Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Jsi moc tlustá, ty moc malý: bodyshamingu čelí při seznamování muži i ženy

Foto: MART PRODUCTION (Pexels)

Ženy čelí na internetu šikaně kvůli vzhledu.

Dnešní internetová doba otevírá dveře k velmi jednoduchému propojení s celým světem. Stačí pár kliknutí a jste v úplně jiném vesmíru, kde limity nejsou mnohdy nijak stanoveny.

Článek

Můžete si povídat, seznamovat se, hledat lásku svého života a nebo jen povyražení na jednu noc. Tento ojedinělý prostor však s sebou nese plno zákeřností, jedním z nich je bodyshaming.

Jednoduchost seznamek

Doba, kdy jste šli na akci a doufali, že tam konečně někoho potkáte, kdo se vám bude líbit a s kým strávíte zbytek svého života, je ta tam! Nebo jinými slovy je OUT! Dnes se nosí seznamování na sociálních sítích a seznamkách k tomu určených. Swajpování doprava a doleva, to je to, oč tu běží. Stačí jediný pohyb prstem po monitoru mobilního telefonu a můžete být odsouzeni k tomu, že už se člověku nikdy na obrazovce neobjevíte. A k tomu stačí pouhých pár sekund, kdy vás na základě vaší profilové fotky někdo zhodnotí, vezme na milost, nebo případně odhodí do temnoty zatracení, pěkně k těm, kteří se mu zrovna nelíbí.

Jak jednoduché! Tomuto problému jsou vystavováni jak muži, tak i ženy, bez rozdílu. Dnešní svět a trend self love (sebelásky a pozitivního vnímání sebe sama), přispívá také k tomu, že lidé často zvyšují své nároky na opačná pohlaví a jejich ideál krásy a dokonalosti, se tedy dostává do často až nereálných výšin. Při projíždění seznamek pak takovýmto lidem prochází v hlavě věty typu, přece jsem úžasná, dokonalá osobnost a zasloužím více než to, co mi tu nabízejí a tak tento člověk hledá, hledá, odsuzuje jednu fotku za druhou a vlastního uspokojení často nedojde.

Bodyshaming nejen na sociálních sítích

Bodyshaming je jednou z velkých hrozeb dnešního světa. Jedná se o výsměch či hanobení vzhledu druhých osob, ať už soukromě ve zprávách, v komentářích nebo osobně. Díky existenci sociálních sítí a anonymitě, pod kterou se na nich můžete ukrývat, lidé dostali nevídanou sílu říkat vše, co je napadne a bez většího rozmyšlení ať už více či méně úmyslně zraňovat city lidí na druhém konci sítě. Toto jednání může mít velmi nepříjemné dopady a mohou u posuzovaných lidí způsobovat psychické problémy vedoucí k úzkostem, depresím či poruchám příjmu potravy.

Toto se často neodehrává pouze na sociálních sátích, ale také v běžném, reálném světě. Lidé mohou být takovýmto posměškům vystavování ve svém blízkém okolí, na pracovišti, či ve školách. Tento nešvar může také u mnohých lidí způsobit či rozvinout jednu z méně známých psychických poruch nazývanou dysmorfie. Jedná se o poruchu vnímání vlastního těla. Často je tento psychický problém způsoben právě na základě bodyshamingu, kterému je daná osoba vystavována, uvěří mu a vezme tento názor za vlastní. Opakovaně se pak setkáváme s případy, kdy se jedinec, který je naprosto v pořádku, ztotožní s tím, že mu okolí říká, že je svým vzhledem v některých oblastech nedostatečný - tlustý, malý, vysoký apod. Tento pocit nedostatečnosti je následně, bohužel ne ojediněle, řešen nevhodným způsobem jako například sebepoškozováním.

Jak se bránit? Změňte své myšlení!

Je důležité být proti bodyshamingu a hodnocení vašeho těla cizími lidmi odolní. Jak toho ale dosáhnout? Budujte si dostatečné sebevědomí a racionálně přemýšlejte nad tím, když vás někdo hodnotí. Zkuste potlačit své emoce a namísto toho se pozastavte a zamyslete nad tím, proč to daná osoba dělá a jak důležitý pro vás tento názor je. Pokud se jedná o anonymní reakce na internetu k vašim fotkám, můžete nad tím rovnou mávnout rukou.  Je velmi pravděpodobné, že tyto komentáře píší lidé, kteří mají sami se s sebou problém a toto je pouze špatná forma, jak s tímto problémem vypořádávají. Je naprosto v pořádku, na takové komentáře  správně reagovat a tím i vytvářet pozitivní pohled okolí na danou problematiku.

Ať už se ocitáte na kterékoli straně bodyshaming procesu, uvědomte si jednu zásadní věc a tou je, že vnímání krásy je velmi relativní pojem a to, co se nelíbí vám, může být pro druhého vyobrazením dokonalosti.

Zdroje:

1) Real story of bodyshaming

2) Výzkumná zpráva děti a kult krásy v online světě

3) Body dysmorphia and body shame

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz