Článek
Soužití s narcistou bývá na začátku vztahu relativně příjemné, jelikož má tendence svého potenciálního a následně i stávajícího partnera podporovat a působí na něj velmi pozitivně (často až příliš). Narcisté si za své partnery vybírají především svůj opak, tedy submisivní osoby, které nebývají zvyklé na takovou pozornost či zahrnování láskyplnými city a gesty. Mnoho vztahu, v nichž je jeden z partnerů narcista, tak vydrží poměrně dlouho, než tomu druhému dojde trpělivost nebo síla snášet chování, které se výrazně liší od toho, jaké narcista uplatňoval právě v začátcích vztahu. Často se tak stává, že se narcista stane rodičem a vychovává dítě nebo děti. Mívá však tendenci k nim přistupovat stejně jako k partnerovi, do dospělosti si tak mohou nést celou řadu následků, včetně posttraumatické stresové poruchy či vlastních narcistických tendencí.
Vztah narcisty s partnerem a dětmi
Cílem chování narcisty v blízkém vztahu je si všemožnými způsoby udržet a ideálně ovládat partnera, kterého si vybere. Pohnutky, které v tomto směru má, mohou být zakořeněny v různých důvodech – ve strachu z opuštění, v nízkém sebevědomí, v potřebě být obdivován apod. Dynamika vztahu s narcistou se tak pro jeho partnera postupem času mění a stává se na narcistovi závislým ideálně ve všech podstatných rovinách (emoční, ale i finanční). Tento základní princip se následně snaží narcista uplatňovat také na dětech, obvykle ze stejných důvodů, tedy ve snaze připoutat si je k sobě a posílit jejich závislost na něm.
Pro dítě může být vyrůstání a dospívání s narcistou velmi náročné, mnohem hůře však rozpoznává typické narcistické strategie, jelikož jeho vzorce chování považuje za správné. Obdobně jako partner narcisty, i dítě si s ním projde obdobím love bombingu zejména v prvních letech života, který následně se snahou o osamostatňování vystřídá série opakujících fází, kdy narcista uplatňuje strategie ponižování, zpochybňování úsudku nebo agresivního prosazování vlastního názoru či potřeb. Narcisté jsou sebestřední a emočně chladní, dítěti tak nejsou schopni poskytnout dostatečně bezpečné zázemí ani porozumění. Druhý rodič pod manipulativním vlivem narcisty, který by za normálních okolností pro dítě vytvořil milující a bezpečné prostředí, nemá k tomuto potřebné prostředky. Dítě tak nenachází zastání pro své potřeby ani útočiště během adaptace na společenský život mimo rodinu.
Reálné chování narcisty k dítěti
Ve vztahu rodiče k dítěti narcista vždy uplatňuje své preference, jelikož dítě je pro něj v podstatě osoba, která má kompenzovat to, co jemu v dětství a mládí chybělo – nevnímá je jako samostatnou bytost s vlastními potřebami, názory či touhami. Projeví-li dítě zájem o nějakou aktivitu nebo věc, narcista se bude snažit vnutit mu vlastní touhy a představy o životě. Každý projev vlastního úsudku narcista přetvoří tak, aby dítěti „dobře poradil“ a přitom prosadil své.
Nadměrná identifikace narcisty s dítětem může vést k několika problémům, které dítě do dalšího života výrazně poznamenají. Může se o přílišné nároky a nulovou toleranci nedokonalosti, která v dítěti zanechá pocit, že ať se bude snažit jakkoliv, nebude hodno toho, aby jej někdo miloval. Řada narcistů také nerespektuje hranice, které si dítě nastaví a snižuje jejich důležitost nebo je neustále překračuje (nejčastěji se jedná o nárok na soukromí, což je také jeden z typických projevů narcistického vztahu vůči partnerovi). Děti, které vychovával narcista, tak mívají velmi zkreslenou představu o tom, jak má vypadat zdravý partnerský vztah a mnohdy samy přejímají roli narcisty nebo submisivního partnera a hledají si obdobné protějšky.
Závěr
Vyrůstá-li dítě ve zdravém rodinném prostředí, má v něm obvykle bezpečné zázemí (a to často i v případě, že jsou rodiče rozvedení). Je-li ovšem jeden z rodičů narcista, dostává se dítěti pokřivené výchovy, která způsobuje, že často v průběhu dětství a dospělosti velmi trpí ať už nedostatkem soukromí, přílišnými nároky nebo minimálními projevy lásky vůči němu. Ať už je přístup narcisty k dítěti jakýkoliv, obvykle pro něj znamená nezdravé rodinné prostředí, které mu rozhodně neposkytuje vše, co potřebuje.
Zdroje:
1. The Narcissist And Their Children
2. 10 Ways Narcissistic Parents Hurt Their Children
3. How to Deal with a Narcissistic Parent