Článek
Pod názvy Velká a Malá Amerika se skrývají vápencové lomy v okrese Beroun v CHKO Český Kras. Českým Grand Canyonem je po právu nazýván lom Velká Amerika, který je zhruba 800 m dlouhý, 200 m široký a až 100 m hluboký. Lom si je možné prohlédnout z vyhlídky u parkoviště nebo při procházce pěšinami, které vedou okolo Velké Ameriky.
Na koupání raději zapomeňte!
Pozor! Na dně lomu je možné obdivovat dvě vzájemně propojená průzračná jezírka, která hlavně v letních dnech svádějí návštěvníky ke koupání. To je ovšem striktně zakázáno a nikomu nelze doporučit ani slézání po skalách směrem k jezírkům, které může mít fatální důsledky. Velká Amerika neláká jen milovníky koupání, ale také filmaře. V prostředí lomu byly natáčeny filmové klasiky jako Limonádový Joe, Akumulátor, Malá mořská víla nebo Micimutr.
Legenda o tajemném vojákovi wehrmachtu
Srdce příznivců tajemna zaplesá nad legendou o Hansi Hagenovi, který měl být vojákem wehrmachtu. Tento muž na sklonku druhé světové války údajně nestihl ustoupit, a proto se musel skrývat právě v prostorech Ameriky před spojeneckými vojsky. Vydal se proto do štol tamních vápencových lomů, kde pobýval řadu měsíců. Nelze se divit tomu, že nakonec propadl šílenství a útočil na návštěvníky tohoto místa, kteří sem přicházeli ze světa, kam mu byl přístup odepřen. Tuto pověst patrně začali šířit ve druhé polovině 20. století trampové, kteří sem zamířili, když oblast definitivně opustili horníci. Pokud chce někdo pokoušet štěstí, může zkusit rozeznět kovový gong, který sloužil dříve horníkům ke zvukové signalizaci. Údajně měl ovšem také zavolat Hagena, který zpečetil osud odvážlivce.
Vápenec těžili také političtí vězni v českém Mauthausenu
Milovníci turistiky si jistě nenechají ujít prohlídku v roce 2022 otevřené naučné stezky, která vede kolem lomů Velká Amerika a Mexiko. Zde se mají příležitost dozvědět řadu zajímavých informací nejen o historii těžby vápence, ale i o existenci jednoho z nejtěžších táborů nucených prací označovaného český Mauthausen v lomu Mexiko u Mořiny, kde političtí vězni právě vápenec mezi roky 1949-1953 za hrůzných podmínek těžili. Táborem prošlo v průběhu pěti let okolo 1000 politických vězňů. Důsledkem těžby bylo pozvolné prohlubování lomu, což mělo za následek, že stěny začaly hrozit sesuvem. Proto báňský úřad těžbu v lomu roku 1963 zakázal.
Z Ameriky na Karlštejn nebo do Berouna
Tento „výlet do Ameriky“ lze jednoduše spojit i prohlídkou hradu Karlštejn, který je od lomu Velká Amerika vzdálen zhruba 4 kilometry. Doporučit je možné i výlet do Koněpruských jeskyní nebo návštěvu Berouna s muzeem Českého krasu. Zde je současně možné vynahradit dětem zklamání z toho, že se nevykoupaly ve Velké Americe, návštěvou místního aquaparku.
Zdroje