Hlavní obsah
Zdraví

S početím dětí by neměli otálet ani muži: Staří otcové předávají dětem schizofrenii a ošklivost

Foto: iddea photo - Pexels.com

Ne každý starý muž je fit.

Ženy mateřství odkládají na dobu, kdy už to podle odborníků biologicky není zcela optimální. S pořizováním potomků ovšem otálejí i pánové. Proč a co pozdním otcům hrozí?

Článek

Z biologického hlediska jsou ženy nejplodnější mezi 20. až 29. rokem a do 25 let je u nich nejvyšší šance na otěhotnění. Reálná čísla jsou však jinde, průměrný věk prvorodiček dosáhl již hranice 31 let. Ženy tak mateřství stále více odkládají. Přibývá ale i dam, které se rozhodnou si první dítě pořídit až po čtyřicítce. Těhotenství ve vyšším věku s sebou nese vyšší riziko potratu, předčasného porodu, vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Proč tedy s pořizováním potomků tolik budoucí matky otálejí? Kariéra společně s nezávislostí a možností cestovat, žít svobodně a „užívat mládí“ ovšem není jediným důvodem. Na početí potomka totiž musejí být dva: A právě nefunkční vztahy jsou důvodem, proč se do takového zázemí řadě žen přivést vlastní dítě jednoduše nechce.

Pánové se totiž do otcovství také zrovna „nehrnou“. Ve společnosti navíc stále přetrvává názor, že muž má v tomto směru jednoduše dost času a vlastního potomka si může pořídit kdykoli. Ostatně mediálně vděčné příklady slavných mužů, kteří se otci stali až ve věku dědečků, tomuto trendu značně nahrávají. Například herec George Clooney slavil narození svých dvojčat až v 56 letech. Jeho hollywoodský kolega Mel Gibson si dalšího potomka dokonce pořídil krátce před svými 61. narozeninami.

Mužská plodnost se zhoršuje, postupující věk přidává problémy

Brát si vzor z celebrit se rozhodně nemusí vyplatit. Historicky se nemožnost počít připisovala na vrub hlavně ženám, nicméně dnes již víme, že i muži mají svůj podíl viny. Dokonce v plné třetině případů se objeví problém na straně partnera, přičemž další dvě třetiny si mezi sebe spravedlivě dělí ženy a celé páry.

Uvádí se, že až 40 % světové mužské populace má už potíže s kvalitou spermií. Mezi zásadní viníky rozhodně patří faktory jako obezita, kouření nebo nošení mobilního telefonu v kapse u kalhot. Může být hůř, objevují se také alarmující tvrzení, že za posledních 25 let se počet spermií u českých mužů snížil o více než 60 %. Některé studie dokonce odhadují, že zhruba v roce 2070 může být počet spermií u mužů až nulový.

Mužská plodnost se tedy v souhrnu valem zhoršuje. Jakékoli otálení ohledně pořízení dítěte je tak už jen pověstné zatloukání hřebíku do rakve. Pokud se páru povede počít dítě, ještě nemusí být vše v pořádku. I věk otce se totiž podepisuje na tom, jak kvalitní genetickou výbavu svým dětem zvládne předat. Už v roce 2009 vědci z australské Queenslandské univerzity přišli s průlomovým zjištěním, že děti ovlivní nejen věk matek, ale právě i otců. Ty, které se narodily starším otcům, mají horší výsledky v IQ testech než děti s mladšími otci, naznačuje analýza na 33 tisících dětí z celých Spojených států.

Otcům starším než 45 let se podle odborníků také častěji rodí děti s autismem a psychiatrickými nemocemi, jako je třeba schizofrenie, před níž se začíná varovat i u nás. S věkem roste počet mutací na spermiích, protože při každém opisu DNA při tvorbě nových spermií dochází k jistému počtu chyb a každých 16 let věku se počet mutací zdvojnásobí, vysvětlují experti. Což může mít překvapivé důsledky: Vídeňští vědci totiž současně v roce 2014 přišli na to, že otcové, kteří chtějí svým potomkům předat do vínku také atraktivitu, musejí s plozením také začít včas.

Staří otcové dětem předávají genetické mutace

Nejčastěji jsou pak na vině mutace takzvaně bodové, tedy takové, jež se týkají jen jednoho nukleotidu, základní stavební jednotky DNA. Právě tento typ mutací je zodpovědný za onemocnění, jako jsou například Crouzonův syndrom, Pfeifferův syndrom či achondroplázie, která se u dětí otců nad 50 let vyskytuje až osmkrát častěji než u dětí, které si pánové pořídili v mladším věku.

Starší otcové mají také mnohem méně energie na to, aby se svým ratolestem věnovali. Sil zkrátka ubývá a přírodu v tomto směru nelze příliš ošidit. Ačkoli někteří muži ohledně vytrvalého odkládání založení rodiny argumentují nadhledem, trpělivostí i prožitými životními zkušenostmi, které mohou se svými dětmi sdílet, faktem je, že se starší otcové o společný čas se svým potomstvem dobrovolně okrádají.

Nedožijí se tak jejich dospělosti a nemají šanci například vidět vyrůstat vnoučata. Ač se může subjektivně zdát, že i mladší otcové se mohou stát obětí nešťastné shody okolností, a řada lidí někoho takového reálně zná, prostá statistická data jsou v tomto směru nemilosrdná: Z otců, kteří si děti pořídili už v 25 letech, se jejich dospělosti v západní civilizaci nedožívají jen dvě procenta, z otců ve věku 45 let už je to dokonce každý desátý muž.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz