Článek
Tabuizované slovo manipulace. Jejím významem ve výchově jsem se už zabýval, ale v civilním životě ne. Nechtěl jsem vám totiž prozradit zdroj pobavení, který zažívám každý den a který mě inspiruje k psaní. Myslím, že nastal čas podělit se o tento druh zábavy. A nic vás to nebude stát.
Nebojte, nejsem žádný Machiavelista, který se baví tím, že oblbuje lidi. Ty, které jsem právě zklamal, bych odkázal na poradnu. Baví mě pozorovat drobné i větší manipulace ve svém okolí. Rodinou počínaje, lokální politikou konče. Dál již má omezená inteligence nedosáhne. Manipulování českých politiků nechápu. O světových lídrech ani nemluvím.
Ale obyčejné každodenní manipulace? Ty si užívám. Například v obchodě. „Poslední kus skladem!“ hlásá cedule, a když se vrátíte druhý den, leží tam další tři. Kde se vzaly? Zázrak! Pak tu máme ty geniální slevové triky – sleva 50 %, jenže z ceny, která byla včera dvojnásobná. A oblíbený marketingový tah: „Dvě balení za cenu jednoho!“ – přičemž jedno balení ještě před týdnem stálo přesně polovinu téhle úžasné nabídky. Anebo ten trik s umístěním zboží: zdravé a levné věci jsou schované dole, aby vás při ohýbání přepadl blok v zádech a radši jste si vzali ty drahé, co jsou hezky v úrovni očí.
Rodina? Mistrovská liga manipulace. Děti jsou v tom přirození talenti. „Tatííí, mamka říkala, že můžu!“ – mamka neříkala nic. „Já už jsem si uklidil!“ – v dětské řeči to znamená, že špinavé ponožky kopnul pod postel. A nejlepší je „Já to udělám později.“ Později totiž znamená nikdy. Partnerství? To je další úroveň. „Nic se neděje.“ – děje se, a hodně. „Pamatuješ si, co jsi mi řekl před třemi lety?“ – ne, ale je ti jasné, že jsi v průšvihu. „Jen si běž ven s kamarády, mně to vůbec nevadí.“ Překlad: Jestli si troufneš odejít, čeká tě emocionální Mordor.
A teď práce. Tam už se jede manipulace na profi úrovni. „Je to jen drobný úkol, zabere ti to pět minut.“ O dvě hodiny později hledáte vůli k životu. „Musíme si to rozdělit spravedlivě.“ Přeloženo: někdo si to odmaká a někdo jiný sklidí pochvalu. Nebo věčné „Můžeš to udělat jen tentokrát?“ – což samozřejmě znamená, že to od teď budete dělat pořád. A pak je tu nesmrtelné „Pracujeme tu jako rodina!“ Ano, přesně jako rodina – hádáme se, děláme přesčasy zdarma a nikoho nezajímá, že jsme na pokraji vyhoření.
Sociální sítě a média? Absolutní mistři manipulace. „Lidé jsou pobouřeni!“ – ve skutečnosti si jen tři anonymní profily na Twitteru postěžovaly. „Šokující odhalení!“ – článek slibuje bombu, ale dozvíte se jen to, že někdo někomu lajknul fotku. Nebo klasická vychytralost: „Vědci objevili nový způsob, jak zhubnout bez diety!“ – a v článku se dočtete, že stačí méně jíst a víc se hýbat. Děkujeme za revoluční informace!
Manipulace je součástí naší přirozenosti. Každý ji někdy používá – ať už vědomě, nebo ne. Tak co, přistihli jste se někdy, jak taháte za nitky? Nebo jste spíš ti, kdo se nechávají tahat?
Díky tomu, že již manipulaci rozeznám na míle daleko, se jejím pozorováním náramně bavím. Skvělé mozkové cvičení na každý den!
Nebo jsem tak dokonale zmanipulován, že už do mě manipulátoři další manipulaci nevmanipulují.
Užívejte si manipulaci, nepodléhejte jí.