Článek
Nejjednodušeji se to dá přirovnat asi ke karmě, tedy průtokovému ohřívači. Ta také nemá žádnou teplou vodu v zásobě, ale z kohoutku teče ohřátá jen ta voda, která do karmy právě přitekla. Český státní důchodový systém také hospodaří jen s tím, co se aktuálně každý rok vybere. Když je to méně, než je třeba, musí to stát doplatit ze svého rozpočtu. V současné době to znamená, že si na to musí půjčit. Ale někteří lidé to prostě nejsou schopni pochopit a neustále se ohánějí svým pofidérním právem na stále vyšší důchodový příjem.
Skoro pořád jsme v mínusu
V tomto tisíciletí je důchodový účet téměř neustále v červených číslech. V přebytku byl jen šestkrát, a to v letech 2004-5, 2007-8 a 2018-19. Zbylých 18 let byl účet v mínusu. Nutno ale podotknout, že přebytky byly podstatně nižší než schodky. Nejvyšší přebytek měl důchodový účet v roce 2018, a to 18,6 mld. Nejvyšší schodek měl účet naopak v roce 2023, a to -72,8 mld. Druhý nejvyšší schodek byl v roce 2013, a to ve výši -55,1 mld. korun. Když údaj zprůměrujeme, tak v letech 2000 až 2023 byl účet, z něhož jsou vypláceny důchody, v průměrné ztrátě přes 20 a půl miliardy ročně.
Proč to nevychází?
Důchody jsou zejména pro levicové a populistické strany výhodným předvolebním lákadlem. Jejich ekonomikou a často i matematikou nepolíbený elektorát není schopen pochopit, že přilepšení každému důchodci o pár stovek znamená v celkovém objemu navýšení výdajů o desítky miliard. Ke konci roku 2023 pobíralo nějaký typ důchodu celkem 2,845 mil. lidí. Kdyby každý z nich dostal navíc 300 korun měsíčně, důchodový účet musí nově vyplatit za rok více než 10 miliard. Při zvýšení o 500 korun měsíčně náklady stoupnou už o více než 17 miliard za rok.
Důchody nejvíce deformovaly různé politické dárečky nad zákonem danou valorizaci. Důchodci jsou schopni vidět svůj vlastní příjem, ale ne celková čísla a kolik nás to všechny stojí. Příjmy z plateb od zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a firem výdaje nepokryjí. Za leden až listopad roku 2024 nebyl důchodový účet v plusových číslech ani jednou. Za jedenáct měsíců minulého roku byl schodek -53,83 miliard korun. Kdyby si na takový výdaj stát půjčil jen s úrokem 4 % ročně, bude jen na úrocích platit přes 2 miliardy ročně, aniž by splatil cokoli z jistiny. A to je úrok 4 % spíše optimistický. Například emise státních dluhopisů České republiky z prosince 2024 měla sazbu 5,50 %. Při takové sazbě by roční úrok činil už téměř 3 miliardy korun. Schodek bude ale ještě vyšší, po započtení prosince se zřejmě bude blížit tomu z roku 2023.
Dalším důvodem je stále větší počet více důchodců. Zatímco v roce 2000 pobíralo v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod 2 567 865 osob, v roce 2023 to už bylo 2 845 583 důchodců. Počet se za pouhých 24 let zvýšil o 277 718 osob, tedy o necelý 11 procent. Jenže počet plátců neroste, spíše naopak.
Jak z toho ven?
Cesty jsou jen dvě. Buď se zvýší příjmy, nebo se sníží výdaje. Příjmy lze zvýšit jednak navýšením plateb, které na důchodový účet odvádějí zaměstnanci a firmy. U OSVČ k takovému navýšení už postupně dochází a zasahuje to hlavně ty s nejmenšími příjmy. Minimální záloha razantně zvýšila od roku 2024 a letos dochází k dalšímu navýšení. Zatímco v roce 2023 byla minimální záloha na důchodové pojištění u OSVČ v hlavní činnosti 2 944 Kč, v roce 2024 to bylo 3 852 Kč a od letoška je to dokonce 4 759 Kč. Za dva roky ta minimální odvod vzrostl o více než 1 800 Kč, zatímco v letech předchozích se navýšení pohybovalo maximálně v jednotkách set. Výrazně narostla také paušální daň v prvním pásmu, a to o 1 200 Kč měsíčně. V této dani je zahrnut také odvod na důchodové pojištění, a to ve výši 1,15násobku minima sociálního pojistného. Zaměstnanci ani firmy víc platit chtít nebudou.
Snížit výdaje se snažila současná vláda svou reformou, ale opoziční strany chtějí po volbách změny zrušit, aniž by řekly, kde pak na penze vezmou peníze. Výkřiky o porodnosti a hospodářském růstu jim mohou věřit snad jen jejich realitou nepolíbení příznivci. Bohužel, také oni mají volební právo, takže dnešní mladí se mají na co těšit. Na jejich penze už stát mít nebude určitě.
Zdroje:
1) Hospodaření systému důchodového pojištění
2) Emisní kalendář střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů – prosinec 2024
3) Živnostníci si připlatí. Minimální zálohy na pojištění v roce 2025 výrazně narostou