Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Chtěli levný domeček, namísto toho zůstaly jen dluhy: stížnosti na Ekonomické stavby se množí

Foto: Michal Klajban, Wikimedia Licencováno Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Chcete levnou novostavbu nebo starou chalupu?

Společnost Ekonomické stavby slibovala mnohé. Zůstalo ale jen u nesplněných slibů a naštvaných klientů. Jaký je příběh jejího pádu?

Článek

Společnost Ekonomické stavby se specializuje na výstavbu nemovitostí. Prezentuje se jako jednička českého a slovenského trhu v oblasti zděných rodinných domů. Současně má být podle svých slov předním stavitelem nízkoenergetických zděných rodinných domů v Česku, na Slovensku a také v Polsku.

Tento developer v popisu své činnosti avizuje typové domy na klíč, návrhy a stavební plány rodinných domů. V nabídce má mít více než 3 000 projektů domů. Zajišťuje dle vlastních slov bezplatně individuální řešení projektu a také stavebního povolení a financování.

Co slibuje svým zákazníkům

  • výběr těch nejlepších materiálů
  • dostupnost nejlepších řemeslníků
  • dům nejvyšší technologické vyspělosti
  • snadné financování
  • silný pozemkový servis

Jednotlivé technologie pak kombinuje do tzv. technologických balíčků, kde se propojením velkých objemů, nízké marže a dotace státu má dosahovat dostupnosti moderních technologií.

K těm má patřit:

  • vlastní fotovoltaická elektrárna
  • rekuperace
  • chytré technologie
  • sběr a čištění dešťové vody
  • solární ohřev

Statutárním orgánem je dle veřejně dostupných údajů aktuálně David Mencl. Ten společnost se stamilionovými obraty a pobočkami na Slovensku a v Polsku řídí dvacet let z malého města u Plzně, jak v jeho osobní vizitce uvedl server e15.

A jak je to ve skutečnosti?

Na internetu se na tuto firmu začaly během její činnosti pozvolna šířit recenze. Zřejmě nejbohatším zdrojem názorů na fungování společnosti Ekonomické stavby je facebooková skupina nazvaná Ekonomické stavby PRAVDIVÉ ZKUŠENOSTI… Ta má k dnešnímu dni už 15 tisíc členů. Dává tak tušit, že problém dorostl skutečně obrovských rozměrů.

Svůj podnikatelský plán společnost podpořila masivní reklamní kampaní. Nelze se tak asi divit tomu, že mnozí podlehli vidině, že si konečně splní svůj celoživotní sen a nechají si postavit vysněný nový domov. Všechno ale bylo trochu jinak.

Jeden z příspěvků ilustruje fungování společnosti poměrně výstižně:

Můj známý pro ně stavěl domky jako OSVČ,. Začátek - vše v pohodě co se domluvilo bylo plněno. Po nějakém čase stoply ES platby (údajně, že neplatí zákazník) stavbyvedoucí pan Jiří Česal nabídl vyřízení překlenovacího úvěru 200 tis. Kč, aby mohl zaplatit zaměstnance. Známy dojel na sídlo ES a tam u ředitela pan Černého podepsal dvě směnky po 200 tis. (prý jištění při nesplácení) ale bylo to popsáno ve smlouvě směnečné. Po podpisu se dozvěděl, že vše může podepsat jen pan Mencl a ten není přítomen. Odejel tedy s slibem, že mu vše dovezou na stavbu - což se nestalo. Za další období ukončil spolupráci. Při konečném vyúčtování si ES strhly 200 tis. a zbytek doplatily. Obě strany podepsaly, že jsou vyrovnány. Jaké však bylo jeho překvapení, když se ozval pan Vopat (tehdy ještě nebyl zaměstnancem ES) že chce zaplatit dvě směnky po 200 tis. Kč.

Později známého kontaktoval pracovník GIBS zda nezná nějakého policistu Tománka, který měl údajně pro ES lustrovat lidi.“

Podivným fungováním firmy se zaobíral již v minulosti rovněž pořad Černé ovce. Ten se přitom snažil poukázat na nesrovnalosti několikrát, poprvé už v roce 2008, později ještě v letech 2009 a 2012. Zákazníci, kteří se společností mají zkušenost, poukazují na to, že firma své klienty podvádí systematicky už 25 let.

O dalším případu ostatně referoval server Peníze.cz podstatně dříve, už v roce 2006. Jistá paní Ivana chtěla od tohoto developera nechat postavit dům. Na jejím pozemku se ani nekoplo do země, shrnují lapidárně celou anabázi autoři. Jednateli Ekonomických staveb přesto musela zaplatit téměř šest set tisíc. Na dalších dvě stě tisíc ji za šest let soudních sporů přišly služby právníka.

Jiná klientka, kterou tento server označil jako Zdeňku, se měla dokonce dopustit podvodu. Konkrétně ji společnost Ekonomické stavby nabádala k falšování daňového přiznání, měla totiž, jak jí bylo řečeno „posílit příjmovou stránku“. Podobně nespokojených klientů je dnes celá řada a padlo dokonce už i několik trestních oznámení.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz