Článek
Mezilidské vztahy mohou mít různý charakter, jež v mnohém závisí nejen na okolnostech a délce jejich trvání, ale také na povaze, minulosti a zkušenostech lidí, mezi nimiž vznikají. Pokud vztah tvoří nezdravá vazba, často přechází až do tzv. traumatické citové vazby, která nutí jeho oběť ve vztahu setrvávat. Důsledkem setrvávání v takovém vztahu však mohou být poměrně závažné psychické problémy.
Jak poznat traumatickou citovou vazbu
Traumatická citová vazby může vzniknout mezi dvěma dospělými lidmi, ale také mezi dítětem a dospělým, zvláště v případech zneužívání dětí nebo jako důsledek tzv. stockholmského syndromu (tedy nezdravé náklonnosti mezi únoscem a uneseným). V případě, že takovýto vztah vznikne, oběť si zpravidla nezdravý charakter vztahu neuvědomuje a má tendence na něm nezdravě záviset. Máte-li tedy kontinuálně pocit, že ve vašich vztazích není něco v pořádku, může za to možná právě tato vazba.
Jak vzniká traumatická citová vazba
Traumatickou citovou vazbu si lidé vytváří k osobám, kteří se k nim chovají násilně fyzicky, emočně nebo sexuálně. Jelikož se často velmi násilní a traumatizující episody střídají s obdobím, kdy se násilní partneři chovají láskyplně, mnoho obětí takového vztahu nemá tušení, že není v pořádku. Tento problém vzniká právě například u zneužívaných dětí nebo u partnerů a partnerek bez předchozích zkušeností či z rozvrácených manželství. Lidé, jež mají dlouhodobou zkušenost s nezdravými vztahy často vnímají jejich specifika jako správná a mají tendence je hledat i u stávajících partnerů, případně se sami stávají manipulujícími násilníky.
Hlavní znaky traumatické citové vazby
Mezi hlavní znaky traumatické citové vazby patří především nerovnovážný charakter (jeden z partnerů má viditelně větší moc a ovládá toho druhého) a cyklické opakování traumatizujícího prvku (obvykle se jedná o násilné chování střídané vyznáváním lásky a zahrnováním pozorností). Dalšími typickými znaky je skutečnost, že se submisivní partner cítí ve vztahu převážně nešťastný, snaha o ukončení vztahu mu působí velký stres, neustále věří, že se partner změní a navenek má tendenci narcistního partnera omlouvat. Uvedené znaky platí především pro dlouhodobý vztah. To že váš nový vztah směřuje k tomuto charakteru však můžete poznat již v počátcích například tak, že vše probíhá velmi rychle a jste také nucení dělat veliká životní rozhodnutí poměrně brzy po seznámení.
Typy traumatické citové vazby
Existuje několik variant traumatické citové vazby, jež se od sebe rozlišují základním mechanismem vzniku závislosti na druhé osobě. Jedná se o čtyři způsoby, jakými k sobě násilní nebo narcistní partneři své oběti připoutají, jedná se především o připoutání na základě:
- poskytnutí bezpečí (partner působí sebevědomě)
- úzkosti (partner působí nejistě)
- vyhýbání (partner jedná odmítavě)
- dezorganizace (partner působí strach)
Uvedené čtyři mechanismy vytváření traumatické citové vazby se mohou prolínat, nebo na sebe navazovat, obecně však narcistní partner inklinuje primárně k jednomu z nich.
Proces vzniku traumatické citové vazby
Ačkoliv existuje předpoklad vzniku traumatické citové vazby, nemusí k němu vždy dojít. Standardně se popisuje sedm stádií jejího vytvoření, jedná-li se tedy o běžný partnerský vztah. V hraničních případech (například u zmíněného stockholmského syndromu) je proces jeho vzniku samozřejmě jiný. Prvním stádiem vzniku traumatické citové vazby je stadium nehynoucí lásky, kdy násilný nebo narcistický partner svou oběť zahrnuje dary a snaží se chovat jako spřízněná duše, často k tomu však využívá různé manipulační techniky. Ve druhém stádiu pak buduje důvěru a závislost, přičemž se snaží postupně ovládat jednotlivé aspekty života své oběti a vyvolávat v ní v případě nedůvěry pocit viny, zároveň začíná zpochybňovat její rozhodování.
Jakmile narcistní partner získá dostatek důvěry, přejde na kritiku všech v okolí své oběti, čímž se mu podaří narušovat další potenciálně zdravé vztahy oběti. Zlomovým stádiem nezdravého vztahu tohoto typu pak je přechod od kritiky až k tzv. „gaslightingu“, kdy narcistický nebo násilný partner začne svou oběť přesvědčovat, že její vnímání reality není správné, v této fázi je již přístup velmi manipulativní. Následují pak tři fáze vytváření traumatické citové vazby, které vedou až k emoční závislosti. Jedná se o rezignaci čili podvolení se partnerovým praktikám, ztrátu vlastní osobnosti a následnou závislost mající typický cyklický charakter.
Jak se vymanit ze vztahu s traumatickou citovou vazbou
Prvním krokem k opuštění narcistního partnera je přiznání si, že vztah není zdravý. Oběti traumatizujících vztahů mají tendenci často na ty špatné věci zapomínat, proto je dobré si v případě, že máte podezření, že váš vztah je takové povahy, vést deník a následně se snažit posoudit vztah z perspektivy pozorovatele. Jakmile odhalíte traumatickou povahu vašeho vztahu, měli byste učinit rozhodnutí o jeho ukončení. To však bude vyžadovat jednak pomoc okolí, jednak dostatečně propracovaný plán a odvahu. Nebojte se požádat o pomoc vaši blízkou rodinu (i přesto, že vaše vztahy byly výrazně narušeny) nebo odborníky.
Závěr
Traumatické citové pouto většinou budují narcistní nebo násilné osoby ve svých partnerech, kteří se jim tímto způsobem podvolují a stávají se na nich závislí. Mechanismus vytváření vazby se sice může lišit, průběh a důsledky takové vztahu však bývají zpravidla stejné a oběti, tedy submisivní partneři v těchto vztazích, mohou následně trpět jak psychicky, tak fyzicky. Ukončení takového vztahu rozhodně není jednoduché, jelikož manipulativní narcistní partneři uplatňují také různé techniky k tomu, aby si vás k sobě více připoutali. Často se tak neobejde bez zásadního zásahu zvenčí.
Zdroje:
1) How to Tell if You’re in a Trauma Bonding Relationship
2) How To Tell if You’re in a Trauma Bonding Relationship—And What To Do About It
3) How to Recognize and Break Traumatic Bonds