Hlavní obsah
Umění a zábava

České hudební menu New Yorku zachutnalo, žádá si na přídavek nejen Smetanu

Foto: Petra Hajská/se svolením České filharmonie

Zahajovací koncert Českého týdne, kterým se svým americkým posluchačům představila Česká filharmonie v newyorské Carnegie Hall, si mohli jako adventní dárek vychutnat i čeští posluchači a diváci.

Článek

Díky mimořádnému streamu části koncertu se přímo z domova přenesli do více než 6 500 km vzdálené koncertní síně, kde mohli sledovat, jak se Bedřich Smetana po letech „ubytoval“ v jednom z nejslavnějších koncertních sálů na světě. A že mu to tam slušelo!

Nedlouho po otevření pro veřejnost právě tady, v Carnegie Hall, uvedl v roce 1893 premiérově Antonín Dvořák svou slavnou 9. symfonii Z nového světa. Smetanovi se té cti, aby osobně představil své skladby „za velkou louží“ nikdy bohužel nedostalo.

Foto: Saša Dobrovodský/se souhlasem České filharmonie

Jedním z motivů Českého týdne v New Yorku byl kolorovaný rentgen lesního rohu, který se objevil i na hedvábných šátcích a kapesnících

Nyní - v roce jeho dvojnásobného výročí, 200 let od narození a 140 let od úmrtí - se mu podařilo konečně pomyslně přeplout Atlantik a zabydlet se v monumentální budově na 7. avenue díky hudebnicím a hudebníkům z České filharmonie vedeným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem.

Když harfenistky poprvé sáhly do strun, aby otevřely Mou vlast, byl to nesmírně emotivní zážitek. Kromě prvních tří symfonických básní - Vyšehradu, Vltavy a Šárky - se během úvodního koncertu Českého týdne v New Yorku dostalo i na dva Dvořákovy Slovanské tance. Zvlášť závěrečný Furiant (No.1 C dur) doslova katapultoval diváky ze sedaček do standing ovation. Mimochodem, nebylo to během večera poprvé.

Foto: Petra Hajská/se svolením České filharmonie

Na druhou stranu, bylo i zajímavé sledovat, kdo sáhl do kapsy a zaplatil za vstupenku od cca 80 do 160 dolarů, aby mohl být u toho. Pokud byste čekali výhradně velké večerní a smokingy, asi byste byli zklamaní.

Mezi návštěvníky nechyběly svetry a mikiny všeho druhu (naštěstí ne ty s vánočními motivy), k zahlédnutí byla i kostkovaná košile (ale neměl ji na sobě prezident Petr Pavel) a dokonce i kšiltovka. Na druhou stranu je dobré vědět, že Amerika dovede přijít na vynikající hudbu a ocenit ji bez ohledu na dress code.

Foto: Saša Dobrovodský/se svolením České filharmonie

Dalším z „hrdinů“ Českého týdne pod rentgenem je fagot

Prvním koncertem Semjon Byčkov se svou „partou“ zdaleka nekončí - ještě je čeká mj. Janáčkova Glagolská mše nebo Dvořákův klavírní koncert. Na své si přijdou i milovníci sborového zpěvu - Pražský filharmonický sbor si pro ně připravil koncert složený z lahůdek v podobě skladeb od Petra Ebena, Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů.

A aby se americkým divákům nestýskalo po české hudbě ani v příštím roce, chystá se do Spojených států začátkem února i koncertní sbor Kantiléna působící při Brněnské filharmonii, který se představí nejen v New Yorku, ale také ve Washingtonu a Filadelfii.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz