Článek
Brno na to v posledních letech myslí čím dál víc, a proto podpořilo projekt „Napij se!“, který v roce 2019 získal v rámci participativního rozpočtu na 1760 hlasů, a tím celý ročník i s převahou vyhrál.
Jeho autorka, tehdejší studentka programu Regionální rozvor na Ekonomické fakultě Masarykovy univerzity Terezie Liprtová, se inspirovala vlastní zkušeností, kdy sice tušila, že i v jihomoravské metropoli existují veřejná pítka, ale pořád jí přišlo, že jsou tak trochu „neviditelná“ a hlavně jich je málo.

Na náměstí Svobody u ústí do ulice Česká najdete nejen osvěžení pitnou vodou, ale i verši Jana Skácela.
Ukázalo se, že její nápad, jak ve městě postupně vybudovat další záchranné body pro žíznivce, kteří si nechtějí nakupovat jednu plastovou lahev za druhou, ale jen si prostě napustit do své flašky obyčejnou vodu, byl trefou do černého.
Od té doby se projekt průběžně rozšiřuje do všech městských částí a doplňuje stávající nabídku přístupných vodních zdrojů, které už dřív fungovaly třeba v parku Lužánky (tam je pítek hned pět) nebo na náměstí Svobody, kde vzniklo už před časem pítko i s básní jako zrcadlo k velké fontáně s verši Jana Skácela.
Ale pítka se dají najít i na méně turisticky atraktivních místech, než je třeba Zelný trh, kde najdete pitnou vodu spojenou s kamenným žlabem ve spodní části náměstí.
Naprosto nenápadné pítko stojí na Římském náměstí, dnes tak trochu zapomenutém koutě jihomoravské metropole. Časem by se z něj ale mohl stát nový magnet pro turisty v Brně.

Pítko na Římském náměstí
Procházela přes něj totiž dlouhá historie svázaná nejen s františkány, kterým patřil kostel sv. Máří Magdaleny se šikmou věží, ale i s brněnskými Židy, kteří tu měli svou čtvrť ve středověku, než je přikázal vyhnat král Ladislav Pohrobek. Navíc se pod náměstím skrývá hned několikapatrové bludiště podzemních chodeb a sklepení.
Co naopak určitě nepřehlédnete, jsou fontány - mlžítka na Dominikánském náměstí před budovou Nové radnice. Autoři - výtvarníci Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel o nich mluví jako o lasturách, které vodu vydechují a zároveň ji vrací do vodního koloběhu - buď ve formě pramínků nebo mlhy, případně vířícího proudu.
Jejích „trouby“ střídají skupenství vypouštěné vody a vytváří tak spolu s vysazenými stromy příjemné místo k posezení tam, kde ještě před pár lety bylo jen obří parkoviště pro automobily.
Hned několik jezírek a pítek je rozmístěno i v parku kolem hradu Špilberk a jedno nechybí ani v Denisových sadech u Petrova.

Moravské moře
Asi nejoblíbenější zastávkou byla v parných dnech do minulého týdne brouzdací kašna „moravské moře“ na regenerovaném Moravském náměstí. Ani v jejím sousedství nechybí veřejné pítko.
Pomyslnou korunu v osvěžení Brňanů ale v těchto dnech drží nové Rullerovo nábřeží Svratky, které dokonale zbouralo letité kamenné bariéry mezi řekou a lidmi a během dnů se stalo oblíbenou destinací dvounohých i čtyřnohých hledačů osvěžení.

Rullerovo nábžeží Svratky
Příjemným zákoutím se stínem a zurčením vody je i nádvoří Místodržitelského paláce na Moravském náměstí, kde sídlí Moravská galerie. Na to, abyste se na ně dostali, si ale žádnou vstupenku kupovat naštěstí nemusíte.
Nejen další kašnu, ale i pítko také najdete v nedalekém parku Koliště za budovou Janáčkova divadla.

Nádvoří Místodržitelského paláce
Kromě obou řek - Svratky a Svitavy - a Mariánského údolí v Líšni se soustavou vodních nádrží na Říčce či Brněnské přehrady oceníte v horkých dnech třeba také nedávno zregenerovanou Čertovu rokli na Lesné, ze které se stal příjemný lesopark, který má ale jeden drobný nedostatek.
V části u dětského hřiště sice potkáte stylovou pumpu na vodu, jen v jejím případě si můžete na osvěžující doušek nechat zajít chuť. Tady se totiž bohužel „čepuje“ jen nepitná.

Pumpa v Čertově rokli
Pro další informace o zdrojích vody: