Článek
Syndrom třeseného dítěte poprvé popsal radiolog John Caffey v roce 1946. Chtěl tím upozornit na velké množství týraných dětí v lékařské komunitě, ve které tenkrát žil. Věnoval se svému výzkumu natolik, že aktivně vyhledával týrané děti a popisoval jejich konkrétní případy. Ve většině případů se jednalo o mozkový hematom, podlitiny, modřiny nebo zlomeniny na různých částech těl. Caffey tedy zjistil, že mozkový hematom byl způsoben třesením kojencem či batoletem. Toto prudké a intenzivní třesení může způsobit nejen hematom, ale i krvácení, kóma nebo smrt.
A co to tedy je?
Syndrom třeseného dítěte je forma hrubého týrání dětí od novorozence až po děti do tří let věku. Jedná se o velmi intenzivní třesení s dítětem tak, že dochází k velmi závažnému život ohrožujícímu stavu. Jedná se o situaci, kdy dospělý prudce třese, škube nebo trhne s dítětem, jehož krční svaly nedokážou toto třesení účinně tlumit, čímž dochází k poškození mozkové tkáně. Nejčastěji k tomuto třesení dochází z důvodu dlouhého a neutišitelného pláče dítěte, se kterým si rodiče neví rady. Dítě, které je vystaveno takové situaci může mít mnoho zdravotních komplikací, mezi které patří například epileptické záchvaty, porušení nervových vláken, krvácení do mozku. Některé zdravotní komplikace již zůstanou trvalým zdravotním postižením. Jedná se například o poruchy pozornosti a učení, mentální retardaci, poruchy sluchu, řeči, zraku či rozvoj epilepsie.
V některých případech nejsou následky třesení vidět okamžitě a ani příznaky neukazují, že by dítě mělo být týráno. Rodiče nikdy sami nepřiznají, že s dítětem třásli nebo s ním zacházeli nevhodně. Následky se ale objeví časem. Pokud třesení není tak velké, vzniká v mozku hematom nebo jen lehké krvácení, které ale ohrozí další správný vývoj dítěte. Na tuto skutečnost, tedy zda je například porucha pozornosti dítěte způsobena tímto syndromem, se ale nikdy nepřijde.
Co když si myslím, že své dítě netýrám?
Rozhodně je nutné zmínit, že ne ve všech případech se jedná o snahu ublížit dítěti. Často jde pouze o způsob, ač velmi nevhodný, jak dítě uklidnit. Nejčastěji stojí za způsobením tohoto syndromu muž, tedy otec dítěte či partner matky dítěte. Často se také stává, že zdravotní komplikace způsobí senioři, tedy prarodiče, kteří mají dítě na hlídání. Pokud tedy víte, že je vaše miminko více plačtivé, je rozhodně na místě zvážit, zda je hlídání u prarodičů vhodné. Nejlepší formou, jak k těmto případům předejít, je rozhodně prevence. Je tedy potřeba šířit co nejvíce informací o tomto syndromu, ke kterému ve velkém množství dochází z důvodu nevědomosti dospělých. Z vědeckých poznatků totiž vyplývá, že na syndrom třeseného dítěte každé čtvrté dítě umírá.
Co mám dělat, když moje miminko neustále pláče?
Pláč je u miminek zcela běžnou záležitostí. Vědci uvádějí, že zdravý kojenec pláče jednu až tři hodiny denně. Co ale dělat v případě, kdy miminko propláče klidně více jak půlku dne a vy nevíte, proč tomu tak je? Pláč je především signálem toho, že je miminko z nějakého důvodu nespokojené. Těchto důvodů je opravdu velká spousta a často je obtížné důvody pláče identifikovat. Nejčastější příčinou bývá hlad, plná plenka, plynatost a bolesti břicha, potřeba spánku nebo vyjádření nevyhovující teploty, tedy moc teplo nebo zima. Dítě nemá jinou možnost, jak rodičům sdělit jeho nespokojenost. Rodiče poté mají za úkol příčinu pláče rozklíčovat a adekvátně na ni zareagovat. Často je to velmi obtížné, protože miminko nepřestává plakat a vy nevíte kudy kam. Pokuste se tedy vytvořit si příjemné prostředí pro vás i vaše miminko, mluvte na něj tichým a klidným hlasem, a hlavně udržujte fyzický kontakt s dítětem. Blízkost rodiče je pro děti jednou z nejdůležitějších věcí, díky kterým může být spokojené a klidné. Jemným pohupováním v náručí opravdu nikdy nic nezkazíte.
Zdroje
1) Šance dětem – Třesení kojencem a syndrom třeseného dítěte
2) Šance dětem – Syndrom třeseného dítěte
3) Jihomoravský kraj – Hrozba s názvem Syndrom třeseného dítěte
4) Česká televize – Syndrom třeseného dítěte