Hlavní obsah
Finance

Rodiče školáků si letos zase připlatí, chudoba v Česku ohrožuje miliony lidí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Freepik (AI premium license)

Máte rezervu na povinné školní výdaje? Se začátkem školního roku jsou obvykle spojené velké nákupy, které rodiče často děsí. Zejména ty, kteří nemají na účtě pár zbytečných tisíc, a je to pro ně velký zásah do rozpočtu. A letos to bude ještě dražší.

Článek

Znáte to - musíte nakoupit sešity, obaly, pera, pastelky, tempery, batohy, přezůvky… Seznam se zdá nekonečný. Ale kolik rodičů doopravdy počítá s takovými výdaji, a komu to udělá pořádnou čáru přes rozpočet?

Dražší budou i obědy

Loni podle průzkumu Pluxee počítalo zhruba 35 % rodičů s částkou okolo dvou tisíc korun na jedno dítě, více než 41 % pak s částkou mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami. A téměř 20 % počítá s částkou ještě o tisíc korun vyšší. „Letos se ceny batohů, pastelek, sešitů a dalších školních pomůcek pohybují na podobné úrovni jako loni. Samostatnou kapitolou jsou pak různé pracovní sešity či jazykové učebnice, které jsou zase o něco dražší,“ říká Martina Machová, personální ředitelka Pluxee.

Podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy si rodiče připlatí tak za obědy. Průměrná cena oběda ve školní jídelně byla na začátku loňského roku 34 korun, před sedmi lety to ale bylo o 10 korun méně.

Pro cenu obědu přitom platí vyhláška o školním stravování, která začala platit v roce 2023. Ta určuje, že pro dítě od 7 do 10 let může stát oběd až 47 korun, pro děti od 11 do 14 let může stát 50 korun, a pro ty nejstarší, což je 15 let a více, může stát až 54 korun. Trend zdražování byl tak vidět zejména loni, kdy skutečně jídelny zdražovat začaly.

Ani kroužky už nejsou pro každého

Obědy však nejsou jedinou položkou, která zdražovala. Nahoru šly rovněž ceny kurzů a kroužků pro děti, které si teď některé z rodičů vůbec nemohou dovolit. Přitom právě zájmové aktivity i sportovní kroužky jsou pro vývoj mladé generace nesmírně cennou aktivitou. Mnohé však podražily už loni, zvláště kvůli cenám energií. V tomto směru už se ale situace ustálila a také inflace je výrazně nižší než v posledních letech. O razantní nárůst by tak už jít nemělo.

Dokládá to i loňský průzkum Pluxee. Vyplývá z něj, že za kroužky, sporty a další mimoškolní aktivity utratí zhruba 17 % rodin do 1 500 korun za pololetí na jedno dítě, 31 % do 3 tisíc korun, zhruba 30 % do 5 tisíc korun, téměř 16 % do 10 tisíc korun a 6 % více než 10 tisíc korun za pololetí. „I mimoškolní aktivity jsou přitom pro dítě prospěšné. A zvlášť sport a všechny další pohybové aktivity přímo důležité,“ konstatuje Martina Machová.

Půjčka na školní potřeby

Toho jsou si vědomi i rodiče, jak ukázal průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) ze začátku letošního roku. Podle něj se rodiče maximálně snaží vyhnout omezení rozpočtu na vzdělávání a zájmové aktivity svých dětí. Raději omezí jiné položky.

Jenže výjimkou není ani to, že si rodiče školní potřeby půjčí. Podle zjištění průzkumu si 5 % českých rodičů půjčilo kvůli svým dětem částku od 10 000 do 50 000 korun a necelá 3 % pak částku od 50 000 do 100 000 korun. Půjčku na potřeby dětí potřebují především rodiče ve věku 55 až 64 let, kteří hospodaří s velmi napnutým rodinným rozpočtem.

Skoro polovina půjček (45 %) na potřeby dětí je využívána na úhradu nákladů spojených se studiem, tedy na školné, školní pomůcky, školní akce, na úhradu ubytování nebo vzdělávání v zahraničí. Mnoho rodičů si ale půjčuje také na oblečení pro děti (17 %), na jejich kroužky nebo vybavení jejich vlastní domácnosti a na spotřební elektroniku (shodně 16 %) – typicky mobilní telefony. Hned 13 % rodičů, kteří si kvůli svým dětem vzali půjčku, také uvádí, že účelem bylo splacení dluhů jejich dětí a každý pátý z této skupiny rodičů je věku 65 a více let. Rodiče v seniorském věku riskují, že se díky těmto půjčkám ocitnou v komplikované finanční situaci, často totiž mylně předpokládají, že jejich potomci si své dluhy budou hradit sami,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Asi milion obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby a 2 miliony se drží těsně nad ní. Některé další zdroje pak mluví až o třech milionech chudých, kteří bez větších obtíží neuspokojí své každodenní potřeby.

Co nezapomenout nakoupit?

Vždy je dobré zkontrolovat konkrétní seznam požadavků, který poskytne škola, protože každá škola může mít specifické potřeby a požadavky na výbavu. Co by se vám však případně mohlo hodit?

Základní školy potřeby

  1. Aktovka nebo batoh - pohodlný, s dostatkem prostoru na učebnice a sešity.
  2. Obaly na učebnice
  3. Sešity - různé formáty (A4, A5), podle požadavků školy (linkované, nelinkované, čtverečkované).
  4. Psací potřeby - tužky, propisky, pastelky, fixy, gumy, ořezávátko.
  5. Pravítka a trojúhelníky - klasické pravítko a trojúhelník s ryskou.
  6. Guma a ořezávátko
  7. Pero a inkoustové náplně - pokud je škola vyžaduje.
  8. Pastelky, fixy a voskovky - pro výtvarné a další kreativní činnosti.
  9. Lepidlo a nůžky - pro menší děti.
  10. Sešívačka a děrovačka - pro starší žáky, kteří potřebují organizovat své papíry.
  11. Kalkulačka - pro vyšší ročníky.
  12. Případné speciální potřeby - například kružítko, speciální papíry nebo matematické tabulky.

Výbava na tělesnou výchovu:

  1. Sportovní oblečení - tričko, šortky nebo tepláky, sportovní ponožky.
  2. Sportovní obuv - boty na tělocvik, v některých případech i speciální obuv na venkovní sportování. Do haly je obvykle vyžadována obuv s bílou podrážkou.
  3. Taška na tělocvik - ideálně menší batoh nebo taška na přezutí a oblečení.

Výbava na výtvarnou výchovu:

  1. Kufřík nebo box na výtvarné potřeby - pro snadné přenášení.
  2. Vodové barvy a štětce - různé velikosti štětců.
  3. Kelímek na vodu - na malování.
  4. Hadřík nebo houbička - na čištění štětců.
  5. Plastelína - na modelování.
  6. Zástěra nebo staré tričko - ochrání oblečení před barvami.

Pomůcky na svačinu a pití:

  1. Svačinový box - pro uchování jídla čerstvého.
  2. Láhev na pití - ideálně z odolného materiálu, a taková, která neteče. Nechcete přeci, aby vám ratolest chodila pořád s mokrým batohem!

Obuv a oblečení:

  1. Přezůvky - pohodlné a snadno udržovatelné, pokud zvolíte tmavou barvu, nebude na ní vidět každá nečistota.
  2. Oblečení na ven - teplejší oblečení a bundy na chladnější měsíce.
  3. Náhradní oblečení - v některých případech je vhodné mít náhradní sadu oblečení pro mladší děti.

Další užitečné věci:

  1. Plánovací kalendář nebo diář - pro starší děti, které si potřebují organizovat úkoly a zkoušky, pro menší existuje v papírnictvích úkolníček.
  2. Box na sešity - pro udržení pořádku v batohu.
  3. Hodinky - pomohou dítěti sledovat čas, pokud například dojíždí autobusem.
  4. Klíčenka - pro menší děti je vhodná například na čip, pochopitelně klíče, ale i přístupovou kartu, kterou některé školy mají.
  5. Odolný kryt na telefon - pokud má dítě telefon, je vhodné ho vybavit odolným krytem, který zabrání případnému poškození.

Zdroj: autorský článek, Pluxee, KRUK

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz