Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Hovězí skot metanem přispívá ke globální změně klimatu, je čas zakázat maso?

Foto: Mika Baumeister (Unsplash)

Mladí lidé se chránit planetu nebojí.

Globální změna klimatu je tématem, které dnes bere na lehkou váhu jen málokdo. Rozpory přetrvávají v názoru na to, jak jí řešit, podstata je ale jasná. Chybou diskuse ale je, že se soustředí na CO2 a vynechává metan.

Článek

Debata o emisích skleníkových plynů se v dnešní době soustředí na emise oxidu uhličitého (CO2). Je to samozřejmě do jisté míry logické. Oxidu uhličitého produkuje lidstvo ohromné množství, jeho skleníkový potenciál je vysoký a v atmosféře vydrží řádově stovky let. Existují ale i jiné skleníkové plyny, především pak metan.

Metan vydrží v atmosféře jen asi 12 let a lidstvo jej produkuje méně než CO2. Na druhou stranu má ale významnou schopnost působit jako skleníkový plyn, několikanásobně vyšší než oxid uhličitý. Co to vlastně znamená?

Vědci vztahují schopnost daného plynu způsobovat skleníkový efekt (tedy absorbovat infračervené záření) k oxidu uhličitému. Jestliže oxidu uhličitému přiřadíme číslo jedna, schopnosti metanu absorbovat IČ záření a doba, po kterou setrvává v atmosféře, dají číslo okolo 30. Jinými slovy, kilogram metanu v atmosféře vede ke stejnému efektu jako 28-36 kg oxidu uhličitého.

Otázkou zůstává, do jaké míry se metan podílí na celkové změně klimatu, jejíž existenci dnes již nepopírá skutečně prakticky nikdo. Matematické modely chování atmosféry a všechny procesy jsou natolik komplikované, že přesná kvantifikace jednotlivých dílčích procesů je nesmírně náročná. I v tomto ohledu ale začínáme mít stále lepší představu.

Kde se bere metan?

Významným zdrojem metanu v atmosféře je v současnosti zemědělství, konkrétně chov dobytka. Kromě něj se metan dostává do atmosféry prostřednictvím zpracováním fosilních paliv, ze spalování biomasy, z čistíren odpadních vod apod.

Metan samozřejmě pochází i z přírodních zdrojů. Nejvíce jej uniká z mokřadů a rašelinišť, z oceánů a možná trochu překvapivě jsou jeho významnými producenty termiti. Každý termit totiž vyprodukuje denně malé množství metanu, avšak při obrovské světové populaci termitů je výsledný efekt velmi významný.

Dobytek potom funguje jako zdroj metanu velmi podobně. Metan vzniká v trávicím traktu dobytka a přirozenými biologickými procesy se poté dostává do atmosféry. Emise metanu, které nějakým způsobem souvisejí s lidskou činností, tvoří asi 60 procent metanu uvolňovaného do atmosféry. Není nikterak překvapivé, že takto velké množství mimořádně efektivního skleníkového plynu následně narušuje rovnováhu v atmosféře.

Metan jako zdroj problémů

Podle některých modelů je právě metan primární příčinou globální klimatické změny a je významnější než oxid uhličitý. Pokud by tomu tak skutečně bylo, naše hlavní snahy cílíme špatným směrem a snaha omezit emise oxidu uhličitého produkovaného např. dopravou nebudou mít takový efekt, jaký bychom si přáli. Pravděpodobnější však je, že příspěvek obou plynů je významný a bude třeba zabývat se oběma ve stejné intenzitě.

Metan však ukrývá ještě jedno velké riziko. Zvyšování průměrných globálních teplot vede k tání dlouhodobě zmrzlé půdy, především v oblasti Sibiře. V ní je však uloženo obrovské množství metanu, který se začíná uvolňovat. Dopady něčeho takového jsou sice špatně přesně předvídatelné, avšak je zcela jasné, že by byly obrovské. V tuto chvíli by ale naší hlavní starostí měla být snaha o maximální redukci metanu ze zemědělství a dalších zdrojů souvisejících s naší činností.

Jak redukovat emise metanu ze zemědělství

Vědci na celém světě se snaží přicházet s řešeními pro minimalizaci emisí metanu při chovu dobytka. V první řadě se jedná o skladování kravského hnoje v uzavřených prostorách tak, aby mohl být uvolňující se metan zachycen a skladován. Následně jej lze využít jako zdroj energie. Při spalování metanu sice vznikne oxid uhličitý, který je taktéž skleníkovým plynem, ale jak jsme si ukázali, při stejné hmotnosti je asi 30krát méně nebezpečný.

Zkoumají se také nejrůznější aditiva, která jsou skotu přidávána do potravy a která by měla snížit množství metanu produkovaného při trávení. Existují dokonce snahy o vyšlechtění nových forem skotu, které by produkovaly méně metanu. V kombinaci s opouštěním fosilních paliv by významné omezení zemědělské produkce metanu mohlo skutečně napomoci postupnému zvratu ve vývoji globální klimatické změny.

Zdroje

1) Methane emissions from livestock and climate change

2) Metan jako skleníkový plyn

3) Global termite methane emissions have been affected by climate and land-use changes

4) Methan (CH4)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz