Hlavní obsah

Austrálii chtějí umožnit přístup na sociální sítě až od 16 let, v Americe zase zakázat TikTok

Foto: Mikhail Nilov/Pexels

Děti budou muset interagovat ve skutečném světě.

Politický a společenský vývoj posledních let jasně ukázal, že vliv sociálních sítí je opravdu obrovský a dost možná se jedná o prvek, který dnes určuje chod světa. Bohužel, mnohdy jej vede špatným směrem.

Článek

Až doposud rostla moc sociálních sítí víceméně volně. Jistě je pravda, že Evropská unie, ale i Spojené státy se občas donutily pro zavedení jistých drobných regulací, ve skutečnosti ale působení sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Tik Tok příliš neovlivnily. Stále více je ale zřejmé, že sociální sítě představují i přes své nezpochybnitelné přínosy také extrémní rizika.

Tato rizika mohou být v zásadě dvojího druhu. Nespočet studií v první řadě poukazuje na to, že nadměrné používání sociálních sítí může mít vážné důsledky pro duševní zdraví dětí a mladistvých. Problematické chování spojené s používáním těchto platforem potom zahrnuje závislost, nárůst úzkosti, depresí, a dokonce i sebevražedné myšlenky. Sociální sítě také často vystavují mladé uživatele kyberšikaně a dalším formám online obtěžování. Ke stejným závěrům přitom dospěly i studie samotných provozovatelů těchto sítí, což však neznamená, že by z jejich strany následovala jakákoliv reakce.

Druhým problémem je to, že uživatelé sociálních sítí veřejně ukazují své chování a dávají tak provozovatelům sítí k dispozici obrovské množství informací o své osobě. Informace jsou přitom doslova tou nejcennější komoditou dnešního světa a provozovatelé dostávají do rukou opravdu cennou věc, o kterou je bohužel zájem. Tento zájem může přicházet ze strany vlády, jiných politických subjektů nebo komerčních firem. V každém z těchto případů to může být velmi nebezpečné.

Logicky se proto objevují snahy oproti těmto rizikům bojovat. Uvést můžeme hned dva příklady, které se však v mnohém liší. Zatímco Austrálie uvažuje o věkovém limitu na sociální sítě z prvního uvedeného důvodu, Američané mají při úvahách o Tik Toku na mysli druhý důvod, tedy bezpečnost dat.

Austrálie a zavedení věkového limitu na používání sociálních sítí

V listopadu loňského roku schválily obě komory australského parlamentu zákon, podle kterého budou mít lidé mladší 16 let zakázaný přístup k sociálním sítím jako je Facebook, Instagram, TikTok, X apod. Provozovatelé sociálních sítí budou muset do jednoho roku přijít s návrhy řešení toho, jak realizaci tohoto zákazu technicky zajistit.

Ve chvíli, kdy zákon začne skutečně reálně platit, budou v případě nedostatečné snahy o jeho zajištění čelit pokutám až 50 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu zhruba 780 milionů Kč. Cíl zákona je jasný: chránit ty nejzranitelnější, tedy děti a teenagery před hrozbami, které sociální sítě představují. V průběhu projednávání se samozřejmě objevily i zcela konkrétní argumenty a příklady toho, jaký dopad mohou mít sociální sítě na mladé lidi. Do popředí se dostal především případ dívky zavražděné pedofilem, který se na síti vydával za teenagera.

Spojené státy a jejich spor o Tik Tok

Úvahy o absolutním zákazu sítě Tik Tok ve Spojených státech jsou jiného druhu než v Austrálii. V tomto případě jde o globální soupeření velmocí, konkrétně USA a Číny. Tik Tok je provozována čínskou společností a obavy o to, zda osobní data uživatelů nesměřují právě do Číny a k její vládě. Tomu chtějí Spojené státy samozřejmě zabránit.

V tuto chvíli jsou na stole i jiná řešení, než je úplný zákaz Tik Toku ve Spojených státech, jde především o možnost, že americká vláda Tik Tok odkoupí. Záležet bude na administrativě Donalda Trumpa, který v minulosti vystupoval proti Tik Toku velmi agresivně, nyní se vyjadřuje v tom smyslu, že by rád našel řešení. Budeme si tedy ještě nějaký čas počkat na to, abychom zjistili, jak problém s Tik Tokem Spojené státy vyřeší.

Zdroje

1) Australia approves social media ban on under-16s

2) Tech companies put on notice as Australia passes world-first social media ban for under-16s

3) From backing a ban to being hailed as a savior: Inside Trump’s TikTok shift

4) How Donald Trump Went From Backing a TikTok Ban to Backing Off

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz