Článek
S milovanou manželkou Janou prožil herec Jiří Štěpnička 57 spokojených let. Není divu, že její smrt byla pro něj jako rána z nebes. I samotu ale musel překonat, aby byl vůbec schopen jít dál. Kde bere životní sílu? V minulých zkušenostech, které ho bolely, učily i formovaly. A možná v síle, kterou mu dal do vínku jeho kmotr Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryk.
Jeho matka skončila ve vězení
Už v dětství musel sebrat všechnu sílu, kterou měl a postavit se osudu čelem. Jeho matka, vynikající herečka Jiřina Štěpničková, se rozhodla, že emigruje ze země, kde panuje hluboká totalita a bezpráví.
„Maminka mi řekla, že jedeme vlakem za tatínkem do Karlových Varů a že tam dostanu kolo. Ten průvodce byl jedním z vysokých důstojníků StB, což jsme se dozvěděli až mnohem později. Vedl nás dopředu, vždy se porozhlédl, mávnul a skupina šla k němu. Pamatuji si, že končil les a byl tam potok. Najednou se ozvala střelba a pokyn stůjte. Tak jsme zastavili a já najednou zjistil, že máma nikde není. Řval jsem, jako když mě na nože berou. Máma vylezla zpoza nějakého smrčku, kde se na poslední chvíli schovala. Asi jí došlo, že je to neřešitelné, vzpomínal Štěpnička v pořadu Neobyčejné životy na osudovou zradu, která poznamenala celou jejich rodinu.
Život v dětském domově
Jako malý chlapec putoval do dětského domova, jeho matka před soud. Zdálo se, že se má stát odstrašujícím příkladem pro všechny, kteří by se snad rozhodli pro něco podobného.
Jak hluboce ji muselo bolet, že její herečtí kolegové sepisují petice a žádají, aby byla tvrdě potrestaná. Žádaly trest smrti. Jako by snad neexistovala žádná lidskost, trocha pochopení. Nakonec byla odsouzena k 15 letům vězení. Její syn, který se měl už brzy stát skvělým hercem a dabérem, putoval do dětského domova.
Česká divadelní herečka Vlasta Chramostová uvedla, že pro trest smrti hlasovala například Jarmila Šváblíková, Světla Svozilová, Soňa Neumannová nebo Světla Amortová. Pravdou ale je, že listina, která by svědčila tomuto tvrzení, se nikdy nenašla.
Sestra Štěpničkové pak žádala u prezidenta Antonína Zápotockého o udělení prezidentské milosti, podpořili jí i další přední čeští umělci. Například Jaroslav Marvan, Bohouš Záhorský, Jiří Trnka, Ladislav Pešek, Dana Medřická nebo Eduard Kohout. Nakonec byla paní Štěpničková propuštěna z věznice dva měsíce před prezidentskou amnestií v roce 1960.
V manželství s krásnou Janou se herci narodil syn Jakub, který se věnuje medicíně a dcera Judita, která se stala právničkou. S tím, že je vdovec, se smiřuje jen těžko, ale konečně začíná znovu žít.