Článek
Zamražení vajíček je jedním ze způsobů, jak si žena muže zajistit a zachovat plodnost pro budoucí léta. Samotný zákrok není nijak složitý. Zahrnuje odběr ženských vajíček a jejich následné zamražení. Vajíčka se uchovají zamrazena do doby, než žena požádá o jejich rozmrazení.
S přibývajícím věkem se šance na přirozené početí snižuje, a to zejména kvůli poklesu počtu a kvality vajíček. Právě proto se vajíčka zamrazují. Při odběru v brzkém věku ženy jsou vajíčka nejkvalitnější a zamrazení zachová jejich plodnost.S přibývajícím věkem se šance na přirozené početí snižuje, a to zejména kvůli poklesu počtu a kvality vajíček. Právě proto se vajíčka zamrazují.
Po odebrání vzorků jsou vajíčka okamžitě uložena do hlubokého mrazu. Konkrétně jsou uložena v nádobách s tekutým dusíkem v embryologické laboratoři. V takových laboratořích můžete najít nepřetržitý monitorovací systém s alarmem, který zajišťuje udržování správné teploty.
Před samotným zákrokem je nutné zajistit následující:
- test na infekční nemoci, jako například HIV (pozitivní výsledek testu nijak neovlivňuje skutečnost, zdali mohou být vajíčka zamrazena, pouze by bylo nutné je izolovat od ostatních vzorků)
- proces IVF – proces, při kterém žena zhruba 2-3 týdny užívá léky, které zvyšují produkci vajíček a pomáhají jim dozrát
Kdy si nechat vajíčka zmrazit?
Zamražení vajíček je vhodné hned v několika případech. Doporučuje se například v situaci, kdy má žena zdravotní potíže nebo potřebuje léčbu zdravotního stavu, která by potenciálně mohla ovlivnit její plodnost. Dalším důvodem k zamrazení může být obava z klesání porodnosti, kdy vám vaše životní situace početí neumožňuje. Zamražení se doporučuje také při změně pohlaví, v případě tranzice z ženy na muže. Svá vajíčka můžete před zahájením hormonální léčby či operace pohlaví uchovat a zachovat jim tak plodnost. Oba zákroky mohou totiž vést ke ztrátě plodnosti. Začátek formuláře
S celým procesem jsou spjaty vedlejší účinky, o kterých by měla vědět každá žena, zvažující zamražení svých vajíček. Tyto vedlejší účinky jsou běžnou reakcí těla na zvýšení hladiny hormonů, ke kterému dochází při stimulaci vaječníků. Běžným vedlejším účinkem mohou být například výkyvy nálad, bolesti hlavy, návaly horka nebo nevolnost. Některé ženy se po zákroku setkaly také s nadýmáním nebo křečemi.
Ve chvíli, kdy je žena připravena použít zamrazená vajíčka k otěhotnění, jsou tato vajíčka umístěna do zahřívacího roztoku a následně se kontroluje jejich kvalita. Vajíčka, která přežila proces zamrazení, jsou oplodněna pomocí intracytoplazmatické injekce spermie (ICSI), kdy je jedna spermie vstříknuta přímo do vajíčka a oplodněná vajíčka rostou, dokud není embryo připraveno k přenosu do dělohy za účelem dosažení těhotenství, to je obvykle 3-5 dní po oplodnění.
Úspěšnost těhotenství se odhaduje na 4-12 % pro jeden vzorek. Jelikož je však zamrazování vajíček relativně nové, bude zapotřebí více údajů, abychom měli lepší představu o této úspěšnosti. Obecně platí, že dva nejdůležitější faktory určující pravděpodobnost narození živého dítěte jsou věk ženy v době zmrazení vajíček a s ním počet dostupných vajíček.
Nejčastější dotazy
Má tento proces vliv na narozený plod? Mnoho lidí se u oplodnění zamrazenými vajíčky obává zvýšení rizika na vrozené choroby plodu. Podle dostupných údajů při srovnávání porodu přirozeným početím a umělým početím nebyly zaznamenány žádné rozdíly.
Jaká jsou rizika zmrazení vajíček? Rizika jsou podobná rizikům spojeným se stimulací vaječníků pro IVF, která zahrnují malá rizika ovariálního hyperstimulačního syndromu (zvětšení vaječníků a nahromadění tekutiny v pánvi a břiše), infekce a krvácení souvisejícího s postupem odběru vajíček.
Jak dlouho lze vajíčka uchovat zmražené? Nezdá se, že by delší skladování vajíček mělo negativní účinky. Údaje jsou však k dispozici pouze pro dobu skladování do 4 let. Je třeba mít na paměti, že vyšší věk matky při přenášení je spojen s vyšším rizikem těhotenských komplikací, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka či císařský řez. Většina klinik má stanovenou horní věkovou hranici, při které lze tyto gamety použít k dosažení těhotenství.
Závěr
Zamražení vajíček je skvělý způsob, jak si zajistit početí i v budoucnu. V případě, že jste ambiciózní žena, jejíž životním cílem není jen vychovat potomka, zamražení vajíček je právě pro vás. Na zmražení však nečekejte, čím mladší vajíčka jsou, tím větší je šance na úspěšné oplodnění v budoucnu. A co si o tomto moderním způsobu oplodnění myslíte vy? Věříte embryologickým laboratořím, nebo jste spíše skeptičtí?
Zdroje
1) Fertility & reproductive health Egg Freezing
2) Fertility preservation egg-freezing
3)Freezing Eggs: Preserving Fertility for the Future