Článek
Sociální antropoložka Hilde Schäfflerová, která se specializuje na osamělost, v rozhovoru pro magazín Helvetiq uvedla: „Osamělost je subjektivní utrpení. Je to nedostatek důvěryhodných vztahů, nerovnováha mezi tím, co prožíváte, a tím, co chcete. Osamělost je také sociální bolest, která vůbec není metaforická. Ve skutečnosti bolest způsobená sociálním vyloučením zasahuje stejnou oblast mozku jako fyzická, somatická bolest.“ Proto i na první pohled velmi úspěšné, nezávislé a silné ženy mohou trpět a marně hledat naplnění svého života ve vztahu, který nepřichází.
Existuje samozřejmě i skupina žen, která je nezávislá na čemkoli promyšleně, ale otázkou je, zda je to opravdu jejich rozhodnutí, nebo jen druh sebeobrany. Když žena nikoho blízkého nemá, tak jí nic jiného, než být skutečně nezávislá nezbývá. A to platí zejména, když se žena, ale klidně i muž odstěhuje od rodiny třeba do hlavního města a nikoho blízkého, kdo by podal pomocnou ruku, tam nemá. Nezávislost tedy pro mnoho lidí není zdravá volba, ale nutnost. Absurdně se to násobí, když si okolí myslí, že žádnou pomoc nepotřebují. Nezávislé osoby si vždy nějak poradí, tak proč by jim měl někdo pomáhat?
Počet lidí žijících single roste i u nás
Americká spisovatelka Kristen Radtkeová popsala osamělost jako „tichou epidemii“. Jak vyplývá ze sčítání obyvatel, mezi roky 2011 a 2021 vzrostl v České republice počet domácností, v nichž žije jen jediný člověk, z 32 na 39 %. V tom samozřejmě hrají velkou roli také osamělí senioři, tedy vdovy a vdovci, ale tzv. „singles“ přibývá výrazně i mezi mladšími ročníky, a to zejména ve velkých městech.
U silných a nezávislých žen to má ještě jeden výrazný háček – nedostatek vhodných životních partnerů. Úspěšní a vzdělaní muži obvykle manželku či partnerku mají, často i druhou či třetí v pořadí. Osamělé ženy tak buď mohou čekat na zázrak (a doma brečet do polštáře), zůstat sama a pokusit se s tím nějak smířit, nebo si najít partnera takzvaně pod svou úroveň. Všechny možnosti mají svá pro a proti.
Čekání na zázrak
Z každé návštěvy kavárny, z každého nového pracovního setkání, z každé osamělé večeře v drahé restauraci se stane hledání toho pravého. Většinou marné. Silná a nezávislá žena se tak velmi často stane obětí mužů, kterým jde jen o sex, nebo příživníků, kteří se chtějí svézt na vlně cizího úspěchu, když se vedle úspěšné ženy párkrát objeví ve společnosti nebo na nějaké exotické dovolené, kterou samozřejmě zaplatí ona.
Osamělá žena chce stále znovu a znovu věřit, že tentokrát jí partner nelže, skutečně ji miluje a ona konečně potkala pana dokonalého. Jenže zázraky se v reálném životě konají jen velmi výjimečně. Úspěšné ženy na rozdíl od mužů čelí věku jako základní překážce k založení rodiny. Věk prvorodiček se sice neustále posouvá, ale nejde to do nekonečna.
Hlavně s někým být
Pověstné tikání biologických hodin tak často vede vzdělané ženy ke vztahům, které jsou riskantní. Třeba když si právnička vzala dřevorubce. Pár let to fungovalo, ale pak se manželství stejně rozpadlo. Neměli si o čem povídat, rozdíl ve vzdělání byl překážkou i v pohledu na praktické fungování manželství a výchovu dětí. Stejně tak dopadl vztah úspěšné marketingové manažerky a firemního řidiče. Jen se status „úspěšné, nezávislé a osamělé svobodné“ změnil na „úspěšné, nezávislé, osamělé a rozvedené“. Obě ale shodně říkají, že aspoň mají děti.
Jak se s tím smířit?
Jedna silná a nezávislá žena řekla, někdy se nezávislost podobá neopětované lásce. Dáváte všechno, ale váš příjem se rovná nule. Je to smutné, ale ne každá žena má dostatečně silnou širší rodinu či skutečné přátele, aby dostávala to, co jí v životě chybí. Může to být láska neteří a synovců, podpora rodičů a sourozenců a rameno nejlepší kamarádky, na kterém se může kdykoli vyplakat. Pokud aspoň něco z toho má, je to lehčí.
Cestovat po světě, chodit za kulturou, pečovat o sebe – to všechno jde, ale smutnou samotu to zahnat neumí. Ani silná žena by se pak neměla obávat vyhledat pomoc, třeba psychoterapii, aby byla schopna radovat se i z maličkostí a darů, které jí život dal. I když je to možná na úkor partnerského štěstí, i nezávisle se dá žít dobře.
Zdroje:
1) Being Independent Is a Defense Mechanism, but It Could Feel So Lonely
2) La solitude, prix de l'indépendance? Interview avec l'anthropologue Hilde Schäffler
3) Vdovy na vesnicích, single mladíci ve městech. Jednočlenných domácností rekordně přibylo