépe do jakési obskurní banky v Rhunami ve státě Bhavatá. Čekáte happyend? Jistě, bude.

Mašina na peníze jede. Lidé masivně kupují auta, domy, jachty, nemovitosti a privátní proudová letadla. Nikdo už nepracuje. Proč ostatně také, že? Šesticiferná suma je brána jako drobné. Investující národ nosí do bank peníze v nůších, nebo je tam rovnou vozí nákladními auty. Trezory bank jsou sice napěchovány penězi, ale ty už nemají cenu ani toho papíru, stávají se pouhou makulaturou. Zlato a ostatní podobné komodity pojednou mizí neznámo kde. Inflace, ze dne na den, startuje raketovým tempem, burza je zcela nefunkční, FEDje paralyzován a vzápětí se zhroutí. Je těžká politická krize, stát jako takový, už nefunguje. To způsobí lavinovou devastaci hodnot, včetně morálních. Továrny stojí, nic se nevyrábí. Proč chodit do práce, peněz máme dost. To způsobí, že není možno koupit ani základní potřeby k životu, potraviny a léky. Nastává rabování obchodů, tedy pokud je ještě co rabovat. V ulicích se objeví, doslova přes noc, ozbrojené gangy. Happyend to asi není, ale konec určitě.

Tak vidíte, ono to takhle jaksi nejde.

A přesto se s akciemi a jinými komoditami normálně obchoduje. Jsou ovšem kryty majetkem firem a společností, které někdo založil a svým úsilím přivedl k rozkvětu. Zpátky ale k podvodům. Viděli jste video, hezky mluvil ten pán, určitě to myslí dobře. Zaregistrujete se tedy, vyplnivše žádané údaje. Netrvá dlouho a telefon (často volají i jen tak, bez nějakého registrování). Čeká vás zkouška ohněm, pokud nezavěsíte a nepošlete „investičního makléře“ do háje. Následuje důkladná masírka, jak vyděláte hromady peněz a poté si je vyberete a s radostí užijete. Sakra, něco mi to připomíná - „jak sice pomalu, ale jistě a snadno z loterie zbohatnouti“. Ano, pan Ing. Bold a jeho matematické metody. Naši předkové mohou mluvit o štěstí, že za starého dobrého Rakousko-Uherska nebyly počítače a internetová kriminalita. Pan inženýr by jistě věděl, jak na to.

Stále jste nezavěsili? Tak budete požádáni o registrační poplatek. Zaplatíte, nebo ne? Pokud ano, už v tom jedete. Bývá to tak $250,- nebo 250,- € dle země, odkud vítr vane. Odkud vane přesně, nezjistíte nikdy. V přepočtu to tak vidím 5.500,- tvrdých českých peněz, spíše o něco více (dle kurzu). Dost na to, abyste se pokoušeli to alespoň dostat zpět, pokud by se to nějak podělalo. A ono se to doopravdy podělá. Po odeslání platby se ozvou opět. S tím, že „vše je na dobré cestě, váš primární vklad navýšil na $931,- gratulujeme!“. Klasické mazání medu okolo huby, umí to hoši, o tom žádná. Podvodník dále pokračuje: „Otevřete si stránky naší společnosti, uvidíte svoji roční bilanci a najdete tam důležité pokyny“.

Vsuvka 2.: Sám jsem absolvoval pár takovýchto hovorů. Šlo výhradně o telefonáty „na blind“, videa jsem si pouštěl, hezký bijáky to byly, to ano, ale registrace? Sakra proč!! Tak to určitě, svoje těžce naškudlený peníze mám rád. Ale pokračujme:

Obereme tě tak, až budeš plakat, Jeníčku…

Chlápek medově zahovořil o registraci. Opáčil jsem, že to musím uvážit (potřeboval jsem trochu času), asi vytasí na mne tu firemní stránku. Snad čte moje myšlenky, ten dobytek, „firemní stránka“ je tu. Počítač už běžel, pochopitelně jen s hezkou tapetou, s letní krajinou a malebnými obláčky. Sám jsem si ji nafotil, ultra širokým objektivem, je fakt pěkná. Už tam jste, hučel do mne „bankéř“. Dělám pitomce s tím, že se mi to nedaří, letní den na monitoru stále trvá, inu, proč by netrval, nedělám nic. Jen naprostý šílenec by otevřel něco takového. Dejte mi Email, pošlu vám odkaz, následuje pokyn, medovost v hlase částečně zmizela. Chce to nějaký šikovný chvat, nechci, aby zavěsil, jen mu decentně pocuchat nervy. A vytroubit mu Email? To je poloviční cesta k doméně, mojí tedy. Nasazuji páku, ale s citem, abych mu nezlámal ruku, se kterou se chystá počítat moje peníze. Rád bych se ještě něco dozvěděl.

Je třeba se zakopat…

To je čistě vojenský termín, ale polní lopatka k této činnosti zatím netřeba, granáty dopadají ještě daleko. Víte, povídám, píšu kamarádovi aplikaci k editování grafiky, mám to už hotový, otestovaný, jede mi kompilátor a pokud otevřu mail, může mi to spadnout, potřebuji každý kilobajt paměti. Ticho. Čekám klapnutí a nepříjemný telefonní tón. Vy, co děláte do IT, jasně vidíte, že píšu naprosté pitomosti. Potřebuji získat čas, to za jedno a zadruhé, trochu nastudovat jazyk útočníkova kmene.

Proč neotvírat?

Proto, že cokoliv vám pirát nabídne k otevření, je vždypotenciální hrozba a cesta do pekel. Co na „firemní stránce“ uvidím? Jistě, vybájené výsledky „investic“ (internet snese všechno), nadšené reakce investorů, pohoda, slunečno, krásně. Následuje něco jmen a telefonních kontaktů. Ale tyto vám, až vletíte do skutečného maléru budou platné, jak hluchému gramofon. A taky pár formulářů, které musíte vyplnit, zmíněnou registraci, číslo platební karty, pokud možno i PIN, platební brána (a sakra). Jinak vás to nepustí dál, do investičního nebe. A taky pár nepěkných skriptů, které pochopitelně nevidíte, nebo skrytou příponu za adresou stránky. Co ale vidíte a to velmi dobře, je hezké tlačítko: Servisní program pro investování u společnosti Beggar Easily and Quickly Corp.Stáhnout zde>>

To vše vám natahá do počítače takové věci, že v tuto chvíli už vaše peníze létají ven oknem. Zde už jste zabředli do ukázkového pishingového podvodu. Se všemi jeho důsledky, včetně porušení smlouvy s vaší bankou. Pojednou v telefonu odkašlání: Vida, nevzdal to. Jeho hlas už není vůbec laskavý, spíše unavený. „Dobře, než to uděláte, popovídáme si o akciích, tady byste mohl vydělat pěkné peníze.“ Mluví o automobilce známého jména. Letní obloha z monitoru mizí, otevírám renomovaný burzovní server. Je tam, tedy ta fabrika na auta. Akcie dost drahá, kliknu, graf se tak nějak vlní, běžný průběh, jak je u koncernů zvykem, může se to nějak sebrat a taky začít padat, normálka.

A do něj!

Povídám: Podívejte, mě se to nelíbí. Za poslední dva měsíce to jde dolů, včera jsem četl, že o 4,41 %. A pak, většinu jejich akcií drží Swiss Credit Bank a jistě víte, co se stalo. To už si cucám z prstu, včetně těch procent; ve zprávách jsem zaslechl, že nějaká banka ve Švýcarech je zu grunt, jméno si ani nepamatuji. Už mne to nebaví a chci to ukončit. Chlápek si však naběhne na vidle sám. „Víte, naše investiční společnost je jedna z nejprestižnějších v Londýně. Jako manažer pro styk s klienty vám mohu zaručit, že“ Vletím mu do řeči: Když už jste ten manažer v Londýně, tak mi prosím vysvětlete, proč mi voláte z české předplacenky? Krátké ticho, následované vzápětí smrští neskutečně vulgárních nadávek „z Londýna“, cvak a hotovo…

