Hlavní obsah
Psychologie

Kognitivně behaviorální terapie: Naučí vás řešit problémy s nadhledem

Foto: cottonbro studio (Pexels)

Muž se rozhodl vyhledat psychoterapii.

Terapie se čím dál častěji skloňuje a stále větší množství lidí je potřebuje. Kognitivně behaviorální terapie neboli KBT, dokáže pomoci těmto obyčejným lidem a stejně tak i lidem s opravdu vážnými poruchami.

Článek

KBT vznikla v 60. letech a jak je jasné již z názvu, je založena na principech kognitivní terapie, která se zabývá myšlením a jeho vlivem na emoce, a behaviorální terapie, která pracuje s tím, že poruchy chování jsou naučené reakce a lze je tedy změnit přeučením. Jejich spojením vznikla terapie, která je opřena u o vědecké poznatky.

Jak funguje kognitivně behaviorální terapie?

KBT je velmi krátkodobá, o to více intenzivní. Vychází z předpokladu, že myšlenka vyvolá určitou emoci a ta nás pak vede k určitému chování. Změna v myšlení pak vede i ke změně chování. KBT je vysoce účinná u různých úzkostných a depresivních poruch či léčbě závislostí, lze ji ale aplikovat i na další potíže jako je sexuální dysfunkce, poruchy osobnosti, mezilidské vztahy, schizofrenie či chronické somatické nemoci. Úspěšná může být také u dětí.

Základem úspěchu KBT je aktivní pacient. Jeho motivace a touha po změně je základním kamenem na cestě k vítězství. Terapie probíhá obvykle jednou týdně, jde o třeba 20 sezení, přičemž celková doba terapie by neměla přesáhnout půl roku. Terapeut se snaží o to, aby byl pacient co nejdříve soběstačný a postupně se stává pouhým pozorovatelem.

KBT se vždy zaměřuje na jeden určitý problém a stanovuje naprosto jasný a jednoznačný cíl. Během sezení je pak potřebná naprostá otevřenost pacienta, schopnost komunikovat jak o problému, tak o jeho řešení. Terapeut pak vyhodnocuje i to, jak probíhá doba mezi jednotlivými sezeními a jak se mění chování pacienta ve vnějším světě. Ačkoli KBT nepopírá vliv minulosti, zabývá se hlavně řešením problémů v přítomnosti s výhledem na lepší budoucnost.

Metody KBT

KBT se věnuje učení a tréninku v tom, jak které situace zvládat a jak je pak uplatnit v běžném životě. Běžně obsahuje tyto body:

  • Nácvik relaxace
  • Porozumění vztahu mezi myšlenkami, emocemi a chováním
  • Identifikace negativních myšlenek
  • Rozvoj asertivity
  • Techniky řešení

Velmi oblíbená je metoda expozice, kdy je pacient vystavován svému strachu, nejprve v malých dávkách, postupně se pak náročnost zvyšuje. Problémové situace si pak zkouší na nečisto pod dozorem terapeuta.

Typy KBT a jejich aplikace

Krátkodobá kognitivně behaviorální terapie (KKBT) se užívá ve chvílích, kdy není času nazbyt a je nutné rychlé řešení. Může probíhat až 12 hodin v kuse. Poprvé byla použita u vojáků v zámoří, aby se zabránilo sebevraždám.

Kognitivně-emoční behaviorální terapie (KEBT) se snaží zlepšit porozumění a toleranci emocí a tím pomáhá usnadnit celý terapeutický proces. Původně byla určena lidem s poruchami příjmu potravy, nicméně často se aplikuje jako předběžná léčba pro další dlouhodobější terapii.

Strukturovaná kognitivně behaviorální terapie je velmi přísně a jasně vymezena bez možnosti ústupků a změn. Po dohodě s pacientem vznikne plán nácviku s konkrétním cílem. Toho pak pacient dosáhne v předem určené a neměnné době.

je založena na Mindfulness. Dochází při ní k okamžitému uvědomění a sebereflexe se pak zaměřuje na podvědomé tendence.

Terapie morální reorganizace má největší užití u antisociální poruchy, a to u vězňů. Snaží se zamezit recidivě.

Trénink inokulace stresu pomáhá zvládat stresové situace, se kterými se běžně setkáváme, a s nimi spojené úzkosti.

Sjednocený protokol pak vytvořili vědci z Bostonské univerzity v čele s Davidem H. Barlowem. KBT by měla obsahovat psychovzdělávání, kognitivní přehodnocení, regulaci emocízměnu chování.

KBT má široký záběr a soustředí se na individuální potřeby pacienta. Cíle jsou jasné a hlavně reálně dosažitelné, což pomáhá pozitivním výsledkům.

Zdroje:

1) Úvod do KBT, její použití a smysl

https://www.kbt-belohlavkova.cz/kognitivne-behavioralni-terapie/

2) Jak KBT pomáhá a proč je tak oblíbená

https://adicare.cz/sluzby/druhy-psychoterapie/kognitivne-behavioralni-terapie/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz