Článek
Zajímavé a vlastně velmi autentické je ovšem to, že k onomu „svěření propagace“ vlastně vůbec nedošlo, neboť tato propagace, která přinesla nebývalé a hlavně nečekané ovoce, byla zcela spontánní a upřímná. Něco takového v českém popu v takové míře rozhodně nemá obdoby a je otázka, zda bychom našli srovnatelný příklad kdekoli na světě.
Vraťme se do devadesátých let. Hvězdy a hvězdičky předchozího normalizačního období se buď pěvecky odmlčely nadobro, nebo se pokusily změnit styl a (většinou nepříliš úspěšně) hledat nové publikum. Všechno válcovaly nové tváře: největší skupinou byla Lucie, největší ženskou hvězdou Lucie Bílá, jen zralý muž Karel Gott si držel jednoznačné prvenství mezi zpěváky středního proudu.
Mezi těmi, kteří přišli o velkou část možností, jak se prezentovat, patřil i Michal David, jehož v předchozí dekádě byla doslova plná televize i rozhlasové vlny. Vkus publika devadesátých let už nezajímalo italské ladění jeho písniček, na pořadu dne byla angloamerická produkce včetně jejích autentických protagonistů, kteří konečně začali dobývat české sály a haly.
Nemá smysl meditovat nad tím, nakolik vycházel fakt, že Michal David na velkou část lidí působil jako symbol socialistické totalitní kultury, z reálných kořenů. David sice složil písničku Poupata pro Spartakiádu, asi se příliš nerozpakoval účinkovat na různých režimních oslavách a akcích, ale určitě ne v míře větší, než mnozí jiní. Jisté však je, že se někdy v polovině devadesátých let zdálo, že je s jeho kariérou konec a kromě návštěvníků diskoték, na kterých občas účinkoval na poloviční playback, po něm doslova pes neštěkl.
Pak ale nastal zlomový rok 1998 a úspěšná česká účast na zimních olympijských hrách v japonském Naganu. Naši hokejisté, kteří zde vyhráli zlatou medaili, při rozhovorech v médiích prozradili, že je posiluje při přípravě na utkání v šatně to, že si pouštějí oblébené písničky svého dětství, zejména pak songy Michala Davida, a to konkrétně jeden z jeho hitů Pár přátel stačí mít z alba Bláznivá noc z roku 1988.
To zabralo. Písnička se najednou „z ničeho“ dostala do vysokých rozhlasových rotací a Michal David jako správný hudební byznysmen zareagoval okamžitě: ještě než „zlatí hoši z Nagana“ přijeli domů, složil ve spolupráci s textařem Jaroslavem Machkem písničku Správnej tým, která byla hokejistům věnována. A kterou jim zazpíval přímo při oficiálním přivítání na pražském Staroměstském náměstí.
Michal David opět začal vyhrávat z - teď už soukromých - rozhlasových stanic a s ním se doslova svezly během krátké doby i další staré hvězdy, které už pobývaly v ústraní. Modelový příklad je Helena Vondráčková, která se v devadesátých letech věnovala muzikálu, volnou popovou tvorbu prakticky nepraktikovala, avšak hit Dlouhá noc, který jí napsal právě David, a celé moderní taneční album Vodopád, jí zajistily návrat do komerční první ligy českého středního proudu.
Nemá samozřejmě valného smyslu diskutovat „co by - kdyby“. Ale příběh zásahu hokejistů nejen do kariéry jednoho zpěváka, ale vlastně i do zlomu v dějinách populární hudby jedné země, je skutečně něčím mimořádným. A zda jeho důsledky jsou pozitivní nebo negativní, to ať si, prosím, vyhodnotí každý sám.
Zdroje:
https://magazin.aktualne.cz/kultura/hudba/michal-david-hudba-profil-statni-vyznamenani/r~6b15d97ad9e911e8acf3ac1f6b220ee8/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_David
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Gott
https://cs.wikipedia.org/wiki/Helena_Vondr%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1
https://news.headliner.cz/novinky/par-pratel-staci-mit-hit-michala-davida-pro-charitu-nazpivali-billy-idol-ci-noah-cyrus