Hlavní obsah
Rodina a děti

Nezletilí žáci ve školských radách? Radši ne

Foto: JD Blogger, Bing AI

Školská rada

Ve sněmovně právě teď leží pozměňovací návrh k novele školského zákona, který se snaží zpřístupnit školskou radu i nezletilým žákům na středních školách. Zdánlivě skvělý nápad, jak zapojit žáky do chodu školy, má ale velká rizika.

Článek

Proč jsem pro větší vliv žáků a studentů na chod svých škol (bavíme se o SŠ), ale proti účasti nezletilých ve školských radách? Inu právě proto. Myslím, že namísto jejich větších práv a většího vlivu tento vliv reálně poklesne. A jelikož „papírově“ vzroste, klesne i šance nastavit mechanismy, jež by vliv žáků a studentů na chod svých škol zvýšily doopravdy.

Školská rada je velmi mocný institut. Vyjadřuje se k rozpočtu školy, k jejímu vzdělávacímu programu, může dokonce i vyvolat odvolání ředitele. Studenti jsou v ní zastoupeni jednou třetinou prostřednictvím svých zákonných zástupců. Lidově: místo nezletilých žáků a studentů volí do školské rady jejich rodiče mezi sebou. Novela školského zákona navrhuje, aby si studenti volili sami ze svých řad. Mohli by tak o důležitých věcech školy rozhodovat přímo bez prostředníků. Zní to jako skvělá myšlenka. Jenže…

Jak funguje ta vaše školská rada? Víte o ní vůbec? Volili jste? Kandidovali jste? Velká část školských rad funguje pouze formálně. Málokdo o ně jeví zájem, málokdo je bere jako možnost ve škole něco prosadit (málokdo si vůbec uvědomuje, že může ve škole něco prosazovat, ale o tom jindy). Účast žáků by prestiž školských rad zvýšila, říkáte si? Možná. Jenže formální, pasivní školské rady nejsou tím nejhorším. Nejhorší je školská rada, která funguje aktivně proti svému smyslu (protiváha řediteli, prosazování zájmů žáků, pedagogů a zřizovatele). Říkejme jí třeba „patologická ŠR“.

Právě o patologické ŠR se musíme bavit. Když škola funguje a rada funguje a všichni si hezky vyhoví, všechno je sluníčkové, i nezletilý žák by jistě do školské rady skvěle zapadl a cítil se dobře. Jenže tam taky onu protiváhu až zas tak moc nepotřebujeme. Když vše funguje, s trochou nadsázky není potřeba ani ta školská rada. Školské rada má naopak zásadní roli v případech, kdy vše tak úplně nefunguje, kdy je potřeba kontrolovat školní agendu, kdy ředitel nenaslouchá pedagogům a žákům. Tehdy jsou potřeba silní členové školských rad schopní aktivně vystoupit a snažit se o nápravu. A teď přichází klíčová otázka: Ve škole jsou problémy, ředitel nedělá, co má, vy to víte, jste členem ŠR, můžete vystoupit, máte nějaké ty pravomoci (například nahlížet do dokumentace školy), dalšími členy ŠR jsou ze třetiny vaši pedagogové - pevně na straně ředitele, třetina zástupci města - zkušení političtí matadoři na téže straně. Tak co, máte dost odhodlání vystoupit a možná je poštvat proti sobě? Měli byste dost odhodlání v šestnácti letech?

Já to odhodlání mám, já bych, ovšem až poté, co bych si řádně připravil plán na všechny problémy, jaké tím můžu sobě a zejména svým dětem způsobit, vystoupil. Jenže ne každý to dokáže. I osobně znám takové, nejdřív odhodlané, co se ale během prvního zasedání ŠR tváří v tvář pěti ostatním, hezky tiše a pokorně zařadili do šiku a hned na místě se podepsali pod veřejné zostouzení žákyně školy ve prospěch ředitele. Není snadné postavit se jako sám voják v poli lidem, kteří nad vámi mají reálnou moc, nezdráhají se ji použít, a taky vám to umí hezky vysvětlit. Není snadné ustát nátlak, není snadné prohlédnout manipulaci úspěšného manipulátora. Dnes, jako dospělý rodič se zkušenostmi a vhledem do práva i školství, jsem to dokázal, postavil jsem se. I za cenu veřejného zostouzení sebe i své rodiny, za cenu pomluv a nadávek, co se na mě sesypaly. V šestnácti proti svým učitelům a zkušeným politikům? Ani náhodou.

Pořád myslíte, že toho ve školské radě dokáží nezletilí studenti pro sebe prosadit víc než jejich rodiče?

Co tedy můžeme udělat pro větší účast žáků a studentů na chodu školy? Za mě jsou to žákovské parlamenty. Tam se studenti setkávají se sobě rovnými, s nimi diskutují, nemusí se bát mluvit otevřeně, protože ostatní účastníci nad nimi nemají moc. Tam je nikdo z rozhodování nemůže jen tak vymazat a tvářit se, že jim vlastně dal víc příležitostí. Pojďme dát žákovským parlamentům větší pravomoci, aby je ředitelé nemohli ignorovat, pojďme je zřídit v každé škole. Tak budou mít žáci a studenti skutečně svůj hlas za sebe. Ve školských radách se snadno může stát pravý opak: ohánět se tím, že studenti mají zastoupení (formální), a při tom je reálně umlčovat, bude mnohem snazší.

Návrh novely školského zákona: https://www.psp.cz/sqw/tisky.sqw?O=9&T=829

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz