Hlavní obsah

Quo vadis Brno? Odpovědi odhalují trojúhelníky v ulicích a QR kódy

Foto: knihoMolka

Ať už procházíte Brnem každodenně nebo do něj zavítáte jednou za čas, možná vás v posledních dnech překvapily v centru zelené a oranžové trojúhelníky plné textů a fotografií.

Článek

Pokud jim věnujete chvíli, můžete si připadat jako cestovatel časem. Z každé strany totiž najdete místo, na kterém sami právě stojíte, jenže pokaždé trochu jinak.

Jedna strana informačního trojúhelníku je věnována minulosti, druhá mapuje současnost a poslední představuje, jak by se lokalita měla do budoucna měnit.

Foto: knihoMolka

Trojúhelník na rozhraní České a Joštovy ulice

I odlišné barvy provedení mají svůj význam - zelené jsou ve fázi realizace, oranžové v plánech, které na termín provedení ještě čekají. Těch je ale naštěstí mnohem méně.

Autoři z odboru strategického rozvoje brněnského magistrátu připravili další ročník výstav, přednášek a procházek seznamujících zájemce s programem #brno2050, který má smělý cíl. Totiž udělat z jihomoravské metropole ještě příjemnější místo pro život.

Foto: knihoMolka

Část hlavního korza na České už je hotová, zbytek až k náměstí Svobody to čeká v nejbližších měsících

Díky koncentraci vysokých škol a mezinárodních firem má Brno ambice stát se domovem lidí z celého světa. Proto je část programu vyhrazena i otázkám, jak se tu žije cizincům a některé z akcí jsou i v angličtině.

Součástí plánů na „Brno friendly“ jsou mimo jiné úpravy nábřeží Svratky i Svitavy, zpřístupnění některých méně známých lokalit, ale třeba i vyvedení parkujících aut z centra a proměna parkovišť na místa, kde dostanou přednost lidé.

Je to znát třeba na nedávné modernizaci Dominikánského náměstí nebo na velkolepé rekonstrukci a regeneraci parku na Moravském náměstí, kde zůstaly zachovány staleté duby pamatují ještě Napoleonův pobyt. Jinak se tu ovšem změnilo úplně všechno - k lepšímu.

Foto: knihoMolka

Moravské náměstí se z průchozí zóny proměnilo na vyhledávané místo relaxace

Součástí nové podoby Moravského náměstí je kromě brouzdací fontány přezdívané „moravské moře“, příjemné kavárny a řady míst k posezení také speciální štěrkový trávník.

Díky podloží s obsahem štěrku je tráva na něm mnohem odolnější. Proto tu lidé mohou pořádat pikniky nebo si jen tak sednout či lehnout na sluníčko doslova pár kroků od centra města. Štěrkový trávník umí navíc mnohem líp hospodařit se srážkovou vodou, která je v posledních letech na jihu Moravy čím dál víc vzácností.

Foto: knihoMolka

Součástí každého trojúhelníku je QR kód, který vám po načtení chytrým telefonem ukáže ještě víc fotografií mapujících dané místo v minulosti.

Podobně příjemně by se měl za čas proměnit i „park hrůzy“ kolem frekventované ulice Koliště, který na svou modernizaci s přihlédnutím ke klimatickým změnám ještě čeká.

Naopak v patové situaci zatím zůstává rekonstrukci Římského náměstí, kde se hroutí barokní klášter i přiléhající kostel sv. Máří Magdaleny se šikmou věží. Tady už byl sice projekt revitalizace hotový, ale bohužel narazil na nepochopení majitelů některých z pozemků.

Foto: knihoMolka

Změny v centru mohli návštěvníci procházky posuzovat přímo pomocí fotografií zachycujících stejnou lokalitu před lety a dnes

I to se mohli dozvědět zájemci, kteří absolvovali procházku „Parky, náměstí a ulice. Komu patří město?“ v rámci jarního ročníku festivalu „Kam kráčíš Brno“. Ten pokračuje až do 3.6. v brněnských ulicích, na přednáškách nebo na interaktivní mapě.

Jeho součástí jsou i ony na začátku zmiňované informační trojúhelníky, které vás nechají nahlédnout do nedaleké budoucnosti.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz