Hlavní obsah
Zdraví

Děti pijí víc a víc, přibývá i matek alkoholiček

Foto: Rovshan Nazirli (Pexels)

Žena si užívá alkohol.

České děti mají vřelý vztah k alkoholu. Není divu, svůj „vzor“ mají v tomto směru hlavně doma. Proč se Česko propadá stále hlouběji do propasti užívání této návykové látky?

Článek

České děti pijí přes míru. Jak vyplývá ze závěrů mezinárodní studie, na které se podílela Univerzita Palackého v Olomouci, mají s alkoholem tři čtvrtiny patnáctiletých alespoň jednu zkušenost. Víc než polovina z nich navíc pila opakovaně.

Děti přitom s touto neřestí začínají brzy, mnohé alkohol poprvé ochutnají už v jedenácti letech. Podle odborníků to přitom nevadí společnosti, učitelům ani rodičům, jak pro Český rozhlas uvedla psycholožka Ilona Preslová, která se zaměřuje právě na problematiku dětského pití.

Pochopitelně si ovšem lahev v tomto věku nekoupí sami, s pitím se primárně setkají v rodině. Rodiče jim zkrátka nabídnou doušek piva na zapití oběda nebo nikterak neřeší to, že potomek ochutnává sladký vaječný koňak, popisují Gabriela a Albert Kšiňanovi z RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, experti, kteří na toto téma zpracovali studii.

Rodiče tak podle nich činí v dobré víře: Chtějí dětem ukázat, že pokud si alkohol dají s mírou, nic zásadního se nestane. Jenže to je naopak přístup zcela špatný. Alkohol tím ztrácí nejen punc čehosi zakázaného, ale jednoduše se stává normou. A právě to představuje v české společnosti zásadní problém: Pití je u nás nadměrně tolerováno.

Češi pijí rizikově, problém se týká i žen

Češi si rizikovost svého pití neuvědomují. V Česku požívá alkohol denně cca 10 % dospělých osob. Na množství či frekvenci ale vyloženě nezáleží, důležité jsou motivy k pití. V naší republice má tak podle statistik nakročeno k závislosti na alkoholu půl druhého milionu lidí. Kromě toho konzumace alkoholu se nestává problematikou teprve ve fázi, kdy je konzument závislý. Svoje zdraví začíná radikálně poškozovat už mnohem dříve.

Alkohol může vést k onemocněním trávicí soustavy, chorobám jater i srdce, poruchám spánku, ale i k poškození mozku. Závažným rizikem je vývoj onkologického onemocnění v podobě rakovinou krku, jícnu, žaludku nebo slinivky břišní. U mužů se navíc objevují problémy s dosažením a udržením erekce, ale i s předčasnou ejakulací. Užívání alkoholu u žen vede k potížím s dosažením vyvrcholení, případně k poškození plodu, ale zvyšuje také riziko rozvoje rakoviny prsu.

Právě ženy jsou přitom v současné době rizikovým pitím silně ohroženy. Jejich počet byl podle studie Ladislava Csémyho z Laboratoře pro výzkum závislostí Psychiatrického centra v Praze už v roce 2011 odhadován na 200 tisíc. U žen se přitom míra denního pití pohybuje dlouhodobě na stejné úrovni, jak uvádí k přehledu za loňský rok Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Ženy také častěji kombinují alkohol a léky.

Důvod, proč ženy propadají závislosti na alkoholu, spočívá i v tomto případě nemalou měrou v tom, že společnost vytváří klima, v němž je normální pít. Průzkum agentury Median mezi téměř 8 tisící respondenty mezi 12 až 79 lety přinesl v roce 2009 šokující závěr: Pětina žen jako nejdůležitější důvod, proč alkohol pijí, uvedla skutečnost, že to považují za společenskou nutnost.

Problém s alkoholem mají i ženy na mateřské

Mezi alkoholičkami přibývá přitom dokonce i novopečených matek. Řada z nich se do zhoubného kolotoče alkoholu propadne v době, kdy odchází na mateřskou dovolenou. Důvodem je primárně sociální izolace a pocit nenaplněných ambicí. Podle předního českého specialisty na léčbu návykových nemocí MUDr. Karla Nešpora je důvodem, proč matky v tomto období sahají po sklence, také únava a nevyspání.

Ženy navíc utíkají před společenským tlakem. Nemají totiž prostor se v mateřské roli realizovat intuitivně. Přestože na ně doslova ze všech stran útočí dobře míněné rady ohledně toho, jak své děti vychovávat, mohou v těchto tendencích tápat a pochybovat i o sobě, zda odpovídají požadovanému předobrazu „dokonalé“ matky.

Někdy bývá alkohol také únikem od vztahových problémů. Alkohol uvolňuje úzkosti a mírní napětí, člověk snáze zapomíná na konflikty. Zatímco muži sahají většinou po pivu, ženy nejčastěji svoje starosti „utápějí“ ve sklence vína, později také vodky. Alkoholismus je u žen obecně mnohem méně společensky tolerován. Proto jsou ženy daleko vynalézavější v tutlání tíživé reality. Pijí o samotě a v soukromí, alkohol schovávají také před rodinou, která si tak problému všimne pozdě.

V terminální fázi alkoholismu, kdy již dochází k výraznému ovlivnění psychicky návykovou látkou, se už dotyčné nezdráhají pít ani na veřejnosti, mentálně a citově zcela degradují, mohou se chovat vulgárně, zesměšňovat přítomné osoby, nejvíce pak manžela. Ženy alkoholičky se častěji chovají hystericky. Selhávají i jako matky ve výchově, zcela se u nich vytrácí i mateřský cit.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz