Hlavní obsah
Zdraví

Úspěšní a přitom smutní: Když špičkový výkon skrývá vysoce funkční depresi

Foto: Engin Akyurt (Pexels)

Žena má depresi.

Ani lidé, kteří jsou ve svých profesích velmi úspěšní, nejsou nijak chráněni před psychickými problémy. Spíše naopak. Lidé, kteří mají deprese, tak najdete nejen mezi úspěšnými podnikateli, ale také mezi slavnými umělci.

Článek

Obecně se tvrdí, že aby někdo uspěl v politice nebo byznysu, musí mít určité psychopatické sklony, nebo minimálně určitou dávku bezohlednosti. Přímá souvislost mezi úspěchem a depresí neexistuje, nebo alespoň zatím nebyla prokázána, ale přesto je nejen u nás, ale i ve světě hodně slavných a úspěšných, kteří depresemi trpěli nebo dosud trpí. Faktem je, depresemi se vyskytují ve všech společenských vrstvách a u všech věkových kategorií. Deprese tedy v žádném případě není nemocí lidí, kteří „mají všechno, a tak si pořídili také psychické potíže“. Je to vážná nemoc, která vyžaduje odbornou pomoc.

Trpí úspěšní depresemi víc?

V populaci trpí nějakou formou depresivních problémů asi pětina lidí. Podle některých výzkumů to u autorit, například generálních ředitelů významných společností, může být až dvojnásobek ve srovnání s průměrnou veřejností. Objevily se dokonce i studie, podle kterých míra depresivních projevů souvisela s bohatstvím. Ti bohatější na tom byli hůře než lidé se středními či nízkými příjmy. Tomu by odpovídal i fakt, že deprese se častěji vyskytují v bohatých a rozvinutých zemích než v zemích chudších.

Důvod, proč i úspěšní trpí depresemi, je, že každý úspěch je provázen obrovským tlakem. Dokonce i ty nejslavnější hvězdy se mohou cítit osaměle a ztraceně a také ti nejbohatší a nejmocnější byznysmeni mohou být uvnitř nejistí a nešťastní. Historie je plná důkazů, že bez kvalitní pomoci může podlehnout kdokoliv. Problémem těch nahoře je, že říct si o pomoc znamená vlastně přiznat slabost, a to mnoho z nich nemůže nebo nechce riskovat. Následky neléčené deprese ale mohou být tragické.

Proč úspěšní podléhají depresím

Přes obecně přijímaný dojem, že když je člověk bohatý, profesně úspěšný a někdy také slavný, nemá důvod ani k smutku, ani k depresi, nic z toho nezaručuje pocit štěstí a osobní spokojenosti.

Není někdo lepší?

Jedním z důvodů pro deprese je, že udržet se na vrcholu v jakémkoli oboru, je velmi únavné. Vždy se kolem pohybuje někdo mladší, hezčí, dravější, inovativnější, bezohlednější, nebo jinak vynikající nad průměr. A právě v těch ekonomicky nejsilnějších zemích je soutěživost nejsilnější. Dostat se na vrchol je těžké, udržet se na něm ještě těžší. Pochybnosti o vlastních schopnostech pak mohou přepadat i ty, kteří se pro mnoho lidí nedostižnými ikonami. A právě neustálé hodnocení své pozice může být cestou k depresivním stavům.

Pracuji, tedy jsem

Úspěch provází často extrémní pracovní vytížení a také izolace od problémů, kterým čelí ta „obyčejná“ většina společnosti. Všichni jsme asi viděli v nějakém filmu dokonalou sekretářku, která kupuje svému šéfovi dárky pro rodinu, připomíná mu, komu zavolat, a píše za něj i blahopřání. Lidé na vrcholu nejen nemají běžné starosti, ale ani běžné radosti, jako je třeba jídlo s rodinou, popis toho, co kdo za den prožil nebo třeba rozčilování nad škodou způsobenou domácím miláčkem. Na nic z toho nemají čas, jsou svou profesí zcela pohlceni, ale o to víc se mohou cítit osamoceně, nebo dokonce izolovaně o zbytku rodiny. A to i v případě, že je jejich rodina miluje.

