Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Mladí v Jihočeském kraji chtějí být slyšet

Foto: Jihočeský studentský parlament (se souhlasem)

Logo Jihočeského studentského parlamentu (Použito se svolením od vedení JSP)

Opravdu se mladí nezajímají o svět kolem sebe? Tento článek dokazuje pravý opak.

Článek

Na začátku školního roku se zaplní zasedací sál na krajském úřadě v Českých Budějovicích mladými žáky ze středních škol. Jedná se o spolek sdružující středoškoláky, která nese název Jihočeský studentský parlament. Na, poprázdninové zasedání dorazilo přes 90 lidí z více než poloviny středních škol v jižních Čechách za účelem posunout školství na úroveň, na které by ve 21. století mělo být a posílit zájem o veřejné děni u mladých.

Toto zasedání však mělo za cíl seznámit nové zájemce s fungováním a podstatou spolku, jako takového. Toho se ujal momentální předseda a žák gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, Adam Vácha. V projevu bylo možné zaslechnout mnoho povzbuzujících slov o tom, jak by se mladí lidé měli snažit najít si místo v politice a nebát se stigmatizace od starších lidí, se kterým se dle vytvořeného hlasování, setkala většina účastníků.

Celé zasedání probíhalo velmi zorganizovaně a informovaně. Účastníci se dozvěděli o nadcházejících akcích jako je simulace jednání Severoatlantické rady nebo skupinové debaty s politiky. Rovněž i možnost domluvení individuální stáže v Poslanecké sněmovně.

Foto: Jihočeský studentský parlament

Ustavující zasedání JSP ze dne 5. 12. 2022 (Použito se svolením od vedení JSP)

Fungování

Každý žák střední školy v jihočeském kraji má právo účastnit se zasedání jako člen, jejichž počet za školu není nijak omezený. Rovněž je zde možnost pro osoby, které nejsou na střední škole se zapojit jako externista, v případě, že mají parlamentu co nabídnout. Členové mají následně možnost kandidovat ve volbách do pozic v předsednictvu nebo kontrolní komise, případně se zapojit do výborů.

Předsednictvo je vrcholný orgán, a je složen z předsedy, dvou místopředsedů a pěti řadových členů. Jejich úkolem je po dobu volebního období, tedy jednoho roku, organizovat a koordinovat aktivity spolku.

Kontrolní komise má za cíl dohlížet na finanční a organizační stránku fungování parlamentu. Tato komise, složená z pěti členů, disponuje schopností objektivního hodnocení a vyhodnocení finančních transakcí a činností spolku.

Výbory jsou skupiny s určitým zaměřením, do niž se může zapojit podle libosti každý člen. Je možné si vybrat z organizačního, mediálního, finančního a pro školství. Jejich činnost je samostatná, pouze koordinovaná předsednictvem.

Historie a vznik

Jihočeský studentský parlament, byl založen v roce 2022, vznikl díky iniciativě zakládajících členů, kteří byli v době tvorby všichni žáci středních škol. Jeho ustavující zasedání symbolizující formální zahájení aktivity tohoto spolku, se uskutečnilo 5. prosince 2022.

Od té doby má za sebou již 12 zasedání, 4 volby do funkcí parlamentu a mnoho hostů, mezi nimiž byl například hejtman Martin Kuba (ODS), bývalý europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) nebo místopředseda PS PČR Karel Havlíček (ANO 2011). Mladým Jihočechům se také podařilo uspořádat několik simulací, domluvit zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku a navázat spolupráce s mnoha dalšími krajskými parlamenty.

Foto: Jihočeský studentský parlament

Členové JSP na zájezdu do Evropského parlamentu ve Štrasburku ze dne 26. 2. 2024 (Použito se svolením od vedení JSP)

Zdroje: Wikipedie JSP

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz