Hlavní obsah
Zdraví

Po covidu se necítíte fit? Dejte si pozor na chronickou únavu

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Když řeknete covid-19, mnohým se vybaví koronavirová pandemie, povinné očkování, zavřené obchody či restaurace a šití roušek.

Článek

Někteří význam očkování proti němu bagatelizují a mají za to, že důležitější je mít dobrou imunitu. Nakonec to je každého věc, jak se k ochraně proti němu postaví. V současnosti se tento původně pandemický vir změnil na nositele již běžného infekčního onemocnění, se kterým bohužel musíme v období podzim – zima každoročně počítat. Nový výzkum ukázal souvislosti meze vzestupem onemocnění ME/CFS a prodělání covidu-19. Jak je to možné?

Nečekaný následek covidu

Někdo prodělal covid-19, aniž by to na něm zanechalo nějaké větší následky. Ten je na tom dobře v porovnání s těmi, kteří se potýkají s různými postcovidovými problémy. Jedním z nich je i onemocnění, jež se skrývá pod zkratkou ME/CFS, ale které jinak určitě znáte jako chronický únavový syndrom. Zkratka vychází z anglického označení této choroby – chronic fatigue syndrome – CFS neboli myalgic encephalomyelitis – ME.

Výzkum, jemuž se věnoval americký Národní institut zdraví (NIH), se zabýval souvislostí mezi vzrůstem počtu onemocnění ME/CFS a prodělání covidu-19. A přišel k zajímavému zjištění. Pacienti, kteří mají za sebou onemocnění covidem-19, jsou až osmkrát více náchylnější k tomu, že onemocní chronickým únavovým syndromem. Ten je aktuálně 15krát vyšší než před vypuknutím pandemie.

Chronický únavový syndrom

ME/CFS, jinak zvaná i jako myalgická encefalomyelitida, nemá přesně stanovenou příčinu vzniku. Mezi její typické symptomy patří velká únava, závratě, potíže s pamětí, problémy se spánkem (nespavost, hypersomnie), jež trvají minimálně půl roku. Pochopitelně tento zdravotní stav vede k významnému omezení aktivního života postiženého člověka, což má nepříznivý dopad na jeho každodenní činnosti. Je totiž celkem pochopitelné, když trpíte snadnou unavitelností nebo špatně spíte, tak v práci či ve škole nebudete příliš výkonní.

Obecně se ale má za to, že chronický únavový syndrom spouští prodělání nějakého infekčního onemocnění, kterým může být mononukleóza či již zmiňovaný covid-19. V souvislosti s druhou jmenovanou nemocí se vědci rozhodli udělat výzkum, jak spolu souvisejí covid-19 a ME/CFS. Že prodělání covidu-19 způsobuje tzv. dlouhý covid, se vědělo už od začátku pandemie.

Zajímavý výzkum

Výzkumu se účastnilo na 11 785 účastníků, kteří za sebou měli prodělání covidu-19, a 1 439 účastníků, kteří covidem-19 neonemocněli. Došli přitom ke zjištění, že chronický únavový syndrom se objevuje u 4,5 procent infikovaných účastníků, zatímco u neinfikovaných se jednalo pouze o 0,6 procent. Celých 90 procent, jež splňovali kritéria ME/CFS, zároveň trpěli dlouhým covidem.

Národní ústav zdraví ve svém prohlášení ke studii uvedl, že zjištěná data potvrzují, že prodělání onemocnění SARS-CoV-2 (covid-19) může vést ke vzniku chronického únavového syndromu. Tento výsledek je důležitý i pro lékaře, kterým se do rukou dostane pacient s nepřestávající únavou. Díky němu mohou lépe stanovit diagnózu a nasadit správnou léčbu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz