Článek
Na nakládaný hermelín potřebujeme:
5 kusů hermelínu
800 ml oleje
10 stroužků česneku
1 velká cibule
5 feferonek
3 listy bobkového listu
15 kuliček nového koření
30 kuliček barevného pepře (černý, bílý, červený) CM pepper
Hermelíny podélně rozpůlíme. Feferonky nakrájíme na tenké plátky. Semínka ve feferonkách necháme, jediné, co odstraníme, je stopka. Česnek oloupeme a najemno nastrouháme. Nikdy česnek nelisujeme, abychom zachovali co nejvíce chuti. Cibuli rozpůlíme, oloupeme a nakrájíme na tenké proužky. Do oleje dáme bobkový list, nové koření a pepř.
Vnitřní strany hermelínů potřeme česnekem, přidáme feferonky a cibuli. Hermelíny přiklopíme a lehce zmáčkneme, aby držely pospolu.
Naplněné hermelíny vkládáme do sklenice. Na dno sklenice nalijeme trošku oleje, vložíme hermelín, zalijeme olejem a pokládáme další hermelín. Takto hermelíny všechny navrstvíme a nakonec zalijeme oleje tak, aby nám nekoukaly. Pokud nám zbyla nějaká cibule a feferonka, vkládáme je mezi hermelíny.
Hermelíny necháme zrát na tmavé a chladném místě dva týdny. Poté můžeme podávat. Nikdy nenecháváme zrát hermelíny déle jak 6 týdnů.
Na nakládanou nivu potřebujeme:
200 g nivy
3 chilli papričky
1 červená cibule
kuličky nového koření
lístky bobkového listu
olej - množství podle velikosti sklenice
Nivu nakrájíme na kostičky veliké ideálně 2 × 2 centimetry. Cibuli rozpůlíme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Chilli papričky zbavíme stopky a i se semínky nakrájíme na tenké válečky.
Do sklenice vrstvíme nivu, cibuli, a do každé vrstvy cibule dáme dvě kuličky nového koření a jeden lístek bobkového listu. Vrstvy opakujeme, dokud nemáme vše ve sklenici. Poté nalijeme do sklenice olej tak, aby se sklenice nekoukala ani cibule, ani sýr.
Nakládanou nivu dáme do temna a chladu minimálně na týden uležet.
Na nakládaný eidam potřebujeme:
200 g eidamu
3 chilli papričky
3 stroužky česneku
1 červená cibule
3 kuličky nového koření
10 kuliček barevného pepře (černý, bílý, červený) CM pepper
olej - množství podle velikosti sklenice
Eidam nakrájíme na kostičky veliké ideálně 2 × 2 centimetry. Cibuli a česnek oloupeme. Cibuli nakrájíme na tenké proužky, česnek najemno nastrouháme nebo utřeme. Chilli papričky zbavíme stopky a nakrájíme na kolečka. Semínka z papriček neodstraňujeme, vylepší nám chuť. Olej smícháme s česnekem, přidáme pepř a nové koření.
Na dno sklenice dáme cibuli, zalijeme olejem a přidáme kostičky sýru. Na sýr vrstvíme další cibuli, zalijeme olejem a přidáme další vrstvu sýru. Nakonec do sklenice nalijeme olej a zajistíme, aby z oleje nekoukal ani sýr, ani cibule. Necháme týden v chladu a temnu zrát.
Protože má každý sýr jiné vlastnosti a chutě, nedoporučuji všechny sýry nakládat do jedné sklenice. I když plánujeme připravit variaci nakládaných sýrů, každý druh sýru bychom měli naložit zvlášť. Můžeme použít i stejnou zálivku, naložit je ve stejný den. Ale neměli bychom je v jedné sklenici míchat.
Pepř vám doporučím od společnosti CM pepper. Barevný v nabídce nemají, sami si tak můžete namíchat, v jakém poměru barevný pepř chcete mít. Doporučuji více červených a černých kuliček a jen pár bílých. Pepř od CM pepper má správnou chuť a hlavně se nedrolí.
Sklenice na nakládání sýrů volíme dostatečně velké. Například u hermelínu nikdy nepoužíváme sklenici, která má hrdlo jen o kousek větší, než je hermelín samotný. Pokud je hrdlo sklenice moc úzké, sýry nám půjdou těžko vyndat a povětšinou se rozpadnou. Je proto lepší volit sklenici s větším hrdlem, případně celkově větší sklenici a sýry v oleji zatížíme. Nikdy sýry nenakládáme do plastových nádob. Vždy použijeme nádoby skleněné.
Naložené sýry necháváme zrát v temnu a chladu. Nikdy ale nepoužíváme lednici. Nízká teplota lednice sýrům nesvědčí.
Máte raději utopence než nakládané sýry? Tři recepty na výrobu utopenců najdete v článku https://medium.seznam.cz/clanek/jana-beranova-utopenci-trikrat-jinak-29703