Článek
Luník IX je městská část Košic, součást okresu Košice II na Slovensku. Nachází se západně od centra a je obklopen městskými částmi Pereš, Myslava, Barca, Juh a Západ. Disponuje rozlohou kolem jednoho kilometru čtverečního.
Podle dat z roku 2019 zde v tuto dobu žilo 6 907 lidí, a to především původu romského. Českému obyvateli může Luník IX připomenout podobně nechvalně proslulé mostecké sídliště Chanov. Ostatně i slovenský Luník byl prakticky od počátku koncipován jakožto romské ghetto.
Jde o dědictví komunistického režimu: V 60. letech 20. století vznikly Východoslovenské železárny, což si vynutilo i výstavbu bydlení pro rodiny zaměstnanců. Sem patřili i Romové. Ti si bydlení hledali hlavně v obci Tábor nedaleko města, kde ale přibývaly nelegální stavby a chatrče. Vůči tomu se obyvatelstvo vymezovalo a město Košice tak zvolilo strategii asimilování menšinového obyvatelstva.
Ani to se ale neosvědčilo, jak připomněl historik Ondrej Ficeri pro server iRozhlas. Majorita si dále stěžovala na nepřizpůsobivost romských rodin, což vyvolalo zcela opačné tendence: Politická elita tehdy usoudila, že lepší bude koncentrovat tyto problémové spoluobčany na jednom místě. Segregace však přinesla další potíže v podobě generační chudoby spojené s násilím, špatnou zdravotní péčí a nedostatkem vzdělání.
Jak vypadá Luník IX dnes
Řada domů je dnes v této lokalitě v katastrofálním stavu. Většinu obyvatel městské části Luník IX v současnosti tvoří neplatiči, které musely úřady odstavit od elektřiny i vody. Rodiny tak k dispozici nemají pitnou vodu ani vytápění. V jednom bytě přitom žije i dvanáct lidí. Po zemi se tu válí přehršel odpadků, volně zde pobíhají zvířata a podle místních se odtud také line charakteristický zápach. Kanalizace nefunguje a situace už začíná mít vliv i na kvalitu podzemní vody.
Zásadní problém představuje také hrozba šíření nakažlivých nemocí. Naposledy se tu v loňském roce museli vypořádat s epidemií hepatitidy typu A. Zásadní problém představuje i zneužívání návykových látek, závislostí na toluenu či jiných ředidlech tu trpí i děti. Jejich rodiče totiž tyto látky nepovažují za drogy.
Luník IX je proto pokládán za jednu z nejhorších čtvrtí v zemi a největší romské ghetto v Evropě. Oddělen je od zbytku města a většina obyvatelstva ani nevlastní auto. Celá čtvrť je tak sice součástí Slovenska, ale jako by byla miliony světelných let vzdálena jakémukoli „normálnímu“ životu, který se nám zdá z pohledu Středoevropana standardní. Není divu, že obyvatelstvo v zásadě nechodí k volbám, kromě těch komunálních, v nichž si lidé ze sídliště volí svého vlastního starostu a zastupitelstvo
A zatímco v severočeském Chanově se daří prosazovat změny k lepšímu a situace se pozvolna mění, v případě Luníku IX krajně neutěšené poměry vládnou dál. O změnu se nestarají ani politici. V místě sice působí Slovenská katolícka charita, která má v plánu postavit pro romské obyvatelstvo nájemní domy, organizace ale nemá přístup k financování z eurofondů, ani ze státního rozpočtu.
Luník IX politici roky přehlížejí
Klíčovým podle starosty městské části Marcela Šani je zejména odbourávání předsudků. Největším problémem je pro mladé Romy získat stabilní práci, stěžují si na diskriminaci. Samotná adresa Luník IX je podle obyvatel jednoduše předem odsuzuje k neúspěchu. Ruku v ruce tento stav kráčí s nízkým vzděláním. Romské děti k němu mají značně ztížený přístup. Do školy nedorazí mnohdy prostě proto, že jejich rodiče nemají prostředky na autobus nebo školní pomůcky.
Tam, kde chybí politická vůle k řešení tři dekády zanedbaného problému, je podle stávajícího starosty těžké dosáhnout v dohledné době viditelnějších výsledků. Čímž se Luník IX dostává do začarovaného kruhu, kdy je každý pokus o změnu předem odsouzen k nezdaru, jelikož nepřináší viditelný pozitivní výsledek v krátkodobém horizontu. Podle lidí, kteří s romským obyvatelstvem nejen na Luníku pracují, je však řešení této otázky záležitostí spíše řady let.
Romové se tak propadají dál do sociální pasti, bídy a vyloučení. Současný slovenský premiér Robert Fico přitom v poslední době předpojatost vůči Romům spíše rozdmýchává. Předseda vlády vzbudil pozornost svými kontroverzními výroky na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde prohlásil, že je velmi obtížné přesvědčit Romy, aby pracovali, s tím, že naprostá většina dlouhodobě nezaměstnaných na Slovensku jsou Romové.
Zdroje