Článek
Otužování populární na sociálních sítích motivuje k výstupu na hory v duchu Wim Hofovy metody s holým hrudníkem. Jenomže některým je nahoře taková zima, že si na pomoc pak volají Horskou službu (HS).
Mezi oblečenými turisty přibývá čím dál více lidí, kteří se snaží zdolávat horské vrcholy i téměř nazí, nejčastěji v trenkách. U nás to platí především o nejvyšší hoře Sněžce, kde museli pracovníci horské služby minulý rok zachraňovat dokonce několik skupin turistů.
Opravdu Vikingové. Dokud nezačali klepat kosu
V prosinci loňského roku se objevila zpráva o skupině sedmi cizinců, kteří se odhodlali k šílenému činu, a sice zdolat Sněžku, nejvyšší horu Česka, v trenkách. Říkali si icemani a inspirovali se Nizozemcem Wimem Hofem.
Jejich snaha napodobit nizozemského ledového muže bohužel skončila fiaskem. Pro sedm hrdinů musela vyrazit polská záchranná služba. Nemluvě o tom, že nechybělo moc k nejhorší tragédii.
Ačkoliv by podobní jedinci měli být odstrašujícím případem, ve skutečnosti jde jen o jeden z mnoha případů a skupinky tzv. icemanů se množí.
I záchranáři z Horské záchranné služby Beskydy pomáhali muži, který uvízl v horách
Turista byl blízko ke ztrátě vědomí a bojoval s těžkou hypotermií. Měl na sobě jen krátké kalhoty, tenkou čepici, rukavice a nízké boty.
Záchranná výprava trvala téměř 4 hodiny a zúčastnilo se jí 15 členů Horské záchranné služby Beskydy za velmi náročných podmínek, včetně druhého stupně lavinového nebezpečí, sněžení, mrznoucího deště, silného větru a omezené viditelnosti na několik metrů. Podle zvěřejněných informací byl turista zkušený otužilec, a zdolával horské vrcholy tímto způsobem již delší dobu.
Koníček, který není pro každého
A to je právě myšlenka, nad kterou je potřeba se velice důkladně zamyslet. Podhodnocení situace a chuť si něco dokázat bez předchozí přípravy je skutečně velkým hazardem. Zásadní je nikdy neporušovat pravidla chování se na horách, a vždycky být vybaven pro případ, že by se cestou něco zvrtlo.
Otužování a podobné aktivity se staly v průběhu let populárními trendy v zimním období. To často bohužel přiláká mnoho nezkušených, kteří podcení vše od přípravy až po to, že si nevezmou ani teplé oblečení do batohu.
Zkuste se zeptat členů HS, co si o tom myslí. Nejeden otužilec už skončil v jejich péči, protože každý si opravdu nemůže vzít kraťasy a do půl těla jít na Sněžku.
Horské službě ale nepřidělávají starosti jen ti, kteří se pokoušejí překonat extrémně nízké teploty v co nejletnějším oblečení
Jen loni musela vyjíždět k 7588 případům, což je nejvíce za posledních deset let.
Jak se nejlépe na túry po horách vybavit? Důležité je samozřejmě náležité obutí a oblečení. Doporučuje se mít několik tenčích vrstev, tzn. systém cibule, které můžete nahrazovat, měnit nebo sundávat. Nikdy nesmíte zapomenout na vodu, jídlo, léky, mobil a jiné pomůcky dle potřeby.
Zejména v zimě se počasí v horách mění velmi rychle a pohyb ve vyšších polohách vyžaduje velké zkušenosti, vhodné vybavení a především opatrnost a zodpovědnost.
A co si myslíte vy?