Hlavní obsah
Cestování

Karnská hřebenovka: Z Dellachu do Sankt Lorenzen jsme se pokochali, zpotili, najedli a pak i svezli

Foto: Jiří Špička

Výhledy v Karnských Alpách jsou nádherné.

Z Brna jsme vyrazili brzy ráno natěšení na 5denní přechod. Navigace tvrdila 6 hodin do Dellachu – a tentokrát nelhala. Tam začalo naše 70 kilometrů dlouhé horské dobrodružství se skromným převýšením 5000 metrů (nahoru i dolů).

Článek

Jo, čtete správně – stoupáš, klesáš, pak znovu stoupáš, až máš pocit, že si ta „hřebenovka“ z tebe dělá dobrý den.

Karnské hřebeny (německy Karnishcer Hauptkamm, italsky Cresta di confine) jsou horský hřeben tvořící hlavní část Karnských Alp. Táhnou se v délce téměř sto kilometrů v západovýchodním směru a oddělují údolí řek Gail v Rakousku a Degano a Tagliamento v Itálii.

Foto: Jiří Špička

rakouské krávy jako z reklamy na čokoládu

Cestou jsme potkali víc zvířat než turistů – ovce pasoucí se na úbočích, koně, kteří nás sjížděli pohledem jako začátečníky a hlídali si hříbata, osly, co na nás kašlali s okázalou lhostejností, a krávy, moc krav, co se rozhodly, že zatarasí stezky. Hlasitě pískající svišti, někdy se tvářící jako by tam ani nebyli. Zážitek jak z horského safari.

Trasa nás vedla po italsko-rakouské hranici, která tu během první světové války sloužila jako dějiště těžkých bojů. Dnes místo děl střílí jenom foťáky, ale ticho a rozvaliny starých zákopů a zbytků opevnění připomínají, že tohle místo má svou temnou minulost.

Chaty jsme si zarezervovali přes systém Hut Reservation provozovaný Alpenverein – a musíme říct, že to byla trefa do horského terče. Všechno fungovalo jako švýcarské hodinky (i když jsme byli v Rakousku). Večeře? Luxusní! Sice většinou vegetariální, ale po celém dni chůze nám čočka na kari chutnala jak od babičky a sýrové špecle se salátem byly tak dobré, že bychom za ně klidně šli dalších pět kilometrů.

Foto: Jiří Špička

jezero v Karnských Alpách

Počasí bylo tak trochu aprílové – chvíli slunce, chvíli mrak, chvíli „sundej si batoh a oblíkni bundu“. Ale sníh nakonec napadl jen v sousedních Dolomitech, takže dobrý. A výhledy? To se ani nedá popsat – hory, údolí, nekonečná zeleň, ostré skály, pasáže lesem při sestupech – jako kdyby se Tolkien zbláznil do turistiky.

Poslední den nás čekala finální výzva: dostat se zpátky k autu. Autobus? Jede v neděli asi třikrát denně a zásadně tehdy, kdy ho nepotřebujete. Taxi? Haha. Ale pak jsme narazili na Čecha, co si jel „jen tak“ odložit auto na druhou stranu hřebene (vážně!). A protože karma a češství fungují, svezli jsme se navzájem a všechno dobře dopadlo.

Závěr? Karnská hřebenovka je nádherná, nečekaná, zelená a zvířaty prošpikovaná. A příští rok? Rozhodně pokračujeme do Sillianu – to už má být ta pravá hřebenová jízda ve vyšších polohách.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz