Článek
V některých českých školních jídelnách se na jídelníčku mohou objevit i pokrmy z exotických kuchyní, například z Kazachstánu. Pro školy a jídelny může být zařazení kazašských jídel způsobem, jak dětem nabídnout pohled na kulturu méně známého národa a rozšířit jim obzory. Ochutnávky jídel z různých koutů světa umožňují dětem setkat se s jinými zvyky a tradicemi a mohou podnítit jejich zájem o vzdálené země. Kazašská kuchyně je založená na pokrmech z masa, obilovin a zeleniny. Navíc může nabídnout nutričně hodnotná jídla, která odpovídají moderním výživovým doporučením.
Podobné akce ve školních jídelnách bývají často součástí tematických týdnů nebo projektů zaměřených na multikulturní výchovu a jsou spojeny i s výukou v dalších předmětech, jako je zeměpis nebo občanská výchova. Děti tak nejen ochutnají něco nového, ale také získají širší pohled na svět a respekt k odlišným kulturám. Zařazení kazašské kuchyně může také přispět k tomu, aby se ve školním prostředí cítily přijaté i děti z jiných národnostních menšin.
Proč zrovna Kazachstán?
Cílem akce bylo představit strávníkům pokrmy z jiné destinace a rozšířit jim rozhled ve světové gastronomii. I tentokrát nám s výběrem meníčka, vařením a výdejem pokrmů pomáhala rodačka z této země, a to z Kazachstánu. Společně jsme se snažili vybrat taková jídla, aby byla chutí podobná těm našim, nebyla moc náročná na přípravu a splňovala nutriční požadavky pro školní stravování.
Kazašské menu ve školní jídelně
- Předkrm: Baklažannaja jikra – kaviár z baklažánu
- Polévka: Surpa – hovězí s masovými knedlíčky
- Oběd 1: Kazašský plov – rizoto s kuřecím masem, mrkví a římským kmínem
- Oběd 2: Manty – plněné taštičky mletým hovězím masem, přeliv z dušených rajčat a cibulky
- Salát: Vinigret – fazole, okurky, mrkev, kysané zelí, červená řepa
- Dezert: Chvorost
Kazaši jsou obecně velmi přátelští a pohostinní lidé, jejich kuchyně je známá svou zvláštní jemností a chutí. Přísně dávkuje koření a vyznačuje se delším trváním procesu vaření při nízké teplotě varu, což dodává zvláštní šťavnatost a jemnost. Už když se podíváme na pokrmy, je vidět, že v kazašské kuchyni převládají menu obsahující velké množství masa. Významné místo zaujímají také moučné pokrmy. Na jejich přípravu se používají mouky nejvyšší kvality. Kazaši se též zaměřují na velkou denní spotřebu zeleniny, kterou přidávají jak do pokrmů, tak do salátů. Oblíbeným nápojem je černý čaj.
Kazašské menu jsme začínali předkrmem baklažannaja jikra, kde základ tvořil baklažán, rajčata, mrkev, paprika kápie. Kaviár byl rozmixován z čerstvé zeleniny, dochucen česnekem, solí a nasekanou zelenou petrželovou natí. Podáván byl na nakrájené bagetě a nabízen u každého stolu.
Následoval hovězí vývar s mletými hovězími knedlíčky, kořenovou zeleninou a nudlemi. První menu bylo rizoto s kuřecím masem. Základ tvořila rýže, kuřecí maso a mrkev. Na orestované cibulce jsme opekli nakrájené kuřecí maso, potom jsme přidali mrkev nakrájenou na nudličky a dusili 10 minut. Následně se rýže smíchala s masem, mrkví a dusila dalších 40 minut. Na ochucení jsme do rizota přidali římský kmín, který pokrmu dodal úplně jinou chuť, než má naše klasické rizoto.
Druhý chod byl připraven z mletého hovězího masa, které se balilo do těsta z hladké mouky, vajíček, soli a vody. Důležité bylo vaření v páře, a to buď v konvektomatu nebo v parním hrnci. Přeliv jsme uvařili z čerstvých rajčat a cibulky, který jsme následně rozmixovali, dochutili cukrem a solí.
Salát byl připraven z vařených brambor, mrkve, sterilovaných okurek, kysaného zelí, fazole a červené řepy. Byl hutný a připravili jsme ho jen v malém množství. Na závěr jsme podávali sladký dezert, kde základ tvořila polohrubá mouka, vejce, vanilka, voda, soda a špetka soli. Vypracované těsto jsme rozváleli, nakrájeli na obdélníčky a smažili na oleji. Poté ho nakrájeli na nudličky a smíchali s medem a ořechy.
Příprava a průběh ochutnávky zahraniční kuchyně
Na výzdobě jídelny jsme spolupracovali se školní družinou a školním klubem, připravili nám vlaječky a výzdobu jídelny. Děti se mohly dozvědět, jak se řekne kazašsky dobrý den a dobrou chuť. Během vydávání obědů hrála ve školní jídelně příjemná kazašská hudba. Prostřednictvím nástěnky ve školní jídelně se děti mohly seznámit s tím, co je to za pokrm, z čeho se skládá a jak by měl chutnat.
Příprava kazašského menu nebyla finančně náročnější než obvyklé pokrmy. Maso sice bylo jak v polévce, tak v obou pokrmech, ale norma masa byla o to pokrácena v rizotu a taky v plněných taštičkách. Kaviár a salát byl připraven v menším množství, pouze na ochutnání.
Dezert byl zajímavý díky medu, ořechům a křupavému těstu. Byl nejpracnější z celého menu. Nakrájet na nudličky usmažené těsto zabralo spoustu času. Všechny suroviny na přípravu celého menu jsme bez problémů nakoupili u našich dodavatelů.
Vítejte v pohostinném Kazachstánu a přejeme všem dobrou chuť!
Recepty pro inspiraci
Kazašský plov (10 porcí)
1 kg kuřecí maso (1–1,5 kg)
1 kg rýže
250 ml oleje
600 g mrkve
700 g cibule
česnek velká hlavička
2 lžičky římského kmínu
pepř mletý
sůl
Nejprve je třeba nakrájet mrkev. Čím větší, tím lépe se krájí. Nejdříve podélně na tenčí plátky, pak se jich vždy několik vezme, položí se a krájí šikmo, aby tak vznikly tenoučké hranolky. Následně rozpálíme olej, přidáme nahrubo nakrájenou cibuli a usmažíme ji. Mezitím nakrájíme maso na větší kousky. Když má cibule dost tmavou barvu, přidáme maso, sůl a prudce opékáme asi 10 minut. Nakonec přidáme mrkev a pečeme dalších 10 minut.
Mezitím si dáme vařit asi 2 litry vody. Když je mrkev osmahnutá, přidáme koření, promícháme a za chvíli přilijeme asi litr vody. Přidáme hlavičku česneku, kterou jsme očistili od vnějších slupek. Zmírníme oheň, přikryjeme a vaříme, dokud maso není téměř měkké. Pak přidáme rýži, ale nemícháme. Opatrně dolijeme vařící vodu, aby byla rýže potopena. Přikyjeme a vaříme asi 40 minut.
Kontrolujeme, zda se nám při vaření nepálí a obrácenou lžicí děláme do rýže díry, aby se voda mohla dostat ke dnu, podle potřeby doléváme vařící vodu. Hotové jídlo promícháme a dle chuti můžeme posypat strouhaným eidamem.
Salát Vinigret (10 porcí)
3 mrkve
2 – 3 ks kyselé okurky
5 brambor
1 hrneček fazolí
1 hrst kysaného zelí
2 ks cibule
3 ks červené řepy
pepř mletý
sůl
slunečnicový nebo olivový olej
Zeleninu očistíme. Na kostičky nakrájenou a uvařenou červenou řepu smícháme s na kostičky nakrájenou a uvařenou mrkví. Ke směsi přidáme kysané zelí, nadrobno nakrájené okurky a cibulku, dále uvařené fazole.
Brambory uvaříme ve slupce, necháme vychladnout a nakrájíme na kostičky. Promícháme s olejem, aby se nelepily a nakonec je vmícháme do směsi. Osolíme a opepříme.