Článek
Na samém počátku byste si měli ujasnit, co od celého procesu očekáváte, a být v tomto směru realističtí. Měli byste se vybavit dostatkem trpělivosti, zlepšení může trvat. Navíc se mohou objevit i fáze stagnace či dočasného zhoršení. Připravte se i na to, že budete muset být aktivní, možná po vás bude váš psychoterapeut chtít plnit i různá domácí cvičení.
Tuto pomoc je vhodné vybrat si na základě referencí, a to nejlépe od někoho blízkého. Kontakt na odborníka vám ale může poskytnout i váš ošetřující lékař. Objednat se na první sezení lze telefonicky nebo e-mailem. V této fázi nemusíte sdělovat žádný důvod, stačí uvést veskrze obecně, že potřebujete odbornou konzultaci. Psychoterapii je možné absolvovat jednak osobně, ale také online. Online varianta se pokládá stejně účinnou jako osobní forma.
Pokud se objednáte na osobní návštěvu, mějte na paměti, že u některých odborníků zamíříte rovnou do ordinace. K ní totiž nemusí příslušet žádná čekárna. Vyplatí se tak být dochvilný, a to i proto, že na vás bude mít psychoterapeut jen omezený čas. Většinou to bývá 50 minut. Termíny se zavazuje dodržovat jak psychoterapeut, tak i klient. Zrušení konzultace je možné s adekvátním předstihem.
V online terapii je důležité vyhradit si dostatečně klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Příjemnější atmosféru zajistí i něco k pití. Psychoterapeut bude ochoten se vám navíc přizpůsobit. Může vám tak i navrhnout, že nebudete mluvit, ale můžete si i pouze psát. Stejně tak lze celý proces vést pouze na úrovni hlasové komunikace. Svou tvář tedy na kameru prezentovat nemusíte.
Zhodnoťte svůj problém a vyberte si podle terapeutického přístupu
Každý psychoterapeut nabízí svým klientům určitý typ specializace. Prověřit, na jaké terapeutické přístupy se zaměřuje a které konkrétní problémy vám může napomoci řešit, zvládnete dnes již i bez osobního setkání. Tyto informace by měly být dostupné na webu.
Většinou se používá:
- Kognitivně-behaviorální terapie
- Systemická terapie
- Humanistická/Rogersovská terapie
- Gestalt terapie
- Logoterapie/existenciální analýza
- Psychoanalýza
- Psychodynamická/hlubinná terapie
- Psychoterapie zaměřená na tělo
- Integrativní terapie
Někteří dokonce nepoužívají jen rozhovor, ale i jiné formy terapie. V Česku tak působí i odborníci, kteří se zaměřují i na arteterapeutické metody, jako je práce s kamínky, kresba či muzikoterapeutické techniky.
Připravte se na první setkání
Nervozita, strach či úzkost jsou normální emoce a je v pořádku je cítit i před prvním setkáním s vaším psychoterapeutem. Běžný je i pocit studu. Neměli byste tak v této fázi podlehnout pocitu, že když už jste se rozhodli svoje potíže řešit, od této chvíle půjde vše snadno. Nejistota není znamením, že jste se ohledně sezení u psychoterapeuta rozhodli špatně.
Už při prvním kontaktu se může objevit pláč. To je zcela běžné a není nutno se stydět. Nemusíte se také obávat toho, že ačkoli chcete sdělit, co vás tíží, budete mluvit nesrozumitelně, nedokážete popsat svoje pocity nebo přesně definovat svůj problém. Psychoterapeut je odborník, který je na podobné situace zvyklý. Za všech okolností by vás měl podpořit, ne soudit. Indiskrétnosti se bát nemusíte, neboť je vůči klientovi vázán povinnou mlčenlivostí. Odborníci si také dělají své záznamy. Někteří tak činí rovnou při sezení, jiní až po něm.
Obecně platí, že při prvním setkání se řeší spíše „technické“ otázky, jako je:
- forma a frekvence plateb
- rušení sezení
- doporučená frekvence sezení
- předpokládaná délka a úspěšnost terapie
- zkušenost konkrétního odborníka s vaším typem obtíží
Je také důležité si uvědomit, že absolutně otevření být ještě nemusíte. Psychoterapeut se vás sice už bude ptát, s čím konkrétně přicházíte a jaké jsou vaše cíle. Na všechny otázky ale dávat zřetelnou odpověď už takto záhy též nepotřebujete. Je důležité si v této fázi spíše ověřit, že vám dotyčný odborník „sedí“ po stránce profesní i lidské. Klíčem k úspěšné terapii je důvěra.
Už po prvním setkání se vám může do značné míry ulevit. V některých případech ale první sezení nepomůže a nezbytná je dlouhodobá psychoterapie, což znamená několik měsíců, ale i déle než rok. Jde o normální stav. Na druhou stranu ovšem také platí, že pokud máte po prvním sezení pocit, že vám u vašeho terapeuta takzvaně „něco nesedí“, měli byste této intuici naslouchat. Někteří lidé po jedné návštěvě psychoterapeuta změní a je to takto v pořádku. Důležité je cítit se v této situaci vždy bezpečně.
A pozor, samozřejmě se může stát i to, že vás odmítne sám psychoterapeut. Nejedná se o jeho profesní selhání. Jednoduše může vyhodnotit, že není dostatečně kompetentní k tomu, aby danou problematiku řešil. Předat vás ale může do rukou zkušenějšího kolegy.
Zdroje
https://www.terapie.cz/blog/vas-osobni-pomocnik-pro-vyber-terapeutickeho-smeru
https://nevypustdusi.cz/2019/05/09/jak-to-vypada-pri-navsteve-psychoterapeuta/
https://www.youtube.com/watch?v=9FiVVAOXiEQ
https://www.youtube.com/watch?v=HIKGLnQTNPQ