Pokud se v úspěchu a bohatství nenarodili, je to o to horší. Úspěch je může naprosto izolovat od dřívějšího života, od kamarádů ze školy, sousedů z mládí a všeho, co je v před jejich kariérou utvářelo. Ocitají se jinde, mezi lidmi, které neznají tak dobře a s nimiž se nemusí cítit dobře. Zvlášť to platí, pokud jsou obklopeni spolupracovníky s lepším vzděláním a pro podnikání lepším rodinným zázemím. I jako šéfové se neustále srovnávají a bojují, ale o to více ztrácejí sami sebe. I to může spustit depresi.

Paradoxně ani ti, kteří „se narodili se zlatou lžičkou v puse“ na tom nemusí být lépe. Pokud totiž nezažili nic jiného než blahobyt, neumí často čelit problémům. Typické je, že děti velmi úspěšných podnikatelů, sami tak úspěšní nejsou. I cesta na vrchol je zkušenost, která může pomáhat, a oni ji nemají, na vrcholu jsou od narození.

Některé obory jsou rizikovější

Problematické mohou být ty obory, které mohou přinést jak rychlý úspěch, tak rychlý propad. Na jedné straně je to třeba finančnictví a obchodování na burze, na druhé straně umění, zejména to, které provází obrovský zájem veřejnosti. Finanční obory přejí mladým, dravým a bezohledným. S většími ohledy a hlubším přemýšlením o následcích svých kroků se nedostaví úspěch, ale deprese z neúspěchu. Jenže i mladí mohou udělat chybu. Řada velmi úspěšných mladých manažerů se pak může zhroutit, když se dostaví ty důsledky, o nichž dříve nepřemýšleli.

Stejně tak ve filmovém a hudebním průmyslu svět hledá stále nové a mladší. Ne každá hvězda se umí vyrovnat s uvadajícím zájmem. Někdo žije celý život z jednoho hitu a je spokojený, ale jiný ani s řadou cen na polici šťastný není. Sebevraždy se tak nevyhýbají ani nejpopulárnějším umělcům a nejbohatším finančníkům. A také je mezi nimi častý sklon pomáhat si berličkami v podobě alkoholu, léků a drog.

Věděli jste, že trpí?

Jedním z lidí, u nichž byste asi deprese nečekali, je úspěšný filmový herec a bývalý sportovec Dwayne Johnson. Když se jako úspěšný univerzitní hráč amerického fotbalu neprobojoval do profesionální ligy, poprvé trpěl depresemi. Nechtěl vycházet z domu, nechtěl nic dělat, jen neustále plakal. Řekli byste to do usměvavého drsňáka?

Jinou slavnou hvězdou, která o svém boji s depresí dokonce napsala knihu, je zpěvačka a členka skupiny skupiny Destiny's Child Michelle Williamsová. Důvodem jejích depresí bylo neustálé srovnávání členek skupiny a z toho plynoucí pocit, že není tak dobrá jako její kolegyně. Trvalo jí roky, než vyhledala odbornou pomoc. Dnes se snaží osvětou podporovat pacienty s depresí, aby se nebáli říct si o podporu.

Šokem byla pro mnoho lidí i rozlučková řeč herce Miroslava Hanuše v českém StarDance, v níž se veřejně přiznal ke svému trápení s depresemi. In on využil svou slávu k osvětě. Ale slavných a depresivních je mnohem víc. Patří k nim například veleúspěšné zpěvačky a skladatelky Miley Cyrus, Demi Lovato, Sheryl Crow a Lady Gaga, herci Owen Wilson, Wayne Brady, David Arquette i tragicky zemřelý Heath Ledger, herečky Ashley Judd, Gwyneth Paltrow, Brooke Shields, Winona Ryder a Catherine Zeta-Jones. Depresemi trpěla také princezna Diana, bývalá americká první dáma Michelle Obama nebo topmodelka českého původu Pavlína Pořízková.

Pokud máte psychické problémy, nečekejte na zázrak a vyhledejte pomoc. Nezáleží, zda jste úspěšní nebo ne, sám depresi nezvládne nikdo.

Zdroje:

1) Why The Super-Successful Get Depressed

2) Depression Didn’t Keep These Stars from Success

3) 15 Celebrities Who Are Living Well With Depression

4) 22 Celebrities Who Experienced Depression

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz