Hlavní obsah
Aktuální dění

Ficovo varování Babišovi: neber do vlády extrém, vybouchne ti pod rukama

Foto: European Commission / Jean-François Badias/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Poslanci vládní koalice vyhlásili slovenskému premiérovi neposlušnost a odmítají hlasovat pro jeho zákony. Což je problém, protože tak Fico ztratil možnost vládnout bez ohledu na mínění ostatních.

Článek

Trio poslanců Huliak + Lupták + Ševčík z Národné koalice, kteří se do Národné rady (slovenský parlament) dostali pod křídly předsedy Slovenské národné strany (SNS) Andreje Danka, získalo dojem, že je kolegové neberou dostatečně vážně. Proto se rozhodli, že se osamostatní.

Zatímco doteď tvořily slovenskou vládní koalici oficiálně jen tři strany - SNS, SMER a HLAS, do budoucna by měla dle mínění trojice rebelů být označována čtyřkoalicí. Ke třem stávajícím by měla přibýt i jejich ministrana Národná koalicia, kterou reprezentují. Jsou si totiž čím dál tím víc vědomí, jak moc je vládní většina v parlamentu těsná a jak velkou váhu vlastně jejich hlasy doopravdy mají. Z celkem 150 hlasů kontroluje Fico jen křehkou většinu 76.

Majitel autolakovny a starosta obce Očová Rudolf Huliak na sebe strhl v minulosti pozornost hlavně nenávistnými komentáři vůči opozici, nošením lesnické „uniformy“ a touhou vystřílet na Slovensku všechny medvědy, ale také úpornou snahou dostat své přátele a příbuzné na nejrozmanitější lukrativní místa ve státní správě.

Původně byl sám navržen na post ministra životního prostředí, vůči jeho jmenování se ale razantně vzepřela bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Přesto se mu díky stranické spřízněnosti podařilo protlačit do týmu ministra životního prostředí Tomáše Taraby hned několik svých přátel, včetně parnerky Evy Pšídové, kteří ale nyní, když se Huliak začal bouřit, o svá místa zase většinou přišli.

Huliak a spol. se totiž na důkaz, jak moc vážně svá slova myslí, rozhodli minulý týden odejít z poslaneckého klubu SNS. Tím ho ale při poklesu počtu členů jen na 7 poslanců de facto rozpustili.

Fico vyřešil nesnáze klubu SNS šalamounskou „zápůjčkou“ svého věrného poslance a spolustraníka, osmdesátiletého Dušana Muňka. Aby nedošlo k rozpadu Dankova klubu a pozbytí všech výhod, které mu ze zákona plynou (přednostní právo k řečnění, místnost pro zasedání…) dokonce antedatovali Muňkův vstup před oficiální odchod trojice rebelů, což v historii Národné rady nemá za dobu víc než třicetileté existence samostatného Slovenska precedens.

Rebelům se kromě toho podařilo zablokovat úterní a středeční jednání celého parlamentu, včetně přijímání nových zákonů, které byly na programu. Zatím šlo jen o výstrahu na 2 dny, ale nebude-li po jejich, nejspíš se jak Danko, tak i Fico ještě pořádně zapotí.

Zvlášť to bude znát v momentě, kdy jsou čím dál víc patrné názorové neshody mezi premiérem a zástupci třetí koaliční strany HLAS, která má ve své gesci mimo jiné zdravotnictví.

Podle Ficova posledního vyjádření nepovažuje on momentálně stav slovenského zdravotnictví za premiérské téma, byť to byli právě lékaři, kteří mu po květnovém atentátu zachránili život. Navíc právě ve zdravotnictví hrozí aktuálně hromadná výpověď více než 2.800 lékařů napříč celým Slovenskem, kterou neodvrátila ani výměna na postu ministra.

Vypadá to, že rok od svého sestavení se pracně složená koalice čtvrté Ficovy vlády začíná povážlivě drolit. Což by mělo být i důrazným varováním pro Andreje Babiše, až bude za rok případně sestavovat novou českou vládu, aby si dobře rozmyslel, koho si do ní pozve.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz