Hlavní obsah
Zdraví

Kvalitní české zdravotnictví? Nikoliv, pro pacienty je to katastrofa

Foto: Engin Akyurt (Pexels)

Pokud Vás skolí infarkt, doufejte že to bude na dovolené a ne v Česku.

Veřejným míněním aktuálně hýbe kauza lékařů z Bulovky. Nejedná se přitom ani zdaleka o první podobný případ, kdy došlo k fatálnímu poškození zdraví, ohrožení života či přímo úmrtí pacienta. Proč se obávat českého zdravotnictví?

Článek

Tuzemské zdravotnictví si nevede dobře především v oblasti dostupnosti zdravotní péče. Z tzv. Indexu prosperity Česka, což je datový projekt České spořitelny a analytického portálu Evropa v datech, vyplynulo, že problém spočívá hlavně ve vzdálenostech, které pacienty od lékařů dělí a neúměrná je i čekací doba na vyšetření nebo lékařské zákroky.

České zdravotnictví nicméně trpí i dalšími neduhy. Jsou to především potíže personální a organizační. Chybí zde kontinuita péče a výrazný problém představuje i personální nedostatek. Samotní zástupci sektoru zdravotnictví argumentují především tím, že je tento sektor podfinancovaný.

A z tohoto pohledu tak vlastně odvádí stále poměrně dobré výkony. Při letmém pohledu na dění v českých nemocnicích však nutně musí být pacient zděšen a ptát se, jak by tedy situace vypadala, kdyby lékaři opravdu kvalitní práci neodváděli.

Veřejností aktuálně hýbe především kauza záměny dvou žen v pražské nemocnici na Bulovce. Zde došlo k fatálnímu omylu, kdy byl původně zdravé těhotné ženě proveden potrat. Ve stejné době totiž jiné ženě měl být proveden zákrok známý pod označením kyretáž.

Při něm se odstraňuje děložní sliznice. Používá se po porodu, pakliže nedošlo k úplnému vyloučení placenty, ale také ři podezření na polyp, myom či nádor dělohy. Některé ženy jej absolvují také při příliš silném menstruačním krvácení. Používá se ale i při odumřelém těhotenství a samovolném potratu.

O tom, že hlavní roli sehrálo pochybení zdravotníků a zřejmě i jazyková bariéra, jelikož obě ženy byly cizinky, se zatím spekuluje. Podrobnosti k tomuto případ nejsou známy. Nejedná se ale o první skandál, se kterým se muselo české zdravotnictví vyrovnat, kvalitní zdravotnictví u nás opravdu nemáme, pouze v hlavách Čecháčků, kteří nevytáhli za humna paty.

V domažlické nemocnici zemřelo dítě

Tragicky skončil zákrok lékaře domažlické nemocnice Františka Zahálky. Ten malému pacientovi vypláchl žaludek solným roztokem. Patnáctiměsíční batole totiž spolykalo hrst syrových fazolí. Nicméně chlapec zemřel v důsledku dehydratace mozkových buněk, kterou zřejmě způsobil hypertonický roztok užitý k výplachu žaludku.

Což byl podle odborníků zcela chybný postup, dítě mělo být přijato na specializované pracoviště, kde mu měla být provedena gastroskopie. Fazole bylo zapotřebí vyjmout jako cizí těleso. Že lékař pochybil, na tom se shodl nakonec i okresní soud v Domažlicích, který jej uznal vinným a odsoudil k podmíněnému trestu.

Muž, který je zároveň primářem dětského oddělení domažlické nemocnice, veškerou vinu popírá. Na jeho domovském pracovišti to přitom není první exces. V roce 2021 tu na chirurgické ambulanci ordinoval lékař pod vlivem alkoholu a v loňském roce se média věnovala i případu nejmenovaného pacienta, jemuž lékaři během operace zapomněli v břiše bavlněnou roušku s kovovou sponou.

Tomu po několika měsících materiál v těle začal hnisat. Rozsáhlý zánět jej ohrožoval na životě a po nezbytné operaci tak muž přišel o část tenkého střeva a byl mu zaveden i umělý vývod.

Pardubická nemocnice a „případ Adam“ s tragickými následky

Nejen nemocnice v Domažlicích se ale dopustila podobných lapsů. V roce 2011 jistá pacientka podstoupila v nemocnici v Havlíčkově Brodě operaci žlučníku. Kvůli komplikacím ale v roce 2015 zemřela. V roce 2022 pak soud rozhodl, že nemocnice je za její smrt zodpovědná.

Médii stále rezonuje i případ Adama Vyčítala, který absolvoval v roce 2017 v nemocnici v Pardubicích běžný zákrok. Dítě po operaci mandlí začalo krvácet, což lze nicméně po tomto typu výkonu považovat podle odborníků za nijak nezvyklou komplikaci. Nicméně série pochybení zavinila to, že chlapec upadl do bezvědomí. Následkem toho zůstal v tzv. bdělém kómatu a dnes má poškozen mozek.

Vyšetřování je už v tomto případě sice ukončeno, nicméně lékařka i zdravotní sestra za neprofesionální jednání odešly od soudu opět pouze s podmíněnými tresty, což stále budí emoce. Rodina viní nemocnici z tragického selhání, krvácejícího hocha si dlouho nikdo z kompetentních zdravotníků nevšímal. Dodnes se spekuluje nad tím, kdo je v plné míře za situaci zodpovědný a zda osudná operace byla vůbec nutná.

Výše uvedené zmínky o tzv. podmínkách přitom nejsou shodou okolností. V souvislosti s kauzou malého Adama státní zástupce Lukáš Hrubý zmínil, že si nepamatuje žádný případ, kdy by lékař za ublížení na zdraví odešel s nepodmíněným trestem. Zdá se tak, že v českém zdravotnictví nejen bují absolutní nezodpovědnost a neprofesionalita, ale z kompetentních míst místo ochrany pacienta evidentně vycházejí snahy tuto profesní neschopnost zakrýt.

A podle předpovědí bude hůř. Do 25 let se má totiž v Česku zdvojnásobit počet lidí ve věku nad 65 let. Stávající kapacity tak už nebudou jednoduše stačit na léčení takového množství starších pacientů přirozeně náchylných k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Je tak pravděpodobné, že lékaři budou vinou dalšího přetížení chybovat ještě tragičtěji než ve jmenovaných případech.

Zdroje

1) Obchod se svědomím

2) Dítě snědlo fazole, lékař ho zahubil

3) Muži v břiše zapomněli roušku

4) Nemocnice je zodpovědná za smrt

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz