Hlavní obsah

Proč ČR utrácí miliardy za neefektivní zbraňové systémy?

Foto: Josef Čáp / Microsoft Copilot

Na tomto obrázku je vidět, kam se ubírá vývoj. Budou pilotovaná letadla, nebo AI bezpilotní letouny?

Bude nákup F-35 pro českou armádu znamenat vyšší náklady za pronájem švédských Gripenů do roku 2035? Nezaspalo naše vojenské velení dobu, když si podle Elona Muska pořizujeme předražený „šrot“? Proč nejdeme s dobou - s AI drony?

Článek

Nedávno se v tisku objevily spekulace, že prodloužení pronájmu 14 letounů JAS-39 Gripen by mohlo český rozpočet vyjít na více než dvojnásobek původních nákladů, tedy o 3,4 miliardy korun ročně. Není proto překvapivé, že ministryně obrany Jana Černochová přiznala, že české straně nevyhovují některé položky v nabídce, které by mělo Česko v dalším pronájmu hradit.

Naše armáda plánuje využívat nadzvukové letouny Gripen až do roku 2035, kdy by vzdušné síly měly obdržet 24 nových amerických strojů F-35. Pokud se nepodaří se Švédy vyjednat výhodnější podmínky pronájmu, budou muset zodpovědní politici a úředníci přiznat, že zvýšené náklady na pronájem Gripenů výrazně prodraží celkovou modernizaci armádního letectva.

Ať je situace jakákoliv, bylo by opravdu nerozumné, kdybychom v době války na Ukrajině zanedbali modernizaci naší armády, zvlášť když není jasné, jak tento konflikt „za humny“ nakonec dopadne. Kdo je připraven, není zaskočen. Modernizace naší armády je nezbytná, avšak bez jasné vize nám nemůže zajistit tolik potřebnou „proklamovanou“ ochranu. Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že naši vojenští experti zaspali svou dobu. Proč tomu tak je? Odpověď najdete v následujících řádcích tohoto článku.

F-35 v roce 2035?

Jako člověk pracující s daty a vizemi jsem dospěl k jednoznačnému závěru, že v roce 2035 budou F-35 již zastaralým „šrotem“. Kdo trochu rozumí pokroku i politice, musí pochopit, že budoucnost moderních vojenských letadel tkví v bezpilotních stíhacích letounech. Fakta, která nelze zpochybnit, hovoří jasnou řečí. Prezident Joe Biden v Americe končí a bude nahrazen 20. ledna 2025 Donaldem Trumpem.

S odchodem prezidenta Bidena přichází nová doba, éra vzestupu nových technologií, které budou měnit vše, včetně vojenských zbraňových systémů. Jsem přesvědčen, že není náhoda, že se poradcem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa stal Elon Musk. Kdo je Elon Musk?

Ano, Musk bývá označován za největšího inovátora současnosti, génia, workoholika, podivínského vynálezce i vizionáře. Spojení progresivního Donalda Trumpa a Elona Muska tedy představuje pro celý svět nevídanou výzvu, která může skončit jakkoliv.

Jedno je jisté: v rámci společného angažmá a vládnutí, což je spojenectví mezi Trumpem a Muskem, se budou ještě rychleji uskutečňovat Muskovy vize a projekty. Všechny tyto záměry, kromě Muskových miliard, budou navíc podporovány státními vědeckými institucemi a dotacemi ze státního rozpočtu, což uspíší zrod nepředstavitelných technologií, s nimiž se svět dosud nesetkal.

Vraťme se k tématu zbraňových systémů, konkrétně ke stíhacím bezpilotním letounům. Ještě než byl Donald Trump inaugurován, Elon Musk začal z USA hlasitě upozorňovat, že éra F-35 končí a nastupuje nová éra autonomních dronů. Nepochybuji o tom, že tvrdošíjný Musk nezůstane jen u těchto prohlášení na sociálních sítích, ale chopí se iniciativy směřující k podpoře a vývoji obtížně zjistitelných nepilotovaných stíhacích letounů.

A nezapomeňme na to, že to, co si Elon Musk vezme do hlavy, se většinou úspěšně realizuje. Majitel úspěšných firem, jako je SpaceX, automobilka Tesla a společnost X (dříve Twitter), si může dovolit kritizovat F-35, které on, jako jeden z nejúspěšnějších byznysmenů, považuje za nejnákladnější americký projekt stíhacích letounů. To by mělo z tohoto úhlu pohledu případné zájemce o tyto „předražené“ letouny znepokojovat. Z jeho slov vychází mezi řádky jednoznačné sdělení: „Já budu podporovat a soustředit se na vývoj dronů s prvky umělé inteligence, které se osvědčily i v bojích na Ukrajině.“

I když v současné době převažuje názor, že pilotované stíhačky jsou operačně mnohem schopnější než dnešní bezpilotní systémy, nepochybuji o tom, že tento největší průkopník moderních technologií, Elon Musk, změní tento způsob uvažování a pochyby přetvoří v činy, které se stanou realitou, stejně jako u jeho jiných úspěšných projektů, o nichž se jen pochybovalo.

V tomto ohledu mě napadá jedno: až USA přestanou podporovat další vývoj F-35, k čemuž zřejmě dojde, jak vyplývá z Muskových slov, budeme nejspíš v roce 2035 nakupovat bojové letouny bez „upgradu“, a bez této podpory dojde k technologické degradaci těchto „neviditelných“ stíhaček. A pokud bude vše v pořádku, kdo by si do budoucna kupoval stroj, o kterém už teď víme, že bude starý jako rogalo nebo staré proudové letadlo? AI pilotovaným dronům nebudou moci lidští vojenští piloti konkurovat, stejně jako by dnes těžko někdo závodil na kole s autem.

Foto: pixabay.com

Elon Musk - možná i budoucí prezident USA

Kdo vidí do budoucna, vidí dál

Na tuto negativní stránku věci jsem již upozorňoval ve svých předchozích článcích, kde jsem rovněž v souladu s Muskovým názorem tvrdil, že F-35 jsou nesmírně drahé stroje, které si mohou dovolit jen nejbohatší země světa, pokud jde o jejich provoz. Kvůli tomuto názoru jsem byl v diskusích často označován za proruského přívržence, i když je opak pravdou. Kdyby tomu tak bylo, pak by i Elon Musk musel být ruským stoupencem.

Navíc mu do karet nahrává skutečnost, že stíhací letadla 5. generace jsou sice efektivní, ale tak drahá, že několik málo letounů této kategorie nemůže přispět k odstrašení jakéhokoliv nepřítele. V tomto směru nelze ani popřít názor, že Ukrajina nebyla anektována díky dronům, které dokázaly zastavit kolony ruských tanků a obrněných vozidel postupujících na Ukrajinu.

V americkém tisku se dokonce psalo o tom, cituji: „Většina vojenských analytiků očekávala, že Rusko, se svou převahou vzdušné síly, rychle získá kontrolu nad sporným vzdušným prostorem na začátku konfliktu.

Ale překvapivě ukrajinská obrana, později posílená západními systémy, byla schopna odrazit a odradit ruská letadla od útoků v blízkosti hranic a přes hranice.

Neschopnost jedné ze stran prorazit integrovanou protivzdušnou obranu druhé strany je donutila zvýšit agilitu svých sil v poli a více se spoléhat na zbraně dálkového doletu, včetně dělostřelectva dlouhého doletu, raket a bezpilotních letounů. Tyto podmínky vedly k vývoji nových technologií dronů, které by mohly Ukrajině pomoci vyrovnat podmínky ve vzdušné bitvě a případně zvrátit průběh války ve svůj prospěch.

Je zjevné, že ruská strana jen výjimečně používá ve válce na Ukrajině bojové letouny 5. generace, například Suchoj Su-57. Několik málo kusů, které mají Rusové k dispozici, bude spíše nasazeno v přehlídkách, než aby se riskovalo jejich sestřelení nad Ukrajinou. To by totiž, na rozdíl od „lacinějších“ dronů, přišlo evidentně dráž, než cokoliv jiného. To, že bezpilotní bojové letouny a útočné drony již nyní představují budoucnost základní vojenské výzbroje, potvrdil vojenský konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Dovolím si ještě malou poznámku k nákupu F-35. Jestliže Elon Musk prohlásil, že „někteří idioti stále staví pilotované bojové letouny jako F-35“, ptám se jako laik všech kompetentních úředníků, vojenských analytiků a profesionálů, zda jsou skutečně přesvědčeni, že stíhací letouny F-35 nám přinesou tolik potřebnou „vzdušnou“ bezpečnost. A jestli tahle „paranoia“ kolem F-35 nezatíží zbytečně již tak značně zadlužený státní rozpočet a kasu.

To, co jsem zde napsal, nepovažujte za kritiku, neboť respektuji názor, že po bitvě je každý generál. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že v roce 2035 budou F-35 bez nadsázky považovány za zastaralý šrot, jehož služeb nebude využívat ani americká armáda, která nepochybně půjde cestou Elona Muska.

Jinou otázkou zůstává, zda tyto moderní zbraňové systémy, o kterých Elon Musk očividně nepochybuje – tedy autonomní drony ovládané AI technologiemi – nakonec nepovedou ke zkáze lidstva. Když si totiž připomeneme slavný a kultovní americký film Terminátor, můžeme si všimnout, že v tomto případě dnes „Skynet“ pomalu vyrůstá jako malé dítě, podle předem známého filmového scénáře, a ještě mu někdy tleskáme.

Zamyšlení nad těmito slovy

Z tohoto důvodu bych se raději vyslovil pro celosvětové memorandum o zákazu zbraní s AI systémy, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by takový zákaz mohl být přijat. Doufejme tedy, že se toto filmové proroctví nikdy nenaplní a umělá inteligence se stane nástrojem lidského vzestupu a moudrosti, silou našeho společného pokroku a věčnou pamětí tohoto triumfu.

Zdroje:

Anketa

Mělo by české vojenské velení investovat do dronů a umělé inteligence místo F-35?
1. Ano, drony a AI jsou budoucnost
0 %
2. Ne, F-35 jsou nezbytné pro naši obranyschopnost
0 %
3. Mělo by se investovat do obojího
0 %
4. Nejsem si jistý/á
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz