Článek
Děcko přináší příběh rozvedené matky, která se v průběhu třetího těhotenství rozhodne, že po narození svěří své dítě k adopci některým z rodičů, které si předtím hodlá prověřit. Seriál natočil Radim Špaček spolu s Rozálií Kohoutovou podle scénáře Kateřiny Krobové a Lucie Macháčkové (už tím je zajímavý, že se na něm podílely vždy autorské dvojice).
Čtvrtý díl končil velice napínavě a jde tu o život dítěte. Byť se tato situace dala už předem odhadnout, když vzal chlapečka, kterého měl ten večer hlídat, do práce do baru jeho nezodpovědný „strejda“ v podání neustále zkouřeného a připitého Jiřího Rendla. Jak to asi dopadne se synem hlavní hrdinky, příjemně a někdy nepříjemně roztržité a uvěřitelně rozlítané Judit Pecháčkové, přežije chlapeček otravu alkoholem? Snad nebudou tvůrci tak krutí a nenechají ho zemřít a setkáme se s ním živým i v pátém díle v pátek.
Jednu ze scénáristek - Lucii Macháčkovou, která prý sama nedávno adoptovala dítě, známe jako slavnou stand up komičku z cyklu Na stojáka, kde často o partnerských vztazích a dětech a rodině vypráví a její kniha o historkách z Tinderu získala vloni Magnesii literu v kategorii cena čtenářů. Asi i díky ní jsou na obrazovce patrné drobné humorné odkazy a vtípky a divák balancuje na pomezí vážného tématu a dramatických okamžiků s jemným humorem a lehkých narážek a absurdních situací a slovních hříček.
Pobavilo mne třeba, jak bývalý partner hlavní hrdinky v podání odporně noblesně arogantního Vladimíra Polívky pronese při hodnocení jejího nového bydlení, že „hajzl mají na chodbě“. Ihned jsem si vzpomněl na slavnou scénu Vladimírova tatínka Bolka alias Bohuša v Dědictví a jeho konstatování v nářečí o toaletách na ministerstvu.
Je sympatické, že tento seriál otevírá řadu aktuálních problémů souvisejících s adopcí dítěte a to jak po stránce sociální, tak i právní. Je u nás možné legální cestou dopředu se domluvit, komu bude patřit dítě, které se má ženě narodit? Bylo by skutečně možné, že si matka „proklepne“ zájemce a pak si vybere, kterému z nich miminko předá? Bude to učitelka ve školce nebo homosexuální pár či youtuberka s bohatým manželem nebo někdo jiný, s kým jsme se tu ještě nesetkali? Anebo nerozmyslí si to matka a dítě, až ho porodí, si nakonec nenechá sama?
Pochvalme za herecký výkon Ondřeje Malého v roli jízlivého sociálního pracovníka, ale i ostatní herce a to i ty v dětských rolích.
A jak asi dopadne falešné prohlášení na matrice, že jeden z homosexuálních partnerů je otcem dosud nenarozeného syna hlavní hrdinky? A co by se stalo, kdyby se k dítěti přihlásil jeho skutečný biologický otec? A bylo by ve skutečnosti možné postupovat tak, jako jednají postavy v seriálu?
Studenti na právnické fakultě by mohli na seminářích rodinného nebo občanského či správního práva diskutovat o jednotlivých dílech a pak o nich psát seminární práce anebo by se tímto tématem mohli zabývat studenti psychologie, sociologie či žurnalistiky.
Některé situace se sice dají předem odhadnout a postavy mohou působit trošku jako karikatury, ale postupně jsem tomu přišel na chuť a na další díly se určitě budu dívat. Tak snad se tu proboha příště nebude umírat, to se nestalo ani v Kukačkách. Uvidíme v pátek.