Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co Čech, to mamánek? Pro polovinu mužů je mamahotel zárukou komfortního žití

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Thirdman (pexels)

Rozmazlený muž.

Zvláštní skupina mužů žijících u maminek. Pro ženy to znamená dvě možnosti. Změnit muže nebo rovnou utéct. Změna představuje ale velké množství úsilí a práce, protože mamánek si většinou jako mamánek vůbec nepřipadá.

Článek

Muž přibližně přes 30 let. Má dobrou práci, na první pohled vypadá dobře, seriózně, atraktivně. Při seznámení je vtipný, pozorný a rozhodně udělá dobrý dojem. Při bližším poznávání z něj však vyleze skutečnost, že bydlí u rodičů. Argumentuje tím, že je vlastně zbytečné mít vlastní byt a u matky bydlí pouze z praktických důvodů, než si najde partnerku a tak dále, a tak dále.

Mamánci jsou totiž specifickou skupinou mužů žijících u rodičů, respektive u matek. Matka totiž představuje v mamánkově životě nezastupitelnou roli. Mamahotel, jak je bydlení u maminky nazýváno, je totiž jedno z nejluxusnějších ubytování, a proto ho čeští muži v současné době velmi rádi využívají. A není se čemu divit. Naprostý full service ve formě uvařeného jídla na přání, vypraného a vyžehleného prádla, uklizeného bytu a nízkého nájemného je lákavou nabídkou snad pro všechny muže. Jenže ne každý muž se stane mamánkem. Někteří muži se v určitém věku osamostatní, jsou ekonomicky aktivní a v reprodukčním věku začnou uvažovat o rodině či dětech. Mamánci, jakožto specifická skupina mužů, se rodině a reprodukci aktivně vyhýbají a jsou vychováváni do rozmazlenosti a nesamostatnosti.

A jak se tento jev zrodil? Rozšířil se na konci 90. let, kdy s rodiči žilo s rodiči přibližně 15 % žen a 32 % mužů. Po roce 2013 to už bylo 31 % žen a skoro 50 % mužů. Velkou roli v tom má i vyšší počet vysokoškolských studentů, pro které je vlastní bydlení finančně nevýhodné. Podle psychologů z nich vyrůstají nesamostatní jedinci parazitující na vlastní rodině a odmítající vstoupit do vlastního života. Podíl na jejich rozmazlenosti má rodina sama. Psycholog Max Kašparů vytvořil čtyři kategorie tzv. „mamánkovství“, které sestavil na základě svých zkušeností z praxe. Tyto kategorie jsou věčný student, marodér, specialista a obojživelník. Věčný student bude u maminky, dokud mu bude platit studium a marodéra si lékaři přehazují jako horký brambor, nikdo vlastně neví, kde je problém, až nakonec skončí u psychologa. Specialista je jedinec, který vystudoval střední školu a poté si hledá stabilní zaměstnání, nejlépe i několik let. Obojživelník miluje svůj mamahotel, do kterého si přivede svou dívku. Povýší tak mamahotel na vyšší level.

Jednoduchá otázka. Proč?

Proč vlastně mamánek, samostatný, finančně nezávislý muž zůstává bydlet u matky? Rozhodně by vlastní bydlení zvládl. ALE! Proč by to dělal? Vlastní bydlení znamená zařizování, stěhování, poplatky, uklízení, praní, vaření. A to je pro muže, co by žil sám, nejspíš zbytečné. Proč by stál o pocit nezávislosti, vlastní svobody? O zapůsobení na ženy nemluvě. Mamánci jsou prostě zvláštní skupina mužů. Nemají potřebu se osamostatnit a život pod maminky křídlem jim naprosto vyhovuje.

Jednou mamánek, navždy mamánek?

Mamahotel je prostě bezva. Představte si to. Přijdete z práce domů, kde na vás čeká teplá večeře a usmívající se maminka. Ve skříni máte vyprané a vyžehlené prádlo. Večer společně koukáte na televizi a povídáte si. Zdá se to ideální, že? Jenže v sobotu večer si nemůžete pozvat kamarády a z diskotéky si nemůžete přivést domů slečnu. Najednou je to pozlátko trochu zašlé…

V určitém věku si totiž mamánci začínají uvědomovat určitý společenský deficit. Tento zlom nastává okolo 35. věku, kdy muži najednou cítí větší potřebu mít partnerku a děti, než uvařeno a uklizeno s maminkou za zády. Jenže tento věk má, co se týče seznamování, svá úskalí. Žena ve věku 35 let je většinou již vdaná a má jedno či více dětí. Muž mamánek si tedy musí najít ženu mladší, která by děti chtěla, nebo ženu rozvedenou, která si do vztahu již nějakého potomka přivede. Seznamování v pozdějším věku prostě není jednoduchá věc.

Zdroje

1) Novinky – U rodičů žije skoro polovina mladých Čechů, rodinu odkládají

2) Český rozhlas – Čtyři typy mamánků podle psychiatra Maxe Kašparů. Poznáte v nich někoho?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz