Hlavní obsah
Rodina a děti

Počet dětí, které zažívají domácí násilí, se zvyšuje. Data jsou alarmující

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Pixabay

Pojďme si nalít čistého vína. Počet případů domácího násilí meziročně narůstá. Jen v loňském roce policie využila institutu vykázání násilné osoby ze společného obydlí v 679 domácnostech s nezletilými dětmi – to je o 119 případů víc než v roce 2022.

Článek

Vyplývá to ze statistik intervenčních center pro osoby ohrožené domácím násilím. Jejich pracovníci navíc upozorňují, že u dětí vystavených domácímu násilí se zvyšuje riziko přenosu násilí. To znamená, že dítě obvykle (byť mnohdy částečně) přejímá model domácnosti, který vidí v dětství.

Dcera se schovává v pokojíčku

Táta pil a mámu mlátil. Pak se to otočilo. Máma začala s alkoholem také, využívala otcovy malátnosti a bila ho,“ vzpomíná na své dětství maminka čtyřleté Adélky, Johana, která je obětí domácího násilí. „Marek nemá ke skleničce daleko, pak dělá scény a tluče mě. A já už piju také. Uvědomuji si, že u všech našich hádek je i naše dcera. A že se schová v pokojíčku a pláče tam jako kdysi já,“ dodává smutně.

Pokud rodina nezačne intenzivně spolupracovat s odborníky, hrozí Johaně, že o dceru přijde. Její příběh je jen jedním z mnoha, se kterými se pracovníci intervenčních center denně setkávají.

Nejnovější data o osobách ohrožených násilím ukazují, že zatímco v roce 2022 bylo incidentům mezi rodiči přítomno 1 090 dětí, v roce 2023 se jejich celkový počet zvýšil na 1 398. Tato data dále uvádí, že Policie ČR loni vykázala 1 268 násilných osob ze společného obydlí, z toho 679 z domácností s dětmi. Tedy o 181, resp. 119 násilníků více než v roce 2022.

Transgenerační přenos nelze vyloučit

Domácí násilí se velmi často v rámci rodin přenáší z prarodičů na rodiče a dále na jejich děti,“ vysvětluje předsedkyně Asociace pracovníku intervenčních center ČR Martina Vojtíšková. Odbornice dále dodává, že na vině je nežádoucí přebírání vzorů, ale i silné tradiční stereotypy a v neposlední řadě sociální tlak okolí.

Výskyt transgeneračního přenosu násilí v českých rodinách potvrzuje i Petra Šobáňová ze společnosti SocioFactor, která v rámci kampaně realizuje kvalitativní i kvantitativní výzkum. „Až třetina dotazovaných, kteří mají zkušenost s domácím násilím, uvedla, že toto násilí už se v jejich rodině objevilo u předchozí generace,“ prozrazuje vedoucí výzkumnice jeden z prvních výstupů výzkumu, na němž její tým ještě dále pracuje. Průběžné výsledky dále naznačují, že si transgenerační přenos lidé velmi často uvědomí až při podrobnějších a dlouhodobějších rozhovorech, jako například při terapii. „Je velmi důležité s tímto aspektem pracovat, aby se každý, kdo v násilném vztahu žije, z kolotoče násilí dokázal vymanit, ať je rodičem nebo dítětem,“ uzavírá Vojtíšková z Asociace a dodává, že část aktivit proto směřuje také na vzdělávání samotných interventů – sociálních pracovníků, terapeutů a dalších odborníků.

Data o domácím násilí za 2023

  • Policie ČR loni vykázala 1 268 násilných osob ze společného obydlí, z toho 679 z domácností s dětmi.
  • To je nejvíce od roku 2018, kdy bylo pro domácí násilí vykázáno 1286 osob. A je to o 181 osob, více než v roce 2022.
  • Nejvíce krát využila Policie ČR institutu vykázání v krajích Jihomoravském (184), Ústeckém (181) a v Hlavním městě Praha (134). Nejhůře jsou na tom z tohoto pohledu kraje Plzeňský (36), Jihočeský (41) a Pardubický (52).
  • V rámci celkového počtu vykázání označila Policie ČR v roce 2023 celkem 2612 osob za ohrožené, z toho 1180 dětí, 181 mužů a 1251 žen. Ve všech třech případech je to více než v roce 2022. Nejčastěji se jednalo o případy násilí v soužitích nezletilé dítě–rodič (931) družka/druh (497) a manželé (370).
  • Skokově vloni také narostl počet rodin s dětmi, které evidují intervenční centra ve své péči pro vykázání násilné osoby. Zatímco v roce 2022 intervenční centra pracovala s necelými šesti sty (560) takových rodin, v roce 2023 už to bylo 677 rodin.
  • A zvýšil se také počet dětí zasažených domácím násilím. V roce 2022 intervenční centra evidovala ve své péči 1090 dětí, v roce 2023 jejich počet vzrostl na 1394 dětí.
  • Těm, kteří se vloni do péče intervenčních center dostali v důsledku vykázání násilné osoby ze společného obydlí, bylo nejčastěji mezi 0–6 lety (566 osob). Druhou nejpočetnější věkovou skupinou byli dospělí ve věku 27 až 40 let (510 osob). Tato věková skupina (27–40 let) se zároveň na intervenční centra nejčastěji (2989 osob) obracela sama (mimo institut vykázání). Z drtivé většiny se jedná o ženy.

Zdroj: Asociace pracovníku intervenčních center ČR, kampaň Kolotoč násilí, domaci-nasili.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz