Článek
Termínem inflace označují ekonomové oslabení reálné hodnoty dané měny vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje. Jde tedy o snížení kupní síly dané měny, což znamená, zjednodušeně řečeno, že za stejný objem peněz si můžeme koupit v konečném důsledku méně zboží a služeb.
Míra inflace v ČR v srpnu 2024 dosáhla hodnoty 3,9 %. Průměrná roční míra inflace v České republice v roce 2023 pak činila 10,7 %, jak uvádí Český statistický úřad. Na růst cenové hladiny mají podle statistiků nejvýraznější vliv zejména ceny za bydlení.
Kdo tak chce úspory účinně ochránit, měl by k nim přistoupit zodpovědně. Nejhorší variantou je z tohoto pohledu ponechávat si hotovost, případně mít svoje finance na běžném účtu.
K ochraně peněz před inflací můžeme využít dva přístupy:
- investovat
- provádět vklady
Specifický druh nízkorizikových investic představují jednak termínované vklady. Někdy na tuto úroveň bývá zařazováno i stavební spoření. K dalším typům investování se řadí například také dluhopisy nebo akcie, které jsou už určeny investorům zkušenějším. Možnost nepřímo investovat do široké škály společností a aktiv nabízejí také podílové fondy, které se ale mohou vyznačovat různou úrovní rizika. Vyšší míra rizikovosti souvisí s vyšším podílem akcií, rizikovějších dluhopisů či alternativních investic. Většina lidí ale upřednostňuje realizaci vkladů, prostředky tak jednoduše posílá na spořicí účty.
Co je to spořicí účet
Spořicí účet je účtem bankovním. Slouží ke shromažďování finančních prostředků, které klient pomocí svého spoření poskytuje bance. Hodí se k tvorbě finanční rezervy, a to v měřítku krátkodobém i dlouhodobém.
Vložené prostředky jsou pak zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než na běžném účtu. Tuto úrokovou sazbu určuje banka, přičemž na ni má vliv řada faktorů včetně zůstatku, využívání účtu či úrokové sazby ČNB. Vaše peníze tak neztrácejí na hodnotě a jsou lépe chráněny před vlivem inflace.
Spořicí účty ve většině případů využívají mechanismus takzvaného složeného úročení. Což znamená, že počáteční vklad se na konci úrokovacího období zúročí daným procentem. Na konci dalšího období se už ale úročí výsledná částka, která bude vyšší.
Podle čeho vybírat nejlepší spořicí účet
Spořicí účet je tedy potřeba vybírat podle celé řady parametrů, přičemž právě úroková sazba je tím vůbec nejdůležitějším. Obecně platí, že čím vyšší bude, tím výhodnější pro vás daný „spořák“ může jakožto pro klienta být. Nicméně ani nejvyšší úroková sazba nemusí znamenat také nejlepší účet jako celek.
Navíc je důležité si uvědomit, že výše úroku bývá v některých případech i časově limitována. Akční nabídky často trvají pouze několik měsíců. Banka se tímto způsobem zpravidla snaží přitáhnout nové klienty. Ve výsledku se tak úrok dostane i pod průměrnou hodnotu.
Podobně může být časově omezen úrok bonusový. Klient může totiž mít garantovanou pouze základní sazbu, tu bonusovou, která je z podstaty vyšší, už nikoli.
Stejně tak proto musíte zhodnotit i tyto podmínky:
- limity pro maximální uloženou sumu
- poplatky včetně těch dodatečných
- nutnost případně souběžně založit i běžný účet
- další podmínky (typicky pravidelná platba kartou, pravidelná útrata konkrétní částky)
Jaké jsou aktuální sazby a podmínky pro spořicí účty
Aktuálně v říjnu 2024 patří do pětice nejvýhodnějších spořicích účtů tyto produkty:
- VÚB Banka – Spoření bez limitu
- Max banka – Spořicí účet
- Partners Banka – Spořicí účet
- UniCredit Bank – Účet na spoření
- Fio banka – Fio konto
VÚB Banka – Spoření bez limitu
VÚB Banka má svůj spořicí účet nazván Spoření bez limitu a snaží se tomuto označení především dostát tím, že klienty neomezuje horními limity, fixacemi a dalšími podmínkami. Sazba činí 4,45 % p.a., přičemž od 16. 10. avizuje banka její snížení na 4,35 % p.a.
Max banka – Spořicí účet
V tomto případě poskytovatel nabízí účet s úrokem 4,2 % p.a. A to pro všechny klienty, avšak pouze do maximální výše vkladu 500 000 Kč. Nad tuto sumu se prostředky úročí sazbou 4 %. Za zřízení, vedení ani zrušení spořicího účtu se neplatí žádné poplatky.
Partners Banka – Spořicí účet
Banka garantuje úrok 4,16 % p.a., přičemž zaručuje stejně vysoký úrok na každou vloženou korunu. Současně ve svých podmínkách neuvádí žádné minimální vklady ani maximální zůstatky. Účet je také bez poplatků za správu, zrušení účtu nebo transakce.
Fio banka – Fio konto
Fio Konto úročí bonusovou sazbou vklady pouze do limitu 200 000 Kč. Za těchto podmínek nabízí tedy úrok nejvyšší, ten aktuálně činí 3,8 % p.a. Zdarma pak samozřejmě máte zřízení, vedení i zrušení účtu. Spořící účet kromě toho nabízí fyzickým osobám úrok 2,8 % pro celou vloženou částku bez omezení.
UniCredit Bank – Účet na spoření
Úroková sazba sestává z té základní a bonusové. Základní sazba činí 0,375 %, ta bonusová pak 3,375 %. V tomto složení úrok platí pro produkty START, OPEN a TOP, přičemž maximální limit vkladu je 2 000 000 Kč a úrok 3,75 % p.a. takto je stanoven pouze do konce října 2024. Bonusová sazba je navíc podmíněna celkem 3 transakcemi kartou měsíčně.
Zdroje
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-bezny-sporici-ucet-terminovany-vklad-256929
https://www.e15.cz/sporici-ucty-srovnani
Webové stránky jednotlivých bank, produktové listy