Článek
Duše potřebuje stejnou péči jako tělo, ale lidé ne vždy vědí, kam se obrátit o pomoc. Stejně jako víme, že se zlomenou nohou se nechodí k zubaři nebo na plicní, tak bychom měli vědět, kam se vydat pro psychologickou pomoc. Pojďme si vysvětlit základní pojmy.
Co je to krizová intervence
V našich životech nastávají situace, které sami neumíme zvládnout. Může jít třeba o ztrátu někoho blízkého, rozpad vztahu či rodiny, ztráta zaměstnání či jiné existenční problémy, ale i vyrovnání se s dopravní nehodou, živelnou katastrofou či následky nějakého trestného činu a další. Krizové může být také akutní zhoršení zdravotního či psychického stavu. Pomoc poskytují speciálně vyškolení krizoví interventi, což mohou, ale nemusí být lidé s psychologickým či psychoterapeutickým vzděláním, ale vždy jsou vycvičeni právě pro krizovou intervenci. Krizová intervence je poskytována diskrétně a pokud si to klient přeje, tak i anonymně.
V takové situaci se v České republice můžete obrátit buď osobně na některé z center krizové intervence, případně i na síť krizových linek, které pomáhají lidem, kteří se osobně nemohou nebo i nechtějí do center dostavit. Vždy se jedná o krátkodobou péči, v podstatě něco jako psychologickou první pomoc. Krizová intervence je obvykle poskytována zdarma a v případě přetrvávajících problémů je dle jejich charakteru klient následně přesměrován k další péči u psychoterapeuta, psychologa či psychiatra.
Krizové linky
Pracoviště provozující krizové linky jsou sdružena v České asociaci pracovišť linek důvěry. Na jejím webu si lze vyhledat kontakty na jednotlivé linky podle regionů, specializace, věku osoby, která pomoc hledá, typu krize apod. Existují samozřejmě i další krizové linky mimo tuto asociaci. Některé fungují denně, některé jen několik dní v týdnu, ale vždy se dá najít pomoc i na telefonu pro osoby v těžké situaci po celé republice.
Co je to psychoterapie
Psychoterapii poskytuje vyškolený psychoterapeut s vysokoškolským vzděláním. Jedná se o komplexní, vědomou a plánovanou léčbu psychosociálních, psychosomatických a behaviorálních (týkajících se chování) problémů. Psychoterapii poskytuje jeden nebo více terapeutů jednomu (individuální psychoterapie) či více (skupinová psychoterapie) léčeným osobám na základě osvědčených a vědecky podložených psychoterapeutických metod. Kvalitní psychoterapeuti se nejen pravidelně podrobují supervizi svých kolegů, ale také se celoživotně dále vzdělávají.
Jak to funguje
Základem jsou rozhovory mezi terapeutem a klientem, které by měly zlepšit duševní pohodu klienta, pomoci mu vyrovnat se s životní situací a najít schopnost ji zvládat a ovlivňovat. Nejde jen o otázky terapeuta a odpovědi klienta, ale i využití neverbálních technik, včetně práce s tělem. Vždy se jedná o dlouhodobý a kontinuální proces, který trvá měsíce i roky.
Aby měla psychoterapie kladné výsledky, je třeba, aby mezi psychoterapeutem a jeho klientem byl vztah vzájemné důvěry. Psychoterapeut zmapuje problémy klienta a na základě posouzení jeho stavu mu doporučí vhodné terapeutické postupy. Opět je důležitá jejich vzájemná komunikace, aby psychoterapie nebyla pro klienta něčím stresujícím, ale naopak nápomocným. Část psychoterapeutických služeb je poskytována bezplatně v rámci zdravotního pojištění, ale naprostá většina je hrazená přímo klientem.
Zdroje:
1) Krizová pomoc
https://bohnice.cz/odborna-pracoviste/
2) Rozdíly v krizové intervenci, psychoterapii a psychiatrii.
https://zapad.diakonie.cz/krizova-intervence-psychoterapie-psychiatrie-jaky-je-rozdil/
3) Časté otázky o psychoterapii
https://czap.cz/FAQ-psychoterapie