Riskoval jsem dost

Popis této konverzace je velmi pokrácený. Asi 35 minut jsem mu na úvod cpal pohádky o bitcoinech a jak to v roce 2007 pěkně šlo (nikdy jsem neměl nic společného s touto kryptoměnou). A že bych, protože dnes virtuální peníze jsou „dost kách“, by bylo zdrávo, to zkusit s akciemi. S tou předplacenkou jsem měl kliku, byla ro sice rána do tmy, ale, potvrdil mi to později operátor. K mému štěstí ten „bankéř“ byl asi trouba. Stačilo, aby si na svém počítači otevřel první oficiální burzovní server, šlo o konkrétní podnik a obratem by mi ty „procenta“ omlátil o hubu a za blbce bych byl já. Asi chvátal, maje v plánu oškubat další nešťastníky. Zřejmě volal z call centra, což byla moje další klika. Taky by mohl z nějakého pirátského doupěte a přítomní kolegové tamtéž, už usilovně pracovali, jak mne vyčenichat na síti a digitálně zadávit. A věřte mi, ti už tomu na rozdíl od pěšáků z podvodných call center, sakra rozumí. Tady už jdou srandičky stranou.

Padla kosa na kámen

Bavil jsem se tak dlouho. Těch hovorů bylo dost, často jsme se rozloučili jako přátelé s tím, že se určitě ozvu (jistě, ani náhodou), někdy se z jejich strany zavěšovalo, občas nadávalo (viz výše). Ale znáte to - s čím kdo zachází… Asi tak nějak. Jako blesk z čista jasna, přišel MITM útok.To je moc ošklivá věc. Nikdo vám hned neposílá SMS nabídky investic, žádný Finanční úřad nevrací přeplatky a nikdo nezachraňuje vaše prachy před ohrožením, nic takového se, alespoň z počátku, neděje. A přesto o peníze přijít můžete. Přesně tak, jak píše Allan Aldrige, autor ilustrované knihy o Beatles: „Bác! A máte tady skládací hádanku“.

Povozil ses na tygru? Dobře ti tak!

Pokud vás z toho vymotá dobrý antivir, může to dobře skončit. Tedy obrazně. Čeká vás nutné martyrium změny hesel (pokud jste mladí, tak i ošetření sociálních sítí), aktualizace všeho, co jde, jako třešnička na dortu, aktualizování firmware, u aparátů, kde je to vyžadováno a nutné. Telefonování s bankou (vaší), že měníte hesla a že možná nepůjde to, či ono. V mém případě ještě navíc, konec zvrhlé a perverzní zábavy, koketování s podvodníky. Speciálně toto je ježdění na tygrovi. Navíc další nepříjemný telefonát hosterovi, co mi spravuje doménu a vše co k tomu patří. A to přibližně v tom smyslu: Mimo popisu patálie, co jsem (doufejme, snad, nějak ustál). Ještě pravdivé, ale smutné pokání: Víte, mrzí mne to. Ale koledoval jsem si a oni mne pěkně vykostili.

Brutální je to, ze MITM útok se sám o sobě neohlásí.A když už konečně ohlásí, jakože ano, je pozdě bycha honit. Dokonce i antivir, třeba kvalitní a placený, zůstává v klidu.Musíte dělat na toto pravidelné kontroly, nebo si je v předvolbách antiviru zapnout. Pak jej najde, pokud to ovšem umí. Když se tak stane v počáteční fázi, můžete mluvit o štěstí (většinou). Nejde jej nijak jednoduše vymazat, vyléčit, odstranit. Připravte se na změny hesel, reinstalace a další kratochvíle. Taky se může stát, že budete muset koupit nový router, počítač, či telefon. Občas také všechno dohromady. Ne proto, že by tato zařízení fatálně poškodil, ale proto, že jsou již zastaralá a neschopna se tomuto zvěrstvu aktivně bránit.

K investicím bych s rád ještě vrátil, ani ne tak moc o technice a taky o troše logického uvažování, což je také poměrně dobrý „Antivir“. A je naprosto zdarma.

J.J.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám