Článek
Obě města jsou letos Evropskými hlavními městy Vánoc - Brno v kategorii nad 100.000 obyvatel, Waterford do 100.000 občanů. Se svými 50.000 obyvateli je pátým největším městem v Irsku a hlavní dění adventních trhů se soustředí na Apple Market.
Organizátoři adventů z obou měst se domluvili na zřízení videomostu, který pomocí moderních technologií propojí obě vzdálená místa. Zatímco u nás jsou trhy v provozu každý den, Irové si je užívají vždy od středy do neděle, jen v posledním předvánočním týdnu trvají déle.
Je možné, že se včera přišli obyvatelé Waterfordu podívat i na rozsvícení hlavního brněnského vánočního stromu, který před týdnem dovezlo do Brna koňské spřežení tradičně z Bílovic nad Svitavou.
Letos jde o jubilejní, stý strom republiky. Vztyčení prvního inicioval v roce 1924 spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. Liduška opuštěná v zasněženém lese se stala Těsnohlídkovou životní inspirací - Médium.cz
Ani letos pod ním nechybí kasička ve tvaru domečku, kam zvlášť děti rády přihazují mince či bankovky. První sbírky byly určeny na vybudování dětského domova Dagmar, v posledních letech se vybírá na charitativní programy Českého červeného kříže. Na první pohled zaujme nová, bezpečnější podoba domečku, aby se do něj nemohl dostat žádný nenechavec, jako v loňském roce.
Symbolem Brna je drak neboli krokodýl, který visí v průjezdu staré radnice. Už v loňském roce dostal speciální svetr v barvách města - bílé a červené, který i svítí. Letos se šlo ještě dál - drak se vydal v pátek vpodvečer přímo na hlavní náměstí, aby tam svým dechem „zapálil“ stromeček. Ten sice v první chvíli zažhnul rudě, ale naštěstí se pak rozzářil v už decentnějších tónech červené a teplé bílé.
Celkem jej zdobí 26 tisíc světýlek umístěných na 3,2 kilometru světelných řetězů a 115 různých světelných ozdob, včetně světelné špice na vršku stromu. Díky úsporným led světlům je ale spotřeba elektrické energie nutná pro celodenní nasvícení jen 220 korun.
S hodinovým odstupem se pak rozzářily i další dva vánoční stromy v centru - na Zelném trhu a na Moravském náměstí.
Ale adventní trhy jsou doslova po celém městě. Zvlášť gurmáni si rádi dávají dostaveníčko u obřího Halouzkova betléma na Dominikánském náměstí (dříve Rabím trhu), kde jsou pro ně v okolních stáncích připraveny tradiční i exotické pochoutky.
Kromě samotného betléma, který už má víc než 120 postav, včetně takových, které byste v tradičním výjevu ze Svaté noci ani nečekali, jsou tu pro unavené děti připraveni „sedací“ dřevění koně či velbloudi a nechybí ani schránka na Ježíškovu poštu.
Jednou z letošních novinek na Dominikánském náměstí je pro nejmenší možnost projet se dětskou vánoční šalinou, která našla útočiště přímo na terase kostela archanděla Michaela. Svezení ocení zejména ti, kteří předtím „řádili“ ve zbrusu nové dětské vesničce na nedalekém Zelném trhu.
Tak trochu v utajení zůstává jen pár kroků od Dominikánského náměstí směrem na Šilingrovo náměstí instalovaný nový betlém z dílny uměleckého řezbáře Tomiše Zedníka, který zdobí nádvoří radnice městské části Brno-střed.
Děti i dospělí se mohou v klidném prostoru bývalého dominikánského kláštera obdivovat moderněji pojatým postavám denně od 8.00 do 20.00 hodin, kdy je nádvoří přístupné veřejnosti.
Pro další informace: