Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lucky Luciano: Mafiánem organizoval odpor vůči Mussolinimu a plánoval vylodění spojenců na Sicílii

Foto: Remo Nassi, volné ídlo skrze Wikimedia Commons

Charles „Lucky“ Luciano v Římě.

Charles „Lucky“ Luciano byl jeden z nejmocnějších mužů v dějinách organizovaného zločinu. Prsty měl dokonce v odporu vůči Mussolinimu. Proč napomáhal americké vládě v plánování vylodění spojenců na Sicílii?

Článek

Charles „Lucky“ Luciano je bezesporu jedna z nejznámějších postav americké mafie a organizovaného zločinu v dějinách USA. Lucky Luciano se narodil roku 1897 na Sicílii. Jelikož život na Sicílii nebyl na přelomu století jednoduchý, v deseti letech se s rodiči přestěhoval do New Yorku. Usadili se v židovské čtvrti, kde se údajně bavil tím, že mlátil židovské školáky. Podobně to pak probíhalo v Bronxu, kam nastoupil do školy. Vydíral a šikanoval své spolužáky. Říká se, že od nich požadoval peníze za jejich ochranu. Zde již vidíme prvky jeho mafiánských praktik, které ho provázely celý život.

Ze školy odchází již ve čtrnácti letech a začíná pracovat jako expediční úředník. Jeho plat činí pět dolarů týdně. To Luckyho nemotivuje, dlouho zde nevydrží. Místo poctivé práce si raději začne vydělávat na ulici. Zakládá si vlastní gang, a jeho „náplň práce“ je jasná. Nabízí placenou ochranu židovským mladíkům před italskými a irskými hrubiány. Uplatňuje tedy to, co dobře umí. Jeho násilnické chování později přerostlo v distribuci drog. V osmnácti letech byl odsouzen, ale po půl roce v nápravném zařízení se Lucky vrací na svobodu a pokračuje v dealování drog.

Lucky Luciano se vyhnul naverbování do první světové války. Díky kontaktům, které v průběhu let získal, se v průběhu let vypracoval v obávaného mafiánského bosse.

Vylodění na Sicílii a využití Luckyho kontaktů

Benito Mussolini udělal po nástupu k moci vše pro to, aby zlikvidoval sicilskou mafii. Sice se mu to na Sicílii částečně podařilo, ovlivnit vliv mafie v celé Evropě nebo ve Spojených státech však bylo nad jeho síly. Když nastala druhá světová válka, Američané se tak nezdráhali obrátit se se žádostí o pomoc na každého. Včetně sicilských mafiánů.

Námořnictvo kontaktovalo jednoho z nejvýše postavených mafiánů neitalského původu. Ten zprostředkoval dohodu se svým šéfem. Tím byl právě Charles „Lucky“ Luciano, který si v období druhé světové války odpykával trest 30 - 50 let odnětí svobody za kuplířství. Kontaktování americkou vládou mu přišlo vhod. Dala mu možnost řídit beztrestně mafii z vězení. Díky tomu Luciano nepřestal vést rodinu, přičemž ustanovil zástupce. Americká vláda za tuto možnost požadovala pomoc při zajišťování ochrany doků před případnými sabotážními akcemi a při plánu vylodění Spojenců na Sicílii.

Sicilští přistěhovalci v Americe tak poskytovali americké vládě informace o smýšlení obyvatel na ostrově a nejen to. Měli přehled o stavu vojenských posádek. Zajišťovali také geografický popis sicilského ostrova.

V létě roku 1943 skončila spojenecká invaze na Sicílii značným úspěchem. Spojenecké jednotky, které se na ostrově vyloďovaly měly prý zvláštní znaky a praporky s písmeny „L“. Je tedy již jednoduché domyslet si, na koho ono „L“ odkazovalo. Byl to právě „Lucky“ Luciano, kdo zajistil, že Američané obsadili Sicílii bez větších problémů.

Odměna Luckymu

Luckyho advokát po skončení války podává žádost o jeho propuštění. Nezapomíná se zmínit, že se slavný mafián zasloužil o úspěšné vylodění na Sicílii. Spojené státy Luckyho advokáta vyslyšely. Luciana odměnili prominutím zbytku trestu za podmínky nuceného doživotního návratu na Sicílii. Luciano nakonec souhlasil a v roce 1946 byl deportován. Nejprve se sice usadil v Římě, koncem roku 1946 ale tajně odletěl na Kubu. Chtěl zahájit přípravy na výstavbu ostrovní sítě kasín, což mu ale Američané překazili. Přiměli kubánskou vládu mafiána znovu vyhostit.

Je tedy jasné, že „Lucky“ hrál důležitou roli v odporu proti Mussolinimu. Svou přezdívku „Štístko“ si vysloužil proto, že v minulosti přežil vlastní smrt, kdy byl mučen členy Maranzanovým gangem. Mysleli si, že zemřel, ale Luciano omdlel a zanedlouho ho zachránila policejní hlídka, která místem projížděla. A vlastně, i podruhé měl štěstí. Kdyby nenastala druhá světová válka a Američané zoufale nepotřebovali jeho pomoc, možná by se z vězení nikdy nedostal.

Zdroje

1) Osobnosti mafie -Charles Lucky Luciano

2) Bakalářská práce - VZNIK, VÝVOJ A PŮSOBNOST ITALSKÉ MAFIE OD
DOBY JEJÍHO VZNIKU AŽ DO SOUČASNOST

3) Bakalářská práce- Organizovaný zločin v první polovině 20. století

4) Italští gangsteři hráli důležitou roli ve službách amerických ozbrojených sil

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz