Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Terasa či zahrada může být v zimě bílá i bez sněhu, stačí vědět, co zasadit

Foto: Agnieszka Kwiecień, Nova/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Starček přímořský

Je pravda, že v posledních letech na nás matka příroda se sněhovou nadílkou pořádně šetří. Ale můžete jí to vrátit tím, že si uděláte „bílou zimu“ přesně podle sebe. Sice bez běžek, ale zato krásnou.

Článek

Záleží totiž na tom, jaké rostliny pustíte na svou terasu nebo do zahrady. V posledních letech totiž nezůstávají záhony a truhlíky od listopadu do února osiřelé, ale čím dál tím častěji je majitelé osazují tím, co jim zvedne náladu i během chladné části roku. Tak proč neudělat na počasí dlouhý nos a nevyčarovat si bílou zimu „na míru“? Na výběr máte hned z několika variant, ale nejkrásnější výsledek docílíte, když si trochu pohrajete a nakombinujete jednotlivé rostliny k sobě.

Čemeřice zvaná také „zimní růže“ je jednou z mála rostlin, které si vysloveně libují v zimním čase. Zvolíte-li bíle kvetoucí varianty, odmění vás něžnou krásou svých květů, které klidně vykukují i z opravdové sněhové závěje třeba v lednu. Jen pozor, její krása je jedovatá!

Foto: knihoMolka

Čemeřice

Krasohlávek neboli drátovec je sice bez zimních květů, ale jeho stříbřité větvičky dovedou udělat parádu samy o sobě, natož sesazené třeba s bramboříky. Věřili byste, že jeho původním domovem jsou skalní útesy a písečné duny u pobřeží Západní Austrálie, Nového Jižního Walesu a Tasmánie?

Foto: Stickpen/wikimedia.commons/public domain

Drátovec

Jeho vzhled přímo vybízí, abyste si ho užili venku, ale pokud chcete, aby přežil i do další sezóny, nabídněte mu světlé místo, kde teplota neklesne pod 5 stupňů - třeba na verandě. Pakliže bude zima mírná, může přežít i venku, ale pro jistotu si z něj předtím odeberte pár řízků, které si necháte doma zakořenit. Krasohlávek má totiž tendenci při silnějších mrazech vymrznout, ale minimálně si zachová svůj dekorativní vzhled.

Foto: knihoMolka

Drátovec je gentleman, co nezkazí žádnou zahradní partu - s aksamitníkem neboli afrikánem je dokonce příbuzný

Ani starček přímořský nebo stříbrný není právě původní rostlinou našich zahrad. Našel si do ní cestu ze Středomoří, kde ho najdeme především na sušším mořském pobřeží. Jeho stříbřité listy vypadají nádherně už na podzim, ale dokonale vyniknou právě v zimě, kdy je můžete použít i jako dekoraci do adventních vazeb.

Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, která bez problémů v našich podmínkách vydrží i v zimě, jen pozor, kam ji zasadíte - nemá totiž ráda „mokré nohy“ a časem se může pořádně rozrůst do široka.

Foto: knihoMolka

Starček stříbrný po cca 10 letech od výsadby malé rostlinky

